Podpolianske múzeum v Detve – Z Detvy na more – Július Juraj Thurzo – prvý slovenský námorný kapitán – Tretia časť

Námorný kapitán z Detvy, prekvapilo vás to? Aj mňa! Július Juraj Thurzo sa naozaj, 21.februára 1882 narodil v Detve. Pochádzal z rozvetveného roku Thurzovcov, z Radvane, ktorí sa venovali z pokolenia na pokolenie prachárskemu remeslu. Počuli ste o takom remesle? Ja nie,  preto som si to vyhľadala – vyrábali pušný prach! V každej generácii sa nájde niekto, kto poruší tradíciu. Podarilo sa to dedovi Júliusa Juraja Thurzu, Jánovi, ktorý  sa narodil v roku 1803 a bol stolárskym majstrom. Jeho syn, Júliusov otec  Ján Daniel Thurzo bol už župným cechmajstrom.

Ján Daniel Thurzo po smrti svojej ženy Rosiny, rodenej Rochovej, ktorá zomrela v roku 1880, sa oženil druhý raz s Katarínou Gondovou z  Detvy. Thurzovcom sa v Detve narodili tri deti: dcéra Mária, syn Július a dcéra Anna. Po smrti otca, ktorý 2.februára 1893 zomrel na zápal pľúc, rodina odišla do Banskej Bystrice. Matka – Detvianka vyšívala a varila pre študentov. Júliusa dala zapísať do nižšej triedy gymnázia, kde sa prejavilo jeho nadanie. Snažil sa pomáhať matke, ktorá chcela pre deti zabezpečiť primeraný život a vzdelanie. A tak, keď sa mu do rúk dostal projekt Uhorskej námornej akadémie vo Fiume, (dnešná Rijeka) ponúkajúci štúdium zadarmo s možnosťou stať sa neskôr kapitánom lode, nadchla ho takáto perspektíva. Štúdium vo Fiume úspešne absolvoval  s výborným prospechom v r. 1900. Aj takto vzdal vďaku svojej matke, ktorá ho počas štúdia finančne podporovala.

Július Thurzo po absolvovaných dôstojníckych skúškach stal sa poručíkom námornej obchodnej plavby. Po službe na plachetnici Ausilio zložil kapitánske skúšky a 31. marca 1906 dostáva vo Fiume diplom kapitána pre dlhé plavby.

Po prvej svetovej vojne, ktorú si odslúžil vo vojnovom námorníctve, si dlho nemohol nájsť primerané zamestnanie, nakoľko novovzniknutá Československá republika bola suchozemským štátom bez prístupu k moru. Koncom októbra 1919 prijal miesto plavebného poradcu na československom veľvyslanectve v Belehrade. V roku 1923 sa však vracia do Bratislavy a začne pracovať na Poriečnom a plavebnom úrade pre oblasť Dunaja, stáva sa prístavným kapitánom a neskôr riaditeľom tohto úradu.

Mal ťažký život sprevádzaný smrťou a tragédiou jeho blízkych. Bolestivá bola smrť syna Julka. Veľké železničné nešťastie mu vzalo dve vnučky a neskôr na následky úrazu aj ich matku.

Námorný kapitán, velikán slovenských plavebných dejín, detviansky rodák – to bol Július Juraj Thurzo. Jeho šľachetné srdce dotĺklo 16. februára 1950 v Banskej Bystrici vo veku  68 rokov, bol to veľký človek.

Nebyť toho, že som si zašla do Podpolianskeho múzea v Detve  zrejme by som sa nebola zoznámila so životom zaujímavého rodáka z Detvy. Zároveň je to pre mňa inšpirácia  prečítať si  spomienky z ciest kapitána, ktoré vyšli až po jeho smrti v roku 1973 pod názvom „Po svetových moriach.“

Môj posledný vstup na blogu z Podpolianskeho múzea v Detve. Moje posledné virtuálne sprevádzanie  skočilo, dúfam, že sa vám páčilo. Na záver chcem poďakovať za ústretový prístup, kvalifikovaný výklad a prevádzanie po všetkých expozíciách  múzea pani Elene Műhlbergerovej, pracovníčke Podpolianskeho múzea v Detve.

Moje poďakovanie patrí pani PaedDr. Renate Babicovej, vedúcej múzea za cenné rady a odborné usmernenie.

Poznámka: autorka blogu je autorkou fotografií

Vzdelávanie dospelých – učíme sa celý život. Apropo, platí to aj pre členov klubov dôchodcov?

19.11.2024

Všetci sa musíme občas niečo naučiť, nezáleží na veku. Vzdelávanie rozhodne nekončí ukončením školského vzdelania. Nakoniec, časom prídeme na to, že nie všetky vedomosti získame iba v škole. Lekári, zdravotné sestry a ďalší zdravotnícki pracovníci, už dávnom predtým než oficiálne vznikla potreba celoživotného vzdelania si povinne (zákon o zdrav. [...]

Rizika umelej inteligencie (Al)

16.11.2024

Ak si prečítame, že „Umelá inteligencia napodobňuje ľudské myslenie a informácie spracúva rýchlejšie a presnejšie…“, môžeme nadobudnúť pocit výnimočnosti rôznych udalosti a doby. Napriek tomu chcem pripomenúť fenomén, dnes už z legendárneho filmu Pelíšky (1999), ktorý hovorí v tom zmysle, že nemôžeme veriť všetkému, čo vidíme [...]

Karlova Studánka – rozprávkové kúpele

12.11.2024

Moderné a zároveň starobylé kúpele obklopené prekrásnou prírodou. Ojedinele a úžasne prebudované. Kúpele, ktoré dýchajú históriou a zároveň poskytujú nadštandardné služby. Karlova Studánka je obec v ČR, v Moravskosliezskom kraji, v okrese Bruntál. Rozlohou je najmenšou českou obcou, ktorá si získava turistov podhorskou [...]

Pakistan bomba

Pakistan čelí vlne krvavých náboženských konfliktov, pri najnovšom výbuchu zomrelo viac ako 30 ľudí

23.11.2024 10:28, aktualizované: 10:52

Od leta si sektárske konflikty v nepokojnom okrese Kurram v provincii Chajbar Pachtunchvá vyžiadali okolo 150 mŕtvych.

Andrej Danko, Rudolf Huliak

Vylúčenie Danka z koalície? Huliak navrhuje radikálne zmeny vo vláde, chce úplný rozpad SNS

23.11.2024 10:22

Je neprípustné, aby Andrej Danko namiesto riešenia problému ohrozoval vládnu koalíciu svojím vyjadrovaním, tvrdí Huliak.

SR Košice Tomko Cirkev rozlúčka pohreb KEX

Odluka na stole? Stále viac Slovákov odmieta prispievať na cirkvi cez dane

23.11.2024 09:21

Na Slovensku rastie počet podporovateľov odluky cirkví od štátu.

Msta-S, ruská húfnica, kanón, streľba, bombardovanie, vojna na Ukrajine

Hrabko: Na dianí na Ukrajine sa nič nezmení, kým do toho nevstúpi Trump

23.11.2024 08:26

Pribúdajú politické signály, že by sa mohli začať rokovania o zastavení bojov na Ukrajine. Reálne to však bude až s Trumpom, povedal publicista.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 148
Celková čítanosť: 282743x
Priemerná čítanosť článkov: 1910x

Autor blogu