Založ si blog

Podpolianske múzeum v Detve – Slovenské ľudové hudobné nástroje – Časť prvá

Slovenské ľudové hudobné nástroje – najnovšia expozícia veľmi úzko súvisí s Folklórnymi slávnosťami pod Poľanou, ktoré v roku 2001 obnovili unikátny projekt – Instrumentum Excellens FSP Detva.

Múzeum sídli v historickej časti mesta, ktorej domáci ešte aj dnes hovoria „stará Detva“ v budove bývalého Obecného úradu. Hoci sa hrdo hlásim k Detve, s určitosťou si spomínam iba na jednu miestnosť z tejto budovy, ktorej vznik sa datuje do roku 1908 a tou je sobášna sieň.  A môj  významný dátum 24.04.1970. Vtedy to už bol MsU. Detva získala štatút mesta v roku 1965 a centrom okresu sa stala v roku 1996.

Priestory sú dnes upravené pre potreby múzea, ostala zachovaná jedna miestnosť na prízemí. Veď posúďte sami a zamerajte pozornosť iba na prekrásny maľovaný stĺp. Obrázok  znázorňuje originál – aktuálnu vstupnú halu.

V súčasnosti múzeum ponúka:

Stále expozície:

  • Slovenské ľudové hudobné nástroje z projektu Instrumentum Excellens FSP Detva 2001 – 2020
  • Ovce moje, ovce…Valaská kultúra na Podpoľaní

Stále výstavy:

  •  Z Detvy na more… Július Juraj Thurzo – prvý slovenský námorný kapitán
  • Detva v kontexte Vígľašského panstva

Ako prvú sa pokúsim priblížiť práve stálu expozíciu – Slovenské ľudové hudobné nástroje….. V tejto časti múzea sme strávili pomerne dlhý čas.Pre mňa a moju priateľku Božku srdcová záležitosť – fujara, ktorá bola zapísaná do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO – hudobný nástroj a jeho hudba  (zápis v r. 2005, 2008). Náš študijný odbor na U3V pri TU Zvolen.

Hneď na prvom paneli pri vstupe  sú zverejnení autori vystavených diel – výrobcovia ľudových hudobných nástrojov. Našli sme si tam i lektora z U3V pri TU Zvolen, ktorý mal doplňujúcu prednášku s ukážkou práve v študijnom odbore: Pamiatky UNESCO – Dušana Holíka, rodáka z Očovej. V roku 2017 fujaristi, jeho – žiaci  výrobcovia  stratili svojho učiteľa.

K dispozícii sú v samostatných oddieloch vystavené fujary, gajdy, rohy, trúby, pastierske signálne nástroje,  vábničky, zábavky, píšťaly, píšťalky…

Podpolianske múzeum je jednou z najmladších kultúrnych inštitúcií v Detve, ktorú založilo Mesto Detva 1. februára 1994.

Odporúčam vidieť. Ide o moderne riešenú reprezentatívnu expozíciu. Môžete uvidieť 118 kusov nástrojov od 47 výrobcov zo Slovenska.

Poznámka: autorka blogu je autorkou fotografií

NABUDÚCE:

Ovce moje, ovce…Valašská kultúra na Podpoľaní

Víno pije, vodu káže alebo Reči sa hovoria, chlieb sa je…

20.04.2024

Začala som slovenskými prísloviami, pokračovať by som chcela generačnými problémami. Mám pocit, akoby sa pomyslené generačné nožnice roztvárali stále viac a viac. Nechápem autorov niektorých internetových, zvukových a printových príspevkov, ktorí neváhajú prilievať „olej do ohňa“. Iste, nič nie je biele, ani čierne, ale zovšeobecňovať problémy [...]

Život a smrť – krehká hranica

15.04.2024

Existuje vôbec hranica medzi životom a smrťou? Nechcem navodiť situáciu filozofických, či náboženských otázok. Skôr sa chcem zamýšľať nad zlomovými životnými situáciami v dôsledku, ktorých život končí a nastáva smrť. Život je to najdrahšie, čo máme a dostaneme ho iba raz. Často sa stretávam sa tým, že ľudia prirovnávajú svoj život [...]

Propaganda, propaguj, rozširuj…

11.04.2024

Komu, čo vyhovuje to propaguje, rozširuje… Myslím si, že sa to týka aj volebného práva a práva mať názor. Mám pocit, že si to vysvetľujeme každý po svojom. „Volebné právo je všeobecné, rovné a priame, a vykonáva sa tajným hlasovaním. Podmienky výkonu volebného práva ustanoví zákon“ (Ústava SR). Názor – mienka, pohľad, [...]

Antony Blinken

Blinken: Súhlas s prímerím by pre Hamas nemal byť problém

04.05.2024 10:17

Hamas oznámil, že jeho delegácia sa vráti do Káhiry na rozhovory o dohode, ktorá by zastavila izraelskú ofenzívu v Gaze výmenou za prepustenie rukojemníkov.

Francúzsko ČSR Štefánik

Pred 105 rokmi zahynul pri leteckom nešťastí Milan Rastislav Štefánik. Jeho životný príbeh je inšpiráciou aj v súčasnosti

04.05.2024 10:04

Pred 105 rokmi zahynul pri leteckom nešťastí v Ivanke pri Dunaji diplomat, vedec, štátnik, vojak a politik Milan Rastislav Štefánik.

Zuzana Dolinková, Ide o pravdu

Dolinková v Ide o pravdu: Pri Rázsochách sa roky neurobilo nič. Kritizujú tí, ktorí to mohli pohnúť

04.05.2024 10:00

Kde bude stáť nová nemocnica v Bratislave - na Rázsochách či v Ružinove? Návrh pôjde čoskoro do vlády, uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

Ruské školstvo / vzdelávanie / Rusko /

V Novosibirsku končí škola, ktorej vedenie bolo proti vojne na Ukrajine

04.05.2024 09:32

Novokolledž bola jediná vyššia odborná škola v Rusku, ktorá fungovala podľa západného modelu.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 229517x
Priemerná čítanosť článkov: 1836x

Autor blogu