Založ si blog

Podpolianske múzeum v Detve – Valašská kultúra – Časť druhá

Inšpiruj sa a zaži! Iste, iné je vypočuť a iné vidieť, zažiť. Zážitky nám nikto nevezme. Silné zážitky a spomienky nám zostávajú na celý život.

Ak patríte k milovníkom histórie a ľudovej kultúry, určite navštívite Podpolianske múzeum v Detve. Dnes k vám prichádzam s druhým vstupom zo stálej expozície múzea:

„Ovce moje, ovce – Valaská kultúra v Podpoľaní.“

Expozícia bola sprístupnená v roku 2009. Venovaná je, ako vyplýva z jej názvu, salašníctvu a bryndziarstvu pod Poľanou. Detva je spájaná so vznikom  prvej bryndziarne a syrárne na Slovenku, ktorá patrila rodine Vagačovcov. Druhou známou rodinou bola rodina Galbavých. Ako dieťa si pamätám na pani Sidóniu Galbavú. Keď ma dedko poslal pre bryndzu  povedal: „Moje dieťa, pôjdeš za nénikou Sidóniou!“ Nikomu tak, nehovorili, iba jej, aspoň si nepamätám. Určite to bolo milšie označenie ako keby povedal, že mám ísť za tetkou. Pani Sidónia bola veru dáma. Bola celkom iná ako ženy jej veku, vzhľadom, úpravou i odevom. Múzeum má k dispozícii zaujímavú knižnú publikáciu, ktorá mapuje salašníctvo, bryndziareň a syráreň v Detve a obidve rodiny – Vagačovcov i Galbavých.

História salašníctva

Ovce a pastieri neodmysliteľne patria k Podpoľaniu. Z histórie sa dozvedáme, že  ovce sa na území dnešného Slovenka začali chovať už v stredoveku. Ich chov sa pripisuje, najmä, kočovným pastierom, ktorí vyhľadávali vhodné podhorské lúky a pasienky. Koncom 14. storočia sa z juhovýchodných oblastí Karpát dostali do Zemplína a Šariša. V 15. až 17. storočí do všetkých horských oblastí stredného a severného Slovenska a na severovýchodnú Moravu. Naši predkovia začali  chovať ovce na pasienkoch a začali vyrábať syr. Pastieri žili celé leto s ovcami hlboko v horách uprostred voňavých lúk. Ich domovom boli koliby (drevené domčeky) a okolo nich košiare (ohrady) plných oviec.

V Podpolianskom múzeu v Detve  nájdeme ich zmenšenú repliku.

 Hole boli plné salašov s tisíckami oviec so zvoncami. Koliba s košiarom tvorili súčasť salaša, pod vedením baču. Pastieri počas dlhých dní vyrezávali z dreva úžitkové predmety spojené so životom na salaši. Formy na spracovanie syra a oštiepkov, geletky, múteľnice, súdky, črpáky či črpačky… K bačovi neodmysliteľne patrila palica, valaška a fujara. Palica mu bola nápomocná pri pochôdzke, valaška proti divej zveri v horách a fujara pre potešenie duše na samote. Mnohé z typických salašníckych výrobkov sa vyrábajú dodnes a niektoré z nich  sa stávajú aj suvenírmi, najmä pre turistov.

V roku 1787 vznikla v Detve prvá slovenská bryndziareň a syráreň. Jej zakladateľom bol Ján Vagač (1759 – 1835). Pôvodne obchodoval s mäsom, chodieval do Detvy nakupovať dobytok a občas prespal na salašoch. Bačovia a valasi mu ponúkli syr, ktorý bol veľmi chutný. Z týchto ciest sa čosi naučil a potom vyskúšal. Nakúpil bochníky syra a začal ich upravovať. Najskôr ich rozdrvil na valcoch, neskôr pomlel na mlynčekoch. Namiesto soli pridal soľný roztok a miesil až, kým nevznikla mäkká, roztierateľná bryndza.

Ovčiarska a valaská kultúra je neodmysliteľnou súčasťou nášho kultúrneho dedičstva. Ak pôjdete okolo, nezabudnite sa zastaviť i v Podpolianskom múzeu. Silné zážitky a spomienky nám zostávajú na celý život!

Poznámka: autorka blogu je autorkou fotografií

NABUDÚCE

Z  Detvy na more – Július Juraj Thurzo – prvý slovenský námorný kapitán, rodák z Detvy

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

Viktor Orbán

Maďarom vyplatí EÚ takmer miliardu eur. Ďalšie peniaze dostanú, až sa polepšia

09.12.2023 09:20

Ministri financií členských štátov Európskej únie schválili poskytnutie finančných prostriedkov Maďarsku vo výške 920 miliónov eur.

Taliansko, nemocnica, požiar

Rozsiahly požiar nemocnice neďaleko Ríma má štyri obete

09.12.2023 09:05

Štyria ľudia zahynuli v dôsledku požiaru, ktorý v piatok neskoro večer vypukol v nemocnici v talianskom meste Tivoli neďaleko metropoly Rím.

Anna Gin kolaciky1

List z Charkova: Hovoriť s deťmi o vojne?

09.12.2023 09:00

Nečakane som sa pohádala s kamarátkou kvôli otázke, ktorú som položila jej šesťročnému synovi: "Nikita, čo to tam máš? Tank?"

Michigan, streľba v škole, Ethan Crumbley

Tínedžer dostal doživotie, v Michigane zabil pred rokom štyroch spolužiakov

09.12.2023 08:47

Súd v piatok odsúdil na doživotie šestnásťročného chlapca, ktorý vlani zastrelil štyroch a zranil ďalších spolužiakov na škole v Michigane.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 200331x
Priemerná čítanosť článkov: 1805x

Autor blogu