Založ si blog

Ľudové umenie a tradície preslávili Detvu po celom svete

Cestu do Detvy sme si plánovali dlhšiu dobu ibaže, ako to už býva človek mieni a počasie mení. Nakoniec sa podarilo. Cieľom návštevy bol môj rodný kraj, známy nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Vybrali sme si tri objekty. Navštívili sme:

  1. Predajňu Detvianskeho ľudového umenia
  2.  Podpolianske múzeum a nakoniec sme si nechali výstup na kalváriu
  3. Detvianske drevené vyrezávané kríže.

Milujete históriu, osobitne folklór? Ste tu správne. Rada sa podelím o krásne zážitky  spod POĽANY.

Je viac než isté, že sa DETVA do povedomia slovenského národa zapísala vďaka svojráznej kultúre, svojráznemu folklóru. Inšpirovali sa ňou aj mnohí umelci. Nedá mi nespomenúť Andreja Sládkoviča a jeho DETVANA. Akosi automaticky mi pri návšteve Detvy naskočí úryvok z tejto krásnej lyricko-epickej básne:

„Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov, pod ňou dedina Detvou volaná, mať bujná vysokých synov: či tých šarvancov Detvy ozrutných Poľana na tých prsiach mohutných nenosí a nenadája? Alebo aspoň na tie výšiny nehľadí dcéra tejto rodiny, keď má porodiť šuhaja?…“

Spomenula som, že sme si naplánovali návštevu troch zaujímavých miest. Pokúsim sa ich priblížiť rovnako v troch častiach. Každé miesto je natoľko zaujímavé, že si zaslúži samostatný opis, nie všetko sa zmestí do jedného príspevku. Mojim cieľom je čitateľom blogu sprostredkovať zážitky, atmosféru dňa, sprístupniť pár fotografii a inšpirovať k osobnej návšteve DETVY. Hovorí sa a rozhodne to platí: „Radšej raz vidieť, ako stokrát počuť.“ Navštívte Detvu!

Našim prvým cieľom bol obchod Detvianske ľudové umenie. Prijala nás pani Iveta Smileková, majiteľka. Milá pani, ktorá nám ochotne poskytla všetky dostupné informácie a zodpovedala na naše všetečné otázky. Verili by ste, že už reprezentuje tretiu generáciu rodiny? Obchodík sa dedí „po praslici“ z matky na dcéru.

Bola to práve VERONIKA GOLIANOVÁ, ktorá sa zaslúžila o zachovanie detvianskej výšivky. V roku 1968 založila na tú dobu jedinečnú predajňu. Sama vyšívala „krivou ihlou“ takmer 60 rokov. Život a dielo Veroniky Golianovej s láskou sprístupnila  jej pravnučka Soňa Smilekova.

Obchod ponúka drobné upomienkové prezenty pripomínajúce šikovné ruky žien a mužov z Detvy a tiež milú spomienku na návštevu Detvy. Vyšívajú kroje a obliekajú členov folklórnych súborov. Obdivovali sme Detviansku izbu, v ktorej sú  vystavené najmä kroje, ale i rôzne vyšívané uteráky, ktoré v dobe dávnej minulej mali svoj význam ozdobný i funkčný. Hojdacia kolíska – trojnožka, ktorú si matky brávali do poľa. A tiež drevené, vyrezávané kolísky – belčovy, ktoré boli súčasťou zariadenia izby. Aktuálne vystavená kolíska je dielom  starého otca majiteľky. Naozaj pastva pre oči a pre potešenie srdca. Prikladám pár fotografií.

Čo nás ešte  zaujalo? Dovolím si povedať, že je to jedinečná škola  – Škola vyšívania krivou ihlou a na ráme.

Pani Iveta Smileková, obohatila naše stretnutie aj o osobné skúsenosti. Samozrejme sama je výborná vyšívačka „krivou ihlou“. Pridanou hodnotou boli  spomienky na jej mesačný pobyt v Japonsku, kde šírila detviansky folklór, najmä detviansku výšivku.

Poznámka: autorka fotografii je autorka blogu so súhlasom pani Ivety Smilekovej

NABUDÚCE:

Návšteva Podpolianskeho múzea: 

 Slovenské ľudové hudobné nástrojeValašská kultúra na Podpoľaní, Z  Detvy na more – Július Juraj Thurzo – prvý slovenský námorný kapitán

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Sergej Lavrov

USA a NATO sú podľa Lavrova priamo zapojené do vojny na Ukrajine

01.12.2022 12:41

Západ mal podľa hlavy ruskej diplomacie reálnu šancu vyhnúť sa konfliktu na Ukrajine, avšak rozhodol sa odmietnuť ruské návrhy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165459x
Priemerná čítanosť článkov: 1546x

Autor blogu