Založ si blog

Ľudové umenie a tradície preslávili Detvu po celom svete

Cestu do Detvy sme si plánovali dlhšiu dobu ibaže, ako to už býva človek mieni a počasie mení. Nakoniec sa podarilo. Cieľom návštevy bol môj rodný kraj, známy nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Vybrali sme si tri objekty. Navštívili sme:

  1. Predajňu Detvianskeho ľudového umenia
  2.  Podpolianske múzeum a nakoniec sme si nechali výstup na kalváriu
  3. Detvianske drevené vyrezávané kríže.

Milujete históriu, osobitne folklór? Ste tu správne. Rada sa podelím o krásne zážitky  spod POĽANY.

Je viac než isté, že sa DETVA do povedomia slovenského národa zapísala vďaka svojráznej kultúre, svojráznemu folklóru. Inšpirovali sa ňou aj mnohí umelci. Nedá mi nespomenúť Andreja Sládkoviča a jeho DETVANA. Akosi automaticky mi pri návšteve Detvy naskočí úryvok z tejto krásnej lyricko-epickej básne:

„Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov, pod ňou dedina Detvou volaná, mať bujná vysokých synov: či tých šarvancov Detvy ozrutných Poľana na tých prsiach mohutných nenosí a nenadája? Alebo aspoň na tie výšiny nehľadí dcéra tejto rodiny, keď má porodiť šuhaja?…“

Spomenula som, že sme si naplánovali návštevu troch zaujímavých miest. Pokúsim sa ich priblížiť rovnako v troch častiach. Každé miesto je natoľko zaujímavé, že si zaslúži samostatný opis, nie všetko sa zmestí do jedného príspevku. Mojim cieľom je čitateľom blogu sprostredkovať zážitky, atmosféru dňa, sprístupniť pár fotografii a inšpirovať k osobnej návšteve DETVY. Hovorí sa a rozhodne to platí: „Radšej raz vidieť, ako stokrát počuť.“ Navštívte Detvu!

Našim prvým cieľom bol obchod Detvianske ľudové umenie. Prijala nás pani Iveta Smileková, majiteľka. Milá pani, ktorá nám ochotne poskytla všetky dostupné informácie a zodpovedala na naše všetečné otázky. Verili by ste, že už reprezentuje tretiu generáciu rodiny? Obchodík sa dedí „po praslici“ z matky na dcéru.

Bola to práve VERONIKA GOLIANOVÁ, ktorá sa zaslúžila o zachovanie detvianskej výšivky. V roku 1968 založila na tú dobu jedinečnú predajňu. Sama vyšívala „krivou ihlou“ takmer 60 rokov. Život a dielo Veroniky Golianovej s láskou sprístupnila  jej pravnučka Soňa Smilekova.

Obchod ponúka drobné upomienkové prezenty pripomínajúce šikovné ruky žien a mužov z Detvy a tiež milú spomienku na návštevu Detvy. Vyšívajú kroje a obliekajú členov folklórnych súborov. Obdivovali sme Detviansku izbu, v ktorej sú  vystavené najmä kroje, ale i rôzne vyšívané uteráky, ktoré v dobe dávnej minulej mali svoj význam ozdobný i funkčný. Hojdacia kolíska – trojnožka, ktorú si matky brávali do poľa. A tiež drevené, vyrezávané kolísky – belčovy, ktoré boli súčasťou zariadenia izby. Aktuálne vystavená kolíska je dielom  starého otca majiteľky. Naozaj pastva pre oči a pre potešenie srdca. Prikladám pár fotografií.

Čo nás ešte  zaujalo? Dovolím si povedať, že je to jedinečná škola  – Škola vyšívania krivou ihlou a na ráme.

Pani Iveta Smileková, obohatila naše stretnutie aj o osobné skúsenosti. Samozrejme sama je výborná vyšívačka „krivou ihlou“. Pridanou hodnotou boli  spomienky na jej mesačný pobyt v Japonsku, kde šírila detviansky folklór, najmä detviansku výšivku.

Poznámka: autorka fotografii je autorka blogu so súhlasom pani Ivety Smilekovej

NABUDÚCE:

Návšteva Podpolianskeho múzea: 

 Slovenské ľudové hudobné nástrojeValašská kultúra na Podpoľaní, Z  Detvy na more – Július Juraj Thurzo – prvý slovenský námorný kapitán

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

gaza

Vláda USA bez súhlasu Kongresu schválila predaj munície Izraelu. Využila kľučku v zákone

10.12.2023 05:39

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena schválila predaj 14 000 kusov tankovej munície Izraelu bez predchádzajúceho posúdenia Kongresu.

Osvetlený Nitriansky hrad, mReportér

Dominanta mesta v plnej paráde. Očarujúca krása Nitrianskeho hradu vo večerných hodinách

10.12.2023 05:00

Zábery na osvetlený hrad zachytil mReportér Andy Snijders.

Izrael, Palestína, Hamas, Pásmo Gazy

Šéf izraelskej armády: Izrael musí v Gaze vyvinúť väčší tlak

09.12.2023 22:13

Humanitárne organizácie v spoločnom vyhlásení uviedli, že sú "zhrozené" postojom USA.

Krisztián Forró, Aliancia

Líder Aliancie Krisztián Forró sa chce uchádzať o prezidentský úrad

09.12.2023 17:07

So zberom podpisov potrebných na kandidatúru začne v najbližších dňoch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 200365x
Priemerná čítanosť článkov: 1805x

Autor blogu