hľadala som synonymum k slovu samozrejmosť. Možno prirodzený, daný prírodou, normálny… Často to slovo vyslovíme a ešte častejšie niečo za samozrejme považujeme, a ono to samozréjme NEmusí byť..
Bývalý zdravotnícky pracovník, čo iné môže byť v mojom zornom poli než ZDRAVIE. Zdravie je najvyššia hodnota, to je fakt! Spomeňme si koľko krát sme za ostatné dni želali zdravie svojim blízkym, priateľom a pravdaže aj sebe. Slová, by mali nasledovať činy. ZDRAVIE, nemožno považovať za samozrejmosť, mali by sme sa oň starať.
Spomínam si na obdobie, kedy sa presadzovala potreba klinických psychológov, najmä pre všetky oddelenia, kde boli hospitalizovaní pacienti s náročnými diagnózami. Spomínam si na obdobie, kedy sa uvažovalo o tom, že je potrebný takmer rovnaký počet všeobecných lekárov aj psychiatrov. Slová, slová, slová…, takéto úvahy boli vedené dávnom pred rokom 2020.
Dnes je potreba klinických psychológov a psychiatrov oveľa naliehavejšia. Dovolím si povedať, že nebola nikdy, tak naliehavá. Z literatúry z rôznych odborných článkov, z vyjadrenia odborníkov sa dozvedáme, že ľudia, ktorí mali v nedávnej minulosti diagnostikované ochorenie Covid 19 majú až o tretinu väčšiu náchylnosť na vznik duševných ochorení. Zdôrazňujem v nedávnej minulosti lebo si pomaly na toto ochorenie zvykáme. IBAŽE, JE ALARMUJÚCE, ČO DOKÁZALA PANDÉMIA UROBIŤ S NAŠOU PSYCHIKOU.
Všetci sme boli skúšaní, zasiahlo nás niečo, na čo sme neboli pripravení. Konfrontovaní so strachom o seba, o svojich blízkych, atakovaní chorobou, stratou najbližších, ktorí umierali za murami nemocnice bez toho, aby sme sa s nimi mohli rozlúčili.
Pandémia zamávala dušou nás všetkých, skôr narodených, našich detí i vnúčat. Navyše rôzne opatrenia, prepáčte často aj nelogické, nahrávali vzájomnému nepochopeniu až odsudzovaniu sa naprieč generácia. Seniori verzus mladá a stredná generácia, často to boli nechutné, netaktné konštatovania, výčitky. LOCKDOWN poškodzoval naše duševné zdravie, a to je tiež fakt!
Namieste je otázka, či je za všetko zodpovedná pandémia? Dovolím si povedať, že to bol iba spúšťací moment. Mnohí ľudia, najmä mladí ľudia neboli pripravení na záťaž, ktorú priniesla doba.
Eufória po roku 1989 priniesla so sebou okrem iného, že sme my starší stratili obozretnosť a mladí nemali vypestovanú takmer žiadnu ostražitosť, verili všetkému. Média sú často označované ako „siedma veľmoc“. Či si to chceme pripustiť alebo nie. MOC médií manipuluje s verejnou mienkou, hýbe kolesami dejín. Kto má moc rozhoduje o dejinách, dokonca „ má možnosť pozmeniť históriu“. Zrejme spoliehajú na to, že už nie je veľa pamätníkov.
A že sa im darí? Nuž, pridali sa k tomu NEzmyselné reality show, filmy, ktoré nemali s našou kultúrou nič spoločné. Neiformovali, nevychovávali, neobohacovali… Nepravdivé, pozmenené informácie, ak chcete hoaxy. Toto masírovanie mozgov nám nepomohlo a nepomáha.
Potom sa nemôžeme čudovať, čo sa deje u nás i vo svete, koľko nebezpečných ľudí sa pohybuje vo verejnosti, ktorí ublížia sebe, ale žiaľ aj ďalším nevinným ľuďom iba preto, že boli v nesprávny čas na nesprávnom mieste.
Hranice duševného zdravia sú tenké. Kdesi som čítala, že duševné ochorenie vzniká pri absencii duševnej pohody, a že duševná pohoda chýba mnohým ľuďom, o tom snáď nikto nepochybuje.
Varovné signály existujú, ale vnímame ich? Čo rodina, priatelia? Duševné zdravie sa podceňuje a akékoľvek náznaky poškodenia duševného zdravia sa stále považujú za stigmu.
Čo môžeme urobiť? Asi najskôr zo všetkého sa snažiť vrátiť rozum na internet – vyberať a overovať si informácie. Nedovoľme, aby sa náš mozog vypol pod vplyvom hoaxov, nekonajme pod vplyvom emócii. Racionálne zvažujme a posudzujme informácie. Zapojme všetky zmysly. Bráňme sa hoaxom.
Chráňme si svoje duševné zdravie!
PS: Aj, keď je dnes už druhý deň v kalendári pripájam moje osobne želanie pre rok 2024 všetkým návštevníkom blogu: veľa, veľa, veľa zdravia…
Celá debata | RSS tejto debaty