Drevené vyrezávané kríže na Podpoľaní – Naozajstná krása v dreve ukrytá. Upútavka, môj rodný kraj.
Úvodom niekoľko všeobecne dostupných informácií. Verím, že oslovím pár spriaznených duší nadchnutých pre ľudovú kultúru.
Vznik drevených vyrezávaných krížov, ako sa dozvedáme z dostupnej literatúry v minulosti podmienilo niekoľko faktorov:
- Bohatstvo lesov – dostatok dreva
- Spôsob života – odľahlosť lazníckych osád nútila obyvateľov k sebestačnosti
- Umelecké nadanie ľudí.
Na Podpoľaní nájdeme dva typy drevených vyrezávaných krížov:
1) Prícestné
2) Náhrobné
Prícestné kríže – nájdeme pozdĺž ciest, pri rázcestiach, na krížnych cestách, mali odháňať zlé sily. Kríže mali tiež slúžiť na požehnanie dobra a na odvrátenie zla. Rozhodne boli silným symbolom katolíckej cirkvi.
Náhrobné kríže – náhrobníky, používali sa označenie miesta hrobu. Kríž sa údajne začal vyrábať ešte za života človeka alebo tesne po jeho smrti s tým, že sa doplnilo jeho meno. Kríže vyhotovovali laickí výrobcovia, spravidla z rodiny alebo niekto z dediny. Ľudia, ktorí mali umelecké nadanie.
Menšie, náhrobné kríže označujú miesta posledného odpočinku zosnulých aj dnes. Možno ich nájsť na detvianskom cintoríne a v expozícii na Kalvárii v Detve. Tieto kríže sú súčasťou národného kultúrneho dedičstva.
Každý jeden kríž je jedinečný svojím zdobením a vzormi. Stojí za to zastaviť sa v Detve. Navrhujem, už teraz si naplánujte výlet do krásneho kraja pod Poľanou, do Detvy a okolia.
Poznámka: autorka blogu je autorkou fotografií
Celá debata | RSS tejto debaty