Založ si blog

Thurzo-Fugger zážitková expozícia

V Banskej Bystrici oprášili vyše 500 ročnú históriu v novej zážitkovej expozícii, ktorú nájdete v Barbakáne, v historickej časti mesta.

Z dostupných materiálov sa dozvedáme o Turzovsko-Fuggerovskej spoločnosti s Medeným hámrom, ktorá sa do histórie mesta Banská Bystrica, širšieho okolia a baníctva zapísala  „medenými“ písmenami.

Thurzo-Fuggerovská spoločnosť bola na svoju dobu považovaná za svetový unikát so svojim Medeným hámrom, ktorý produkoval hotové medené výrobky určené priamo pre spotrebiteľa.

Milujem históriu, preto ma informácia oslovila hneď na prvý raz. Navštívila som zážitkovú expozíciu spolu s priateľkami Boženkou a Lydkou. Prostredníctvom  našich zážitkov ponúkam malú upútavku na jedinečnú zážitkovú expozíciu.

Čo môžete vidieť?

Pre mňa osobne to bol prvý zážitok s využitím moderných technológii, ako sú dotykové obrazovky, 3D vizualizácia, 360° vizualizácia. Prostredníctvom nich sme sa pomyslene poprechádzali vo výrobných priestoroch Medeného hámra v čase jeho najväčšej slávy.

Celou expozíciou vedie časová os,

kde pomocou  augmentovanej reality- pomocou mobilných telefónov majú účastníci možnosť oboznámiť sa  s jednotlivými etapami baníckej histórie regiónu.

Ďalším zaujímavým sprístupnením histórie sú „živé obrazy“ Ján Thurzo a Jakob Fugger rozprávakú o  najväčšom podniku svojej doby na prelome 15.a 16.storočia. O vzniku Banskej Bystrice  veľa zaujímavého prezradí prvý richtár Ondrej.

Ďalšie informácie sa týkali obcí v okolí Banskej Bystrice, kde môžeme dodnes pozorovať stopy baníckej histórie:  Špania Dolina, Staré Hory, Ľubietová či Malachov.

Zážitková expozícia v Barbakáne je otvorená každý deň od 10:00 hod. do 18:00 hod. Odporúčam nahlásiť sa vopred, najmä pokiaľ ide o skupinu. My sme mali šťastie, prišli sme pred desiatou hodinou, ešte pred prvou ohlásenou skupinou.

Kontakt: T: 048/4330629, prípadne e-mail: tfze@banskabystrica.sk

Lepšie raz vidieť, ako 100x počuť!

Fotografie: autorka blogu

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová podpísala novelu, ktorou sa zvýšia platy lekárov

01.12.2022 14:38

Po schválení zákona v parlamente a podpise memoranda s vládou k riešeniu situácie v zdravotníctve už viaceré nemocnice potvrdili stiahnutie výpovedí.

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165541x
Priemerná čítanosť článkov: 1547x

Autor blogu