Založ si blog

Thurzo-Fugger zážitková expozícia

V Banskej Bystrici oprášili vyše 500 ročnú históriu v novej zážitkovej expozícii, ktorú nájdete v Barbakáne, v historickej časti mesta.

Z dostupných materiálov sa dozvedáme o Turzovsko-Fuggerovskej spoločnosti s Medeným hámrom, ktorá sa do histórie mesta Banská Bystrica, širšieho okolia a baníctva zapísala  „medenými“ písmenami.

Thurzo-Fuggerovská spoločnosť bola na svoju dobu považovaná za svetový unikát so svojim Medeným hámrom, ktorý produkoval hotové medené výrobky určené priamo pre spotrebiteľa.

Milujem históriu, preto ma informácia oslovila hneď na prvý raz. Navštívila som zážitkovú expozíciu spolu s priateľkami Boženkou a Lydkou. Prostredníctvom  našich zážitkov ponúkam malú upútavku na jedinečnú zážitkovú expozíciu.

Čo môžete vidieť?

Pre mňa osobne to bol prvý zážitok s využitím moderných technológii, ako sú dotykové obrazovky, 3D vizualizácia, 360° vizualizácia. Prostredníctvom nich sme sa pomyslene poprechádzali vo výrobných priestoroch Medeného hámra v čase jeho najväčšej slávy.

Celou expozíciou vedie časová os,

kde pomocou  augmentovanej reality- pomocou mobilných telefónov majú účastníci možnosť oboznámiť sa  s jednotlivými etapami baníckej histórie regiónu.

Ďalším zaujímavým sprístupnením histórie sú „živé obrazy“ Ján Thurzo a Jakob Fugger rozprávakú o  najväčšom podniku svojej doby na prelome 15.a 16.storočia. O vzniku Banskej Bystrice  veľa zaujímavého prezradí prvý richtár Ondrej.

Ďalšie informácie sa týkali obcí v okolí Banskej Bystrice, kde môžeme dodnes pozorovať stopy baníckej histórie:  Špania Dolina, Staré Hory, Ľubietová či Malachov.

Zážitková expozícia v Barbakáne je otvorená každý deň od 10:00 hod. do 18:00 hod. Odporúčam nahlásiť sa vopred, najmä pokiaľ ide o skupinu. My sme mali šťastie, prišli sme pred desiatou hodinou, ešte pred prvou ohlásenou skupinou.

Kontakt: T: 048/4330629, prípadne e-mail: tfze@banskabystrica.sk

Lepšie raz vidieť, ako 100x počuť!

Fotografie: autorka blogu

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

Dojč, vražda, polícia

Prečo došlo k tragickej vražde exmanželky v Dojči? Krimi expert identifikoval dva motívy

03.10.2023 12:21

Zavraždená Martina sa spočiatku rozvádzať nechcela, no napokon bola šťastná. Exmanžel je však slobodou dlho nedoprial.

Milan Majerský, prijatie, KDH, stretnutie, Zuzana Čaputová

KDH mieri do opozície. Šanca tu je, no liberáli a progresívci by museli urobiť veľké ústupky, povedal Majerský

03.10.2023 12:20

Podľa Majerského sa dohoda s PS nebude rodiť ľahko. Od Smeru pozvánku nedostali, so Šimečkom sa už neformálne stretol.

autotragedia, zochova, nehoda

Bratislava avizuje zúženie jazdných pruhov na Staromestskej ulici

03.10.2023 12:06

Hlavné mesto tak reaguje v súvislosti s vlaňajšou tragickou dopravnou nehodou.

Vražda Marek Rakovský paľov

Najvyšší súd definitívne oslobodil Petra Paľova spod obžaloby v kauze vraždy Mareka Rakovského

03.10.2023 11:55

Odvolací senát považuje prvostupňový rozsudok za správny, keďže nebolo dokázané, že by Paľov spáchal žalovaný skutok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 196331x
Priemerná čítanosť článkov: 1769x

Autor blogu