Založ si blog

Knihy, ktoré mi podávajú ruku…

Môj vzťah ku knihám začal, zrejme takmer ako u každého počúvaním rozprávok, ktoré mi čítal môj láskavý dedko. Jeho krásny fonetický hlas si pamätám dodnes. Nikdy naň nezabudnem.

Základná škola, najmä druhý stupeň, tam výrazne môj vzťah k literatúre ovplyvnila moja triedna učiteľka, ktorá bola zároveň slovenčinárka, na strednej škole to bola opäť triedna učiteľka, ktorá ma okrem slovenčiny učila dejepis a psychológiu. Mala som šťastie na výborných učiteľov a som za to vďačná. 

Možno si spomeniete na svoj ČITATEĽSKÝ DENNÍK – rukou písaný, doplnený skicou alebo fotografiou. Aspoň môj, tak vyzeral. Zodpovedal dobe a technickým možnostiam. Čítanie patrilo a patrí medzi moje celoživotné záľuby.  

Záujem a podpora čítania sú dôležité v každom období života a prinášajú veľa osohu pre každého čitateľa:

  • rozvíjanie fantázie
  • rozširovanie slovnej zásoby
  • zdokonaľovanie sa v pravopise,
  • lepšie porozumenie textu
  •  kritické myslenie…

Knihy si vyberáme rôzne. Niekto má vyhranený vkus, záujem o konkrétnu  literatúru, po inej nesiahne. Iný má široký záber, obľubuje rôzne žánre a niekto tak, ako ja  povie, že mu „knihy podávajú ruku“, nikdy ma to nesklamalo.

Mali ste ten pocit, že vám „kniha podala ruku“?  Opäť zopakujem, že ja to mám dosť často. Naposledy to bola kniha:

DVE MINCE NÁDEJ – Jana Pronská. 

Začítala som, a ako sa hovorí prečítala na „jeden dych“. Romantické príbehy na historickom pozadí s úžasným opisom prostredia, ľudí a udalosti. Stratila som sa v deji a podarilo sa mi aspoň načas ukryť sa pred reálnym svetom, pred informáciami, ktoré sa mi denne natískajú do priazne a spôsobujú mi značnú  nepohodu. Tomu hovorím bonus navyše.

JANA PRONSKÁ  – vyhľadala som si informácie o autorke, o jej živote a o jej knihách. Z dostupných informácii pôsobí na mňa ako veľmi skromná a pritom úspešná spisovateľka. S úžasom som pozerala na zoznam jej vydaných kníh. Niektoré sú už v druhom a dokonca i v treťom vydaní.

Zatiaľ som prečítala: Dve mince nádeje, Bosorkina dcéra, Hriech prvej noci, Krvavý erb a určite tým nekončím.Práve na mňa čaká Rebelka. Určite si vyhľadám aj ďalšie  tituly. Dúfam, že postupne prečítam všetky jej knihy.

Nie som sama! Určite je nás viac komu tvorba Jany Pronskej učarovala. Nakoniec hovoria o tom ocenenia, ktoré som k jej tvorbe zaznamenala:

  • PANTA RHEI AWARDS 2016 – 3. miesto v kategórii slovenská spisovateľka roka
  • Čitateľská anketa MARTINUS 2014 – 4 miesto v kategórii slovenský autor
  • Čitateľská anketa KNIŽNÁ REVUE 2008DEBUT ROKA: Zlatníkova chovanica – 3 miesto.

Verím, že sa stretnem s vami v debate pod článkom. Pre niekoho to môže byť  motivácia, pre iných názor a pohľad  ďalšieho čitateľa.

Na záver ešte jedna myšlienka:

“Miestnosť bez kníh je ako telo bez duše.” Marcus Tullius Cicero

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Sergej Lavrov

USA a NATO sú podľa Lavrova priamo zapojené do vojny na Ukrajine

01.12.2022 12:41

Západ mal podľa hlavy ruskej diplomacie reálnu šancu vyhnúť sa konfliktu na Ukrajine, avšak rozhodol sa odmietnuť ruské návrhy.

Michal Suchoba

Kauza Mýtnik: Suchobov rozhovor s Kočnerom na nahrávke súd zatiaľ nepripustil

01.12.2022 12:33

Už druhý deň vypovedá pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici kajúcnik Michal Suchoba v korupčnej kauze Mýtnik.

Igor Matovič

Politológ: Matovič je omyl slovenskej politiky. Platforma pre neho nie je hrozbou, nájde si nových ľudí

01.12.2022 12:00

Podľa politológa si Igor Matovič si nájde nových „nezávislých kandidátov“ či „obyčajných ľudí“, ktorí sa úlohy štatistov ujmú s veľkou radosťou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165373x
Priemerná čítanosť článkov: 1546x

Autor blogu