Založ si blog

Knihy, ktoré mi podávajú ruku…

Môj vzťah ku knihám začal, zrejme takmer ako u každého počúvaním rozprávok, ktoré mi čítal môj láskavý dedko. Jeho krásny fonetický hlas si pamätám dodnes. Nikdy naň nezabudnem.

Základná škola, najmä druhý stupeň, tam výrazne môj vzťah k literatúre ovplyvnila moja triedna učiteľka, ktorá bola zároveň slovenčinárka, na strednej škole to bola opäť triedna učiteľka, ktorá ma okrem slovenčiny učila dejepis a psychológiu. Mala som šťastie na výborných učiteľov a som za to vďačná. 

Možno si spomeniete na svoj ČITATEĽSKÝ DENNÍK – rukou písaný, doplnený skicou alebo fotografiou. Aspoň môj, tak vyzeral. Zodpovedal dobe a technickým možnostiam. Čítanie patrilo a patrí medzi moje celoživotné záľuby.  

Záujem a podpora čítania sú dôležité v každom období života a prinášajú veľa osohu pre každého čitateľa:

  • rozvíjanie fantázie
  • rozširovanie slovnej zásoby
  • zdokonaľovanie sa v pravopise,
  • lepšie porozumenie textu
  •  kritické myslenie…

Knihy si vyberáme rôzne. Niekto má vyhranený vkus, záujem o konkrétnu  literatúru, po inej nesiahne. Iný má široký záber, obľubuje rôzne žánre a niekto tak, ako ja  povie, že mu „knihy podávajú ruku“, nikdy ma to nesklamalo.

Mali ste ten pocit, že vám „kniha podala ruku“?  Opäť zopakujem, že ja to mám dosť často. Naposledy to bola kniha:

DVE MINCE NÁDEJ – Jana Pronská. 

Začítala som, a ako sa hovorí prečítala na „jeden dych“. Romantické príbehy na historickom pozadí s úžasným opisom prostredia, ľudí a udalosti. Stratila som sa v deji a podarilo sa mi aspoň načas ukryť sa pred reálnym svetom, pred informáciami, ktoré sa mi denne natískajú do priazne a spôsobujú mi značnú  nepohodu. Tomu hovorím bonus navyše.

JANA PRONSKÁ  – vyhľadala som si informácie o autorke, o jej živote a o jej knihách. Z dostupných informácii pôsobí na mňa ako veľmi skromná a pritom úspešná spisovateľka. S úžasom som pozerala na zoznam jej vydaných kníh. Niektoré sú už v druhom a dokonca i v treťom vydaní.

Zatiaľ som prečítala: Dve mince nádeje, Bosorkina dcéra, Hriech prvej noci, Krvavý erb a určite tým nekončím.Práve na mňa čaká Rebelka. Určite si vyhľadám aj ďalšie  tituly. Dúfam, že postupne prečítam všetky jej knihy.

Nie som sama! Určite je nás viac komu tvorba Jany Pronskej učarovala. Nakoniec hovoria o tom ocenenia, ktoré som k jej tvorbe zaznamenala:

  • PANTA RHEI AWARDS 2016 – 3. miesto v kategórii slovenská spisovateľka roka
  • Čitateľská anketa MARTINUS 2014 – 4 miesto v kategórii slovenský autor
  • Čitateľská anketa KNIŽNÁ REVUE 2008DEBUT ROKA: Zlatníkova chovanica – 3 miesto.

Verím, že sa stretnem s vami v debate pod článkom. Pre niekoho to môže byť  motivácia, pre iných názor a pohľad  ďalšieho čitateľa.

Na záver ešte jedna myšlienka:

“Miestnosť bez kníh je ako telo bez duše.” Marcus Tullius Cicero

Efektívna komunikácia verzus nenásilná komunikácia…

19.06.2022

Najčastejším problém nedorozumenia v rodine, v škole, v zamestnaní, v úradoch, v rôznych združeniach i na internete je nezvládnutá komunikácia. Prečo je to taký problém? Veď komunikácia nie je nič iné iba schopnosť nadviazať s niekým „spojenie“ prostredníctvom hovoreného a písaného slova. Žiaľ, príklady nezvládnutej komunikácie sa [...]

Máme iba jednu spoločnú planétu…

10.06.2022

Uvedomujem si, že moja dnešná úvaha nemusí osloviť každého. Áno, som veľký idealista. Patrím k tým ľuďom, ktorí vedia, že máme iba jednu planétu – ZEM, na ktorej žijeme – mladí, starí, pekní, menej pekní, múdri, menej múdri…, proste všetci. A všetci by sme si mali našu ZEM i našu zem – živiteľku vážiť. Všetko živé [...]

OZ Šanca pre pečeň – edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt – Štrbské Pleso

22.05.2022

Začiatkom mája tohto roku som absolvovala edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt na Štrbskom Plese. OZ združuje pacientov, ich rodinných príslušníkov i sympatizantov. Choroby pečene spôsobuje iba alkohol! Pravda alebo mýtus? Často som počula, ako niekto hovorí: „Nepijem, tak sa mi s pečeňou nemôže nič stať.“ Ibaže to je veľký OMYL. Choroby [...]

polícia, Oslo, streľba

Strelec v nórskom Osle zabil dvoch ľudí a ďalších zranil

25.06.2022 05:39

Dvaja ľudia zomreli a 14 ďalších osôb utrpelo zranenia pri streľbe v nočnom klube v Osle a jeho okolí.

Ursula Von der Leyenová

Leyenovej dva stupne Celzia: Na klíme toľko pridať, pri kúrení ubrať

24.06.2022 22:47

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok spotrebiteľov v EÚ vyzvala, aby šetrili energiu.

babiš

Kto bude českým prezidentom? V druhom kole by Pavel porazil Babiša

24.06.2022 22:02

Najviac presvedčených voličov má Andrej Babiš. Jeho najväčší rival Petr Pavel by však v hypotetickom druhom kole presvedčivo vyhral.

samovražda, obesenie, povraz, pomoc, slučka

V Bratislave našli obeseného mladíka

24.06.2022 20:41

Policajti našli v piatok v lese na Haanovej ulici v Bratislave obeseného 22-ročného muža.