Založ si blog

Umenie priblížiť sa navzájom…

Často konštatujeme, že doba je zlá. Je naozaj doba zlá alebo sme zlí my, čo túto dobu žijeme? Nerozumieme si v rodine, v zamestnaní, v komunite, ako si potom môžeme rozumieť v krajine.

Určite každý z nás zažil situáciu, že ho niekto, jemne povedané, štval. Ibaže, tiež nie sme výnimka, rovnako aj my môžeme na niekoho pôsobiť nepríjemne, môžeme ho iritovať  a pritom si to nemusí ani jedna strana  uvedomovať.

Prečo si nerozumieme? No, každý sme z iného „cesta“ a pritom často do vzťahov vstupujeme s predstavou a so snahou, ako ideme toho druhého zmeniť. Všetci sa môžeme zmeniť, ale musíme chcieť. Trvať na tom: „Musíš sa zmeniť!“ Takto to neplatí, nepochodíme, aj keby sme pridali slovíčko prosím. Nefunguje to. Môžeme niekoho k zmene povzbudiť, ale to je všetko.

Ako sa teda navzájom priblížiť?

Často zabúdame, aká dôležitá je komunikácia,  je základom nášho žitia. Komunikujeme všetci a každý deň. Komunikujeme inými ľuďmi, často aj so sebou, samovrava tiež funguje. Komunikujeme so svojimi zvieratkami alebo sa prihovárame svojim kvetom.

Dôležité je tiež, ako komunikujeme. Často si neuvedomujeme, že komunikujeme, aj keď nehovoríme. Reč tela zväčša vypovedá o nás veľa. Nielen slovo môže byť cukor i meč. Rovnako môže pohladiť i ublížiť neverbálna komunikácia, gesto odmietnutia, pohŕdania…

Každý človek komunikuje inak. Niekto je priamy, hovorí na rovinu, neobaľuje, neprikrášľuje slova. Iný je citlivejší, v jeho komunikácii prevládajú emócie. Ak si chceme porozumieť, priblížiť sa navzájom mali by sme si uvedomiť, že štýl našich partnerov, priateľov spolupracovníkov nie je NEsprávny, je iba iný, ako ten náš. Mali by sme sa usilovať ich štýlu komunikácie porozumieť a akceptovať ho. Navyše, ak je náš cieľ viesť k  skvalitneniu našej komunikácie potom je potrebná aj spätná väzba. Komunikujme, ale sa navzájom aj počúvajme.

Nemali by sme zabúdať, ani na komunikáciu v  on-line svete. Mnohí ľudia si vytvárajú nové identity, reálne i nereálne. Nedajme iba na virtuálnu komunikáciu, tá môže byť vzdialená osobnej komunikácii. Navyše viacerí  pesimisti, ale aj odborníci vyjadrujú obavy nad javom, ktorý je označovaný, ako technologická či digitálna demencia, ale to by už bola iná téma.

Ako sa teda navzájom priblížiť?

Nie je to jednoduché, ale zo všetkého najskôr by sme mali pochopiť seba, potom môžeme pochopiť iných. Život nám často prináša situácie, že sa uzatvárame do seba, míňame jeden druhého. Žijeme život často utiahnutý do svojej ulity. A napriek tomu si často položíme otázku  prečo máme urobiť prvý krok k zbližovaniu. Ibaže, ten prvý krok musí niekto urobiť, ak sa chceme navzájom priblížiť.

Tiež je pravda, že dokonalý vzťah neexistuje. Ak by sme na taký vzťah stavali, môžeme byť sklamaní. K dokonalému vzťahu sa môžeme priblížiť. Život je neustála zmena, menia sa okolnosti, ale meníme sa i my. Stavajme na to, čo nás spája, nie čo nás rozdeľuje. Základ v akomkoľvek vzťahu je nájsť zlatú strednú cestu. Neočakávajme silou-mocou to, čo chceme, ale buďme vďační za to, čo máme.

Moja úvaha viedla k tomu, že každý môže urobiť prvý krok k tomu, ako sa zblížiť. Usilujme sa vzájomne objavovať to, čo je vo mne, v  nás s to najlepšie. Záleží iba na nás, či sme ochotní, a potom to môže byť pokojne cesta zbližovania.

„Keď niečo naozaj chceš, celý vesmír sa spojí, aby si to dosiahol.“ 

Paulo Coelho

Život a smrť – krehká hranica

15.04.2024

Existuje vôbec hranica medzi životom a smrťou? Nechcem navodiť situáciu filozofických, či náboženských otázok. Skôr sa chcem zamýšľať nad zlomovými životnými situáciami v dôsledku, ktorých život končí a nastáva smrť. Život je to najdrahšie, čo máme a dostaneme ho iba raz. Často sa stretávam sa tým, že ľudia prirovnávajú svoj život [...]

Propaganda, propaguj, rozširuj…

11.04.2024

Komu, čo vyhovuje to propaguje, rozširuje… Myslím si, že sa to týka aj volebného práva a práva mať názor. Mám pocit, že si to vysvetľujeme každý po svojom. „Volebné právo je všeobecné, rovné a priame, a vykonáva sa tajným hlasovaním. Podmienky výkonu volebného práva ustanoví zákon“ (Ústava SR). Názor – mienka, pohľad, [...]

ORCHIDEA – jemná krása

30.03.2024

Učarovala mi jemná krása orchidey. Nevynechám žiadnu príležitosť, a tak bolo úplne samozrejme, že som absolvovala cestu do Martina, do Slovenského národného múzea – Múzea Andreja Kmeťa, na výstavu pod názvom: Trópy v Turci – exotické orchidey. Potešenie pre oči i pre dušu. Orchidey sú stále žiadané interiérové rastliny v domácnosti, [...]

Biden, fiala

Biden prijal v Bielom dome českého premiéra Fialu

15.04.2024 22:25, aktualizované: 22:38

Politici by mali hovoriť o pokračujúcej ruskej agresii na Ukrajine či napätí na Blízkom východe.

Trump, súd

Trump sa ako prvý exprezident v dejinách USA postaví pred súd v trestnom konaní

15.04.2024 22:14

Proces v kauze údajného podplácania pornoherečky sa v New Yorku začal výberom poroty.

maryland, baltimore, most, fbi, loď

Tragický pád mosta v Baltimore vyšetruje FBI

15.04.2024 19:41

Vyšetrovatelia skúmajú najmä elektrický systém lode ale i to, či boli dodržané všetky federálne zákony.

zostreleny dron Sahid 136

Šahídy hučia všade rovnako. Odblokujú pomoc pre Izrael i Ukrajinu?

15.04.2024 16:54, aktualizované: 16:57

Úspech Izraela pri odrazení iránskeho útoku v noci na nedeľu upriamil pozornosť na zraniteľnosť Ukrajiny voči Rusku. Prečo to Iráncom nevyšlo? A aký vplyv to môže mať na agresiu, ktorej čelí Kyjev?

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 124
Celková čítanosť: 224681x
Priemerná čítanosť článkov: 1812x

Autor blogu