Zdravie je v hierarchii hodnôt najvyššou hodnotou. Hovoríme to, deklarujeme, ale napriek tomu, nie všetci to akceptujeme. Mimochodom, položili ste si otázku, čo je vašou najvyššou hodnotou, resp. čo je vašou najdôležitejšou potrebou? Patríte medzi ľudí, ktorí v súvislosti s chorobou a zdravým používajú slovné spojenie „Byť, tak zdravý a bohatý…“
Šťastní alebo nešťastní môžeme byť z rôznych dôvodov, ale hlavnou príčinou sú nenaplnené potreby. To, čo človek potrebuje a nemá, stáva sa pre neho najvyššou hodnotou. Žiaľ, nedostatok tvorí našu hodnotu!
Napríklad chorý človek zdôrazňuje, že jeho najvyššia hodnota je zdravie. Ak je niekto v situácii, že nevládze splácať hypotéku, kopia sa mu neuhradené účty najvyššou hodnotou budú pre neho peniaze. Ak mladá mamička stratí partnera, tak pre ňu je najvyššou hodnotou rodina.
Ak by sme začali diskutovať na túto tému obávam sa, že by sme nenašli spoločnú reč. Rozdelíme sa minimálne na dve skupiny. Budeme sa točiť a skloňovať slová: zdraví a chorí, bohatí a chudobní.
V našom svete exituje všetko: zdravie i choroba, chudoba i bohatstvo. Nie sme si rovní. Narodíme sa spravidla zdraví, ale ani to nie je istota. Narodíme do určitej rodiny, ktorá má možno lepšie sociálnoekonomické podmienky, ale ani to nemusí trvať večne.
Ibaže, vo všeobecnosti by mala platiť zásada, že „Zdravie je na prvom mieste“. Ak budeme zdraví vieme si zarobiť na úhradu účtov, vieme splácať hypotéku… Môžete a nemusíte súhlasiť.
Moja úvaha sa napriek tomu točí vo vyhlásení: „ZDRAVIE NA PRVOM MIESTE“, k tomu by mala smerovať prevencia – predchádzanie chorobám. O tom sa popísalo, pohovorilo…Pomôžem si slovenským príslovím „Mnoho reči – málo veci .“
Prepáčte mi, nevyhnem sa spomienkam, keď som študovala a neskôr, keď som pracovala alfou a omegou bol pre nás zdravotníckych pracovníkov Zákon č. 20/1966 Zb. – Zákon o starostlivosti o zdravie ľudu a že tam bola prevencii venovaná veľká časť, netreba snáď zdôrazňovať, ibaže aj vtedy platilo „Mnoho reči – málo veci .“
Niektoré zákony sa novelizovali, boli prijaté nové zákony starostlivosti o zdravie, iste si spomínate na rok 2019. Citujem zo stránky MZ SR „Rok 2019 JE ROKOM PREVENCIE, kladie si za cieľ zvýšiť informovanosť o dôležitosti preventívnych prehliadok pre zdravie obyvateľstva“. Neviem, ako vy, ale ja nemám pocit, že sa táto myšlienka naplnila. Opäť sa mi ponúka veta: „Mnoho reči – málo veci .“ I keď pripúšťam, nikto nepočítal so situáciou v súvislosti s Covid 19.
Prevencia je určite lacnejšia ako liečenie. Šetrí peňaženku spoločnosti, domácnosti, rodinám, jednotlivcom… Dovolím si povedať, že SEKUNDÁRNA PREVENCIA je v našich rukách: zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa vyváženú stravu, vrátane pitného režimu, pobyt na čerstvom vzduchu (chôdza, cvičenie…), vyhýbanie sa stresu, návykovým látkam, či dostatok spánku. Informácií je dosť, záleží na našom uvedomení si a rozhodnutí, aký postoj zaujmeme k ochrane vlastného zdravia.
Možno, hneď niekto zareaguje, že strava je drahá a potraviny sú nekvalitné… To je pravda, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako varili kedysi naše babičky? Nechcem, aby sme sa vrátili späť o 50, či viac rokov, ale šikovné gazdinky mi dajú za pravdu, že aj dnes vedia vyčarovať dobré a zdravé jedlo.
Zdravotné poisťovne ponúkajú a zabezpečujú SEKUNDÁRNU PREVENCIU – preventívne prehliadky. Podchytenie bezpríznakových ochorení. Tu je však dôležitá spolupráca lekár- pacient, resp. pacient – lekár, predovšetkým aktívny prístup nás pacientov.
Aká je prax? Veď, ako inak po ruke pre mnohých z nás je „doktor google“. Ak príde zdravotný problém, začíname liekmi bez predpisu, a reklama nám v tom evidentne pomáha. A to nehovorím „o falošných“ informáciách, kde sú dovolím si povedať zneužité mená odborníkov lekárov, psychológov … a v závere článku je ponuka „kúp si zaručený liek“, pravda vôbec nie lacný. Nie, že nepomôže, ale často aj poškodí zdravie. Biznis je biznis, žiaľ!
Možno je moja, úvaha, môj názor v rozpore s informáciou, ktorá sa objavila v závere minulého roka, že vraj navštevujeme lekára príliš často. Priemere na 1 pacienta v SR vraj pripadá 11,1 návšteva za rok. Myslím, že takého konštatovanie vyžaduje hlbšiu analýzu príčin, možno aj analýzu samotnej evidencie. Nepodozrievala by som nikoho iba na základe domnienok.
Osobne si myslím, že sa pod návštevnosť u lekára podpísala aj pandémia. Spomínate, v roku 2020 -2021, bol prístup do zdravotníckeho zariadenia iných pacientov než chorých na covid 19 obmedzený. Možno i to bol následne dôvod zvýšenej návštevnosti, mnohé ochorenia mohli prejsť do chronického štádia…
Nech to bolo akokoľvek, zdravie by si malo vyžadovať oveľa väčšiu pozornosť. Predsa zdravie je východiskom pre rozvoj ostatných našich hodnôt, nás ako jednotlivca i našej spoločnosti.
Ja som sa rozhodla, mám v tom jasno…
Nezabudnime:
„Zdravie nie je všetkým, ale bez zdravia je všetko ničím.“
Arthur Schopenhauer
Teraz chodiť po lekároch, keď je vírusová... ...
konečne po dlhom čase rozumný a hlavne... ...
A to máš odkiaľ ? Však predsa žiaden COVID... ...
Zdravie by mala byť jediná priorita človeka. ... ...
Tak, ako sme jedinční, tak je jedinečný aj náš... ...
Celá debata | RSS tejto debaty