Založ si blog

Byť iný /iná alebo zapadnúť v dave…

Spoločnosť je značne názorovo rozdelená, netrúfam si povedať koľkými smermi a na koľko časti. Názorová rozdielnosť je extrémne viditeľná na sociálnych sieťach, ktoré umožňujú vystupovať anonymne alebo pod falošnou identitou. Dovolím si povedať, že anonymita sa využíva/zneužíva hlavne vo FB skupinách. Navyše, nech ide o akúkoľvek tému, takmer každá skončí pri politike. Niekto o voze a ďalší o koze.

Nuž, aspoň vidíme koľko  „odborníkov na všetko“ je na Slovensku. Samozvaných vedcov, ekonómov, právnikov, lekárov, psychológov, sociológov, politológov…Každá doba, každá spoločnosť, každá komunita má svojich aktívnych komentátorov, diskutujúcich.

Spomínam na čas odborných seminárov a školení počas môjho aktívneho pracovného života. Aj vtedy bolo pár ľudí, ktorí diskutovali vždy, či mali alebo nemali, čo k danej téme povedať. Dokonca boli tak aktívni, že obmedzovali ďalších účastníkov debaty. Nevymreli, sú tu aj dnes. Naozaj máme šťastie, ak môžeme povedať svoj názov a stihneme využiť pauzu počas, ktorej sa notorický diskutujúci nadýchne.

Na druhej strane boli a sú ľudia, ktorí majú obavu prejaviť svoj názor. Už, už majú svoje myšlienky zoradené, ale chýba im odvaha.Možno im to nedovolil strach zo zlyhania alebo z nepochopenia. Ani sa nečuduje. Neraz sa stáva, hlavne stávalo, ak sa objavil názor, ktorý sa odlišoval od názoru  predsedajúceho, či lektora vtedy nastal v auditóriu odmietavý šum. Nikto takého diskutujúceho nepodporil, hoci mohol mať pravdu.

Milo som bola prekvapená, keď  som sa začiatkom 90.rokov zúčastnila odborného seminára v Holandsku, kde mal  každý možnosť povedať svoj názor – brainstorming bol pre mňa v tom čase novinkou. Cieľom bolo vytvoriť  v krátkom čase veľa nápadov, resp. riešení.  Viac ľudí – viac rozumu. Pracovať s myšlienkami svojich kolegov, povzbudzovať k spolupráci aj tzv. menej odvážnych účastníkov, to ma zaujalo. Samozrejme, že túto metódu treba správne využiť.

Prečo sa tým zaoberám? Mám pocit, že súčasná diskusia, komentáre sú často kontraproduktívne. Ľudia sa rozhádajú. A je úplne jedno čo bolo „na začiatku“. Spoločnosť  sa triešti, „psy brešú a karavána ide ďalej“.

Napadlo mi, čo keby niekto na sociálnej sieti vytvoril skupinu, ktorej by umožnil vyjadriť  názor ku konkrétnemu problému, hlavne na lokálnej úrovni. Následne by  ich administrátor zosumarizoval, hľadal  riešenie a skupine by dal spätnú väzbu. Nemala by toto byť úloha administrátora skupiny? Inak nevidím dôvod vytvorenia skupiny, navyše, ak názov skupiny nekorešponduje s  témou, myslím tým, že členovia diskutujú od veci.

Možno si poviete, že je to FIKCIA?  Iste, je to iba môj názor, ktorý môže byť mimo váš názorový rámec. Ibaže na začiatku každého činu je myšlienka…

Poznáte ten pocit, že nemôžete byť sami sebou? A to je dôvod, aby sme si vyberali okolo seba ľudí, ktorí majú rovnaké alebo podobné názory a hodnoty ako my. Ak sa opýtame  na osobné hodnoty  človeka,  s ktorým vedieme debatu, pochopíme  kto pred nami stojí.

Každý je iný, napriek tomu môžeme hľadať spoločnú reč, ešte stále nás môže veľa názorov spájať. Nehanbime sa, ak máme iný názor. Nezapadnime v dave. Máme právo je byť autentický.

 „Človek, ktorý prichádza s novou myšlienkou, je blázon do tej doby, pokiaľ jeho myšlienka zvíťazí.“

  Mark Twain americký autor a humorista 1835–1910

Život a smrť – krehká hranica

15.04.2024

Existuje vôbec hranica medzi životom a smrťou? Nechcem navodiť situáciu filozofických, či náboženských otázok. Skôr sa chcem zamýšľať nad zlomovými životnými situáciami v dôsledku, ktorých život končí a nastáva smrť. Život je to najdrahšie, čo máme a dostaneme ho iba raz. Často sa stretávam sa tým, že ľudia prirovnávajú svoj život [...]

Propaganda, propaguj, rozširuj…

11.04.2024

Komu, čo vyhovuje to propaguje, rozširuje… Myslím si, že sa to týka aj volebného práva a práva mať názor. Mám pocit, že si to vysvetľujeme každý po svojom. „Volebné právo je všeobecné, rovné a priame, a vykonáva sa tajným hlasovaním. Podmienky výkonu volebného práva ustanoví zákon“ (Ústava SR). Názor – mienka, pohľad, [...]

ORCHIDEA – jemná krása

30.03.2024

Učarovala mi jemná krása orchidey. Nevynechám žiadnu príležitosť, a tak bolo úplne samozrejme, že som absolvovala cestu do Martina, do Slovenského národného múzea – Múzea Andreja Kmeťa, na výstavu pod názvom: Trópy v Turci – exotické orchidey. Potešenie pre oči i pre dušu. Orchidey sú stále žiadané interiérové rastliny v domácnosti, [...]

macron

Svetoví darcovia prisľúbili Sudánu pomoc vo výške dvoch miliárd eur. Už rok tam zúri občianska vojna

15.04.2024 23:46

Macron to oznámil na záver medzinárodnej konferencie v Paríži. Jej cieľom bolo získať podporu pre Sudáncov.

Biden, fiala

Biden prijal v Bielom dome českého premiéra Fialu

15.04.2024 22:25, aktualizované: 22:38

Politici by mali hovoriť o pokračujúcej ruskej agresii na Ukrajine či napätí na Blízkom východe.

Trump, súd

Začal sa proces s Trumpom v kauze podplácania pornoherečky. Zatiaľ sa nedarí vybrať porotcov

15.04.2024 22:14, aktualizované: 23:26

Donald Trump sa ako prvý exprezident v dejinách USA postaví pred súd v trestnom konaní.

maryland, baltimore, most, fbi, loď

Tragický pád mosta v Baltimore vyšetruje FBI

15.04.2024 19:41

Vyšetrovatelia skúmajú najmä elektrický systém lode ale i to, či boli dodržané všetky federálne zákony.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 124
Celková čítanosť: 224705x
Priemerná čítanosť článkov: 1812x

Autor blogu