Založ si blog

Samozrejmosť…

hľadala som synonymum k slovu samozrejmosť. Možno  prirodzený, daný prírodou, normálny… Často to slovo vyslovíme a ešte častejšie niečo za samozrejme považujeme, a ono to samozréjme NEmusí byť..

Bývalý zdravotnícky pracovník, čo iné môže byť v mojom zornom poli než ZDRAVIE. Zdravie je najvyššia hodnota, to je fakt! Spomeňme si koľko krát sme za ostatné dni želali zdravie svojim blízkym, priateľom a pravdaže aj sebe. Slová, by mali nasledovať činy. ZDRAVIE, nemožno považovať za samozrejmosť, mali by sme sa oň starať.

Spomínam si na obdobie, kedy sa presadzovala potreba klinických psychológov, najmä pre všetky oddelenia, kde boli hospitalizovaní pacienti  s náročnými diagnózami. Spomínam si na obdobie, kedy sa uvažovalo o tom, že je potrebný takmer rovnaký počet všeobecných lekárov aj psychiatrov. Slová, slová, slová…, takéto úvahy boli vedené dávnom pred rokom 2020.

Dnes je potreba klinických psychológov a psychiatrov oveľa naliehavejšia. Dovolím si povedať, že nebola nikdy, tak naliehavá. Z literatúry z rôznych odborných článkov, z vyjadrenia odborníkov sa dozvedáme, že ľudia, ktorí mali v nedávnej minulosti diagnostikované ochorenie Covid 19 majú až o tretinu väčšiu náchylnosť na vznik duševných ochorení. Zdôrazňujem v nedávnej minulosti lebo si pomaly na toto ochorenie zvykáme. IBAŽE, JE ALARMUJÚCE, ČO DOKÁZALA PANDÉMIA UROBIŤ S NAŠOU PSYCHIKOU.

Všetci sme boli skúšaní, zasiahlo nás niečo, na čo sme neboli pripravení. Konfrontovaní so strachom o seba, o svojich blízkych, atakovaní chorobou, stratou najbližších, ktorí umierali za murami nemocnice bez toho, aby sme sa s nimi mohli rozlúčili.

Pandémia zamávala dušou  nás všetkých, skôr narodených, našich detí i vnúčat. Navyše rôzne opatrenia, prepáčte často aj nelogické, nahrávali  vzájomnému nepochopeniu až odsudzovaniu sa naprieč generácia. Seniori verzus mladá a stredná generácia, často to boli nechutné, netaktné konštatovania, výčitky.  LOCKDOWN poškodzoval naše duševné zdravie, a to je tiež fakt!

Namieste je otázka, či je za všetko zodpovedná pandémia? Dovolím si povedať, že to bol iba spúšťací moment. Mnohí ľudia, najmä mladí ľudia neboli pripravení na záťaž, ktorú priniesla doba.

Eufória po roku 1989 priniesla so sebou okrem iného, že sme my starší stratili obozretnosť a mladí nemali vypestovanú takmer žiadnu ostražitosť, verili všetkému. Média sú často označované ako „siedma veľmoc“. Či si to chceme pripustiť alebo nie.  MOC médií manipuluje s verejnou mienkou, hýbe kolesami dejín. Kto má moc rozhoduje o dejinách, dokonca „ má možnosť pozmeniť históriu“. Zrejme  spoliehajú na to, že už nie je veľa pamätníkov.  

A že sa im darí? Nuž, pridali sa k tomu NEzmyselné reality show, filmy, ktoré nemali s našou kultúrou nič spoločné. Neiformovali, nevychovávali, neobohacovali… Nepravdivé, pozmenené informácie, ak chcete hoaxy. Toto masírovanie mozgov nám nepomohlo a nepomáha.

Potom sa nemôžeme čudovať, čo sa deje u nás i vo svete, koľko nebezpečných ľudí sa pohybuje vo verejnosti, ktorí ublížia sebe, ale žiaľ aj ďalším nevinným ľuďom iba preto, že boli v nesprávny čas na nesprávnom mieste.

Hranice duševného zdravia sú tenké. Kdesi som čítala, že duševné  ochorenie vzniká pri absencii duševnej pohody, a že duševná pohoda chýba mnohým ľuďom, o tom snáď nikto nepochybuje.

Varovné signály existujú, ale vnímame ich? Čo rodina, priatelia? Duševné zdravie sa podceňuje a akékoľvek  náznaky  poškodenia duševného zdravia sa  stále považujú za stigmu.

Čo môžeme urobiť? Asi najskôr zo všetkého sa snažiť vrátiť rozum na internet – vyberať a overovať si informácie. Nedovoľme, aby sa náš mozog vypol pod vplyvom hoaxov, nekonajme pod vplyvom emócii. Racionálne zvažujme a posudzujme informácie. Zapojme všetky zmysly. Bráňme sa hoaxom.

Chráňme si svoje duševné zdravie!

PS: Aj, keď je dnes už druhý deň v kalendári pripájam moje osobne želanie pre rok 2024 všetkým návštevníkom blogu: veľa, veľa, veľa zdravia…

Všetko s mierou a platí to aj o vode…

12.07.2024

Hoci je voda pre život nesmierne dôležitá slovné spojenie „všetko s mierou“ platí aj o vode. Tým však v žiadnom prípade nechcem podceňovať pitný režim, a už vôbec nie v týchto extrémne horúcich dňoch. Pekne po poriadku, začnem prepotrebnou hydratáciou organizmu s otázkou: „Dodržiavame pitný režim?“ Je všeobecne známe, že v extrémnych [...]

Čože sa to stalo, čo sa prihodilo?

06.07.2024

Príbeh, či historka? Už samotné slovo „príbeh, historka“ nás nabáda zbystriť pozornosť. Príbehy priťahujú našu pozornosť… Okrem samotného príbehu, historky je dôležitý aj rozprávač. On vdýchne dušu príbehu. Príbeh môže byť inšpiratívny, motivačný, ale rovnako môže byť odstrašujúci. V každom prípade môže byť poučný, či už [...]

MIER – stav bez vojny, bez bojov, bez konfliktov…

29.06.2024

Uvedomujeme si, aká dôležitá je táto veta? Určite áno. Veď, vojny ničia všetky hodnoty, domovy a životy ľudí. Mier je najvyššou hodnotou a tak musí byť aj naším najvyšším záujmom. Skôr, ako sa dostanem k nadpisu zmienim sa pár slovami o generácii – o pokolení. Hlavne o mojej generácii. Domnievam sa, že ma snáď čitateľ skôr pochopí. [...]

Senátor J.D. Vance

Kompenzácia veku. Trump si za svojho viceprezidenta vybral senátora, ktorý ho označil za idiota

15.07.2024 21:27, aktualizované: 21:51

Niekdajší šéf Bieleho domu si vybral relatívne mladého volebného partnera: Vance má 39 rokov, čo je presne polovica Trumpovho veku.

Viktor Orbán v Moskve, Vladimir Putin

Namiesto ministrov úradníci. Orbán pre „mierové misie“ dostal od Eurokomisie košom

15.07.2024 20:52, aktualizované: 21:12

Zrušená bola tiež tradičná návšteva eurokomisárov v predsedníckej krajine.

medveď hnedý

Rumuni zavelili do útoku na medvede. Kvótu na odstrel radikálne navýšili

15.07.2024 20:40

V roku 2023 bolo povolených 220 odstrelov, dnes zákonodarcovia veľkou väčšinou hlasov tento počet zvýšili.

Donald Trump

„Strelec je dole! Strelec je dole!" „Nechajte ma obuť si topánky." Čo počas streľby hovorili agenti a Trump? Pozrite si prepis záznamu

15.07.2024 19:00

Ako zareagovala ochranka počas atentátu na Donalda Trumpa? Aké povely si vymieňali agenti Tajnej služby a čo hovoril exprezident?

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 252792x
Priemerná čítanosť článkov: 1887x

Autor blogu