Založ si blog

Nič nové na svete…

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie jednotlivca a manipulácie verejnej mienky…

A potom je tu niekto, kto nás vyzve: „Kriticky mysli!.“ 

Nakoniec by sme aj mohli. Prečo nie? Kritické myslenie je vlastne schopnosť  nepodliehať prvému dojmu počutého a videného. Je to schopnosť vytvoriť si odstup  a pripustiť iný pohľad na vec, iný názor. Nepreberať automaticky, kto a čo povie…

Vlastný názor by sme si mali vytvoriť na základe svojich vedomosti, skúsenosti a na základe vyjadrenia kvalifikovaných ľudí a odborníkov. Ibaže aj tu je na mieste otázka, ktorí sú to tí kvalifikovaní ľudia, odborníci…

Dnes sa mi dostal pod ruku článok o lektínoch a o ich  vplyve na naše zdravie. Začítala som sa. Z hľadiska somatológie, najmä funkcie čreva v organizme som sa s autorkou – lekárkou stotožnila. Iba dovtedy, kým neprišla reč na lektíny. Všetko to, čo som  doteraz vedela o preferovanej strave sa mi začalo rúcať. Čo jesť a čo nejesť? Doteraz odporúčané potraviny by som mala podľa tohto stanoviska lekárky zo stravy vyškrtnúť:

Nemala by som jesť potraviny, kde sú lektíny: ovocie (broskyne, jablká, grapefruity, marhule, pomaranče), zeleninu (mrkva, paradajky, zemiaky, hrášok alebo kukuričné vločky), strukoviny a oriešky.

Odborníci sa síce zhodujú v tom, že lektín patrí spolu s gluténom (lepok) medzi rastlinné bielkoviny, ktoré telo nedokáže efektívne spracovať. Bezlektínovú diétu však nepodporujú všetci.

Podľa iných odborníkov, tiež lekárov môže byť nadmerné množstvo potravy, ktorá obsahuje lecitín škodlivá pre organizmus lebo spôsobuje zápaly, alergie, bolesti kĺbov, zvýšenú únavy ale na druhej strane pomáhajú upraviť trávenie. A tak zisťujem, že experti na výživu  – lekári sa vo všeobecnosti zhodujú v tom, že snaha o vylúčenie lektínu zo stravy nemusí byť najsprávnejším, najzdravším krokom.

„Teraz buďme múdri!“

Prikláňam sa k tomu, že by sme mali vždy  pri každej potravine posudzovať plusy i mínusy. Osobne som prijala názor lekárov, ktorí uvádzajú, že ak sa lektíny nachádzajú najmä v celozrnných výrobkoch a v ďalších potravinách v stopových, v zdravotne neškodných množstvách, tak potom pozitívne zdravotné účinky týchto potravín významne prevyšujú možné negatívne účinky. Pretože  tieto potraviny sú zároveň zdrojom vlákniny, minerálov, antioxidantov, majú protizápalové a proti nádorové účinky. A sú dôležité v prevencii mnohých civilizačných chorôb. Zároveň vylúčiť zo stravy všetky potraviny, ktoré obsahujú lektín, je prakticky nereálne a z preventívneho pohľadu skôr škodlivé ako prospešné pre zdravie.

Často sa za názor k racionálnemu stravovaniu skrýval/skrýva aj iný cieľ než zdravotné benefity. Spomeniem obdobie vylúčiť zo stravy, napr. bravčovú masť. Či obdobie propagovania mäsa a mäsových výrobkov. To všetko sú extrémne situácie. Ak pominie cieľ, napr. propagovanie margarínov, tak sa vrátime k názoru, že  bravčová masť je vlastne vhodná na vyprážanie a mäso nakoniec spôsobuje rakovinu hrubého čreva.

V súčasnej dobe, akoby sa vrece roztrhlo s diétami a so zaručenými radami. Takmer za každou ponukou je nejaký preparát na chudnutie, alebo aspoň výživový doplnok. No, nekúp to…!

„Poradcovia/poradkyne“ sa na internete v ostatnom období neodvolávajú už iba na vianočné sviatky, ale nabádajú chudnúť, aby sme sa na Veľkú noc zmestili do svojich obľúbených šiat. Skúšajú, ako získať zákazníka, odberateľa…

Keby to bolo také jednoduché,  tak prečo je toľko ľudí s nadváhou. Dovolím si povedať, že až obéznych, a to vo všetkých vekových kategóriách. Sem-tam sa zastavím na sociálnej sieti – Retro spomienky. Ľudia diskutujú k dobe dávno minulej, k ošateniu, ku kvalite látok, k nákupom v Tuzexe, ale nikoho nenapadne zhodnotiť mladých ľudí, ako v tom čase vyzerali štíhlo, žiadna nadváha, možno až na malé výnimky.

Neviem ako vy, ale ja sa v tom konkrétnom prípade riadim zásadou, ktorú sa snažím dodržiavať.

  1. Neprejedanie, chudnutie začína v našej hlave. Presvedčme ju, že to naozaj chceme
  2. Iba pestrá a vyvážená strava zabezpečí všetky potrebné živiny a eliminuje negatívny vplyv na zdravie
  3. Tretia moja zásada je: Jesť treba všetko, ale s mierou, nezanedbávať pitný režim (hlad je často neuhasený smäd) a nezabudnúť pridať pohyb.

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

Zemiakové pochúťky- Zemiakové placky zo surových zemiakov. Skúsili ste pridať sneh z bielkov?

08.12.2022

V našej rodine majú zemiaky významné miesto. Iba k masteniu pristupujeme šetrne. Pripravujeme ich na rôzny spôsob. Varíme, dusíme, pečieme, opekáme, ale aj vyprážame. Všetko s mierou! Recepty mám prevažne z mojej pôvodnej rodiny, od dedka, od mamy a od manželovej mamy, ktorá pochádzala z Moravy. Výborne varila i piekla. Zemiakové placky zo surových [...]

Viktor Orbán

Maďarom vyplatí EÚ takmer miliardu eur. Ďalšie peniaze dostanú, až sa polepšia

09.12.2023 09:20

Ministri financií členských štátov Európskej únie schválili poskytnutie finančných prostriedkov Maďarsku vo výške 920 miliónov eur.

Taliansko, nemocnica, požiar

Rozsiahly požiar nemocnice neďaleko Ríma má štyri obete

09.12.2023 09:05

Štyria ľudia zahynuli v dôsledku požiaru, ktorý v piatok neskoro večer vypukol v nemocnici v talianskom meste Tivoli neďaleko metropoly Rím.

Anna Gin kolaciky1

List z Charkova: Hovoriť s deťmi o vojne?

09.12.2023 09:00

Nečakane som sa pohádala s kamarátkou kvôli otázke, ktorú som položila jej šesťročnému synovi: "Nikita, čo to tam máš? Tank?"

Michigan, streľba v škole, Ethan Crumbley

Tínedžer dostal doživotie, v Michigane zabil pred rokom štyroch spolužiakov

09.12.2023 08:47

Súd v piatok odsúdil na doživotie šestnásťročného chlapca, ktorý vlani zastrelil štyroch a zranil ďalších spolužiakov na škole v Michigane.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 200329x
Priemerná čítanosť článkov: 1805x

Autor blogu