Založ si blog

Nič nové na svete…

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie jednotlivca a manipulácie verejnej mienky…

A potom je tu niekto, kto nás vyzve: „Kriticky mysli!.“ 

Nakoniec by sme aj mohli. Prečo nie? Kritické myslenie je vlastne schopnosť  nepodliehať prvému dojmu počutého a videného. Je to schopnosť vytvoriť si odstup  a pripustiť iný pohľad na vec, iný názor. Nepreberať automaticky, kto a čo povie…

Vlastný názor by sme si mali vytvoriť na základe svojich vedomosti, skúsenosti a na základe vyjadrenia kvalifikovaných ľudí a odborníkov. Ibaže aj tu je na mieste otázka, ktorí sú to tí kvalifikovaní ľudia, odborníci…

Dnes sa mi dostal pod ruku článok o lektínoch a o ich  vplyve na naše zdravie. Začítala som sa. Z hľadiska somatológie, najmä funkcie čreva v organizme som sa s autorkou – lekárkou stotožnila. Iba dovtedy, kým neprišla reč na lektíny. Všetko to, čo som  doteraz vedela o preferovanej strave sa mi začalo rúcať. Čo jesť a čo nejesť? Doteraz odporúčané potraviny by som mala podľa tohto stanoviska lekárky zo stravy vyškrtnúť:

Nemala by som jesť potraviny, kde sú lektíny: ovocie (broskyne, jablká, grapefruity, marhule, pomaranče), zeleninu (mrkva, paradajky, zemiaky, hrášok alebo kukuričné vločky), strukoviny a oriešky.

Odborníci sa síce zhodujú v tom, že lektín patrí spolu s gluténom (lepok) medzi rastlinné bielkoviny, ktoré telo nedokáže efektívne spracovať. Bezlektínovú diétu však nepodporujú všetci.

Podľa iných odborníkov, tiež lekárov môže byť nadmerné množstvo potravy, ktorá obsahuje lecitín škodlivá pre organizmus lebo spôsobuje zápaly, alergie, bolesti kĺbov, zvýšenú únavy ale na druhej strane pomáhajú upraviť trávenie. A tak zisťujem, že experti na výživu  – lekári sa vo všeobecnosti zhodujú v tom, že snaha o vylúčenie lektínu zo stravy nemusí byť najsprávnejším, najzdravším krokom.

„Teraz buďme múdri!“

Prikláňam sa k tomu, že by sme mali vždy  pri každej potravine posudzovať plusy i mínusy. Osobne som prijala názor lekárov, ktorí uvádzajú, že ak sa lektíny nachádzajú najmä v celozrnných výrobkoch a v ďalších potravinách v stopových, v zdravotne neškodných množstvách, tak potom pozitívne zdravotné účinky týchto potravín významne prevyšujú možné negatívne účinky. Pretože  tieto potraviny sú zároveň zdrojom vlákniny, minerálov, antioxidantov, majú protizápalové a proti nádorové účinky. A sú dôležité v prevencii mnohých civilizačných chorôb. Zároveň vylúčiť zo stravy všetky potraviny, ktoré obsahujú lektín, je prakticky nereálne a z preventívneho pohľadu skôr škodlivé ako prospešné pre zdravie.

Často sa za názor k racionálnemu stravovaniu skrýval/skrýva aj iný cieľ než zdravotné benefity. Spomeniem obdobie vylúčiť zo stravy, napr. bravčovú masť. Či obdobie propagovania mäsa a mäsových výrobkov. To všetko sú extrémne situácie. Ak pominie cieľ, napr. propagovanie margarínov, tak sa vrátime k názoru, že  bravčová masť je vlastne vhodná na vyprážanie a mäso nakoniec spôsobuje rakovinu hrubého čreva.

V súčasnej dobe, akoby sa vrece roztrhlo s diétami a so zaručenými radami. Takmer za každou ponukou je nejaký preparát na chudnutie, alebo aspoň výživový doplnok. No, nekúp to…!

„Poradcovia/poradkyne“ sa na internete v ostatnom období neodvolávajú už iba na vianočné sviatky, ale nabádajú chudnúť, aby sme sa na Veľkú noc zmestili do svojich obľúbených šiat. Skúšajú, ako získať zákazníka, odberateľa…

Keby to bolo také jednoduché,  tak prečo je toľko ľudí s nadváhou. Dovolím si povedať, že až obéznych, a to vo všetkých vekových kategóriách. Sem-tam sa zastavím na sociálnej sieti – Retro spomienky. Ľudia diskutujú k dobe dávno minulej, k ošateniu, ku kvalite látok, k nákupom v Tuzexe, ale nikoho nenapadne zhodnotiť mladých ľudí, ako v tom čase vyzerali štíhlo, žiadna nadváha, možno až na malé výnimky.

Neviem ako vy, ale ja sa v tom konkrétnom prípade riadim zásadou, ktorú sa snažím dodržiavať.

  1. Neprejedanie, chudnutie začína v našej hlave. Presvedčme ju, že to naozaj chceme
  2. Iba pestrá a vyvážená strava zabezpečí všetky potrebné živiny a eliminuje negatívny vplyv na zdravie
  3. Tretia moja zásada je: Jesť treba všetko, ale s mierou, nezanedbávať pitný režim (hlad je často neuhasený smäd) a nezabudnúť pridať pohyb.

Všetko s mierou a platí to aj o vode…

12.07.2024

Hoci je voda pre život nesmierne dôležitá slovné spojenie „všetko s mierou“ platí aj o vode. Tým však v žiadnom prípade nechcem podceňovať pitný režim, a už vôbec nie v týchto extrémne horúcich dňoch. Pekne po poriadku, začnem prepotrebnou hydratáciou organizmu s otázkou: „Dodržiavame pitný režim?“ Je všeobecne známe, že v extrémnych [...]

Čože sa to stalo, čo sa prihodilo?

06.07.2024

Príbeh, či historka? Už samotné slovo „príbeh, historka“ nás nabáda zbystriť pozornosť. Príbehy priťahujú našu pozornosť… Okrem samotného príbehu, historky je dôležitý aj rozprávač. On vdýchne dušu príbehu. Príbeh môže byť inšpiratívny, motivačný, ale rovnako môže byť odstrašujúci. V každom prípade môže byť poučný, či už [...]

MIER – stav bez vojny, bez bojov, bez konfliktov…

29.06.2024

Uvedomujeme si, aká dôležitá je táto veta? Určite áno. Veď, vojny ničia všetky hodnoty, domovy a životy ľudí. Mier je najvyššou hodnotou a tak musí byť aj naším najvyšším záujmom. Skôr, ako sa dostanem k nadpisu zmienim sa pár slovami o generácii – o pokolení. Hlavne o mojej generácii. Domnievam sa, že ma snáď čitateľ skôr pochopí. [...]

ukrajina, charkov, škola, deti, zelenskyj

V Charkove vybudujú sústavu podzemných škôl. Chcú ochrániť deti pred neustálymi ruskými útokmi

17.07.2024 12:34

Po úspešnej realizácii prvého projektu podzemnej školy na Ukrajine sa v Charkove začala výstavba ďalších troch takýchto zariadení.

smer, ps, eurovoľby

Politické strany v tohtoročných eurovoľbách minuli o tretinu viac ako v roku 2019

17.07.2024 12:30

Strana Smer investovala do kampane zo všetkých strán najviac financií, konkrétne 1,61 milióna eur.

Grécko Rodos požiare lesné ľudia evakuácia

Bulharsko pre lesné požiare volá o pomoc. Česko mu podalo pomocnú ruku, posiela vrtuľníky

17.07.2024 12:18

Úrady v Bulharsku vyhlásili pre požiare čiastočný stav núdze a evakuovali obyvateľov v dotknutých oblastiach.

Vorobjov

Bývalý policajt Vorobjov sa opäť postavil pred súd, tentokrát za korupciu

17.07.2024 12:15

V súčasnosti čelí obvineniu z korupcie, pričom podľa obžaloby prednesenej prokurátorom mal v máji 2018 prijať úplatok 2 000 eur od iného policajta.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 253087x
Priemerná čítanosť článkov: 1889x

Autor blogu