Založ si blog

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia.

Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS v Mlynskej doline – VÝSTAVA KOSTÝMOV k 65. výročiu televízneho vysielania na Slovensku.

Niekto si možno na tú dobu zapomína s nostalgiou, a niekto si doplní vedomosti. 03.11.1956 – Prvé vysielanie Televízneho štúdia Bratislava. Moja generácia si určite spomína na  fenomén „Bratislavské pondelky“. V obľube boli u divákov na Slovensku i Českej republike. Chýbajú najmä po rozdelení Československa, za bývalého Československa boli pondelkové inscenácie vysielané celoštátne.

Prežili sme krásny deň. Výstavou nás sprevádzala kurátorka výstavy, kostýmová  výtvarníčka pani ĽUBICA JARJABKOVÁ. Jej sprievodné slova doplňovali zážitok z výstavy hoci pri každej skupine kostýmov bolo uvedené, ku ktorej inscenácií sa viaže: DÁTUM PREMIÉRY, NÁZOV, AUTOR, SCENÁR, RÉŽIA, KOSTÝMOVÝ VÝTVARNÍK a samozrejme HERCI, ktorí boli do kostýmov odetí.

Na záver sme mali možnosť nahliadnuť do ateliéru pani kurátorky. Okrem zážitkov sme si odniesli aj katalóg z výstavy, ktorý nám doplní vlastne fotografie a samozrejme umocní naše spomienky aj s odstupom času. Tiež sme si detailnejšie všimli pod, ktoré kostýmy sa podpísala svojou prácou pani Ľubica Jarjabková. Počas sprievodného slova spomenula všetkých kostymérov, iba na  seba akosi „zabudla“.

Na záver sme  si s priateľkou, tak trochu zaspomínala na dávne časy, napríklad na návštevy kina. Sedeli sme až kým neskočili posledné titulky. Dnes sú titulky rýchlo, rýchlo… Neviem, ako vy,  ale ja často nestačím čítať a pritom sa na vyhotovení diela, okrem hercov, podieľalo veľa ďalších umelcov. Kostyméri by si zaslúžili oveľa väčšiu pozornosť. Svoje dojmy z výstavy doplním ešte fotografiami. Výstava končí 31.12.2022, ak ste nestihli ešte zostáva trochu času. A možno sa termín výstavy i predĺži… Ukáže čas.

Vivát, Beňovský, Dobrodružný /Historický seriál,  Československo/Maďarsko  1975
Kostýmový výtvarník: Milan Čorba
STARORUŽOVÁ DRÁMA, 19.02.1990
Kostýmový výtvarník: Zděnek Šánsky
PRSTENE PRE DÁMU, 03.01.2000
Kostýmový výtvarník: Ľubica Jarjabková
O HLÚPEJ ŽENE, 1996
Kostýmové výtvarníčky:Ľubica Jarjabková, Helena Jurkovičová
IDEÁLNY MANŽEL, 21.12.19
Kostýmový výtvarník: Milan Čorba

Poznámka: Autorka fotografií je autorka blogu

Starajme sa o svoje srdce s láskou, s úctou k zdraviu a životu?

19.02.2024

Zdravé srdce a cievy v každom veku! Želanie každého z nás. Ibaže, nie každý venuje starostlivosti o zdravie takú pozornosť, akú si zaslúži. Všetci zhodne tvrdia, poisťovne i zdravotnícki pracovníci, že prevencia účinne predchádza liečbe a znižuje finančné náklady spoločnosti, rodiny i jednotlivca. A samozrejme zaručuje to, [...]

Cogito, ergo sum = Myslím teda som

28.01.2024

„Myšlienka, ktorá je východiskom filozofického myslenia založeného na racionalizme (René Descartes * 31. marec 1596, † 11.február 1650).“ Možno som začala trochu zložitejšie. Ibaže, všetko so všetkým súvisí. Milujem myšlienky, citáty slávnych osobností. Často sú poučné, motivačné. Som toho názoru, že sa patrí, dokonca je [...]

Byť iný /iná alebo zapadnúť v dave…

15.01.2024

Spoločnosť je značne názorovo rozdelená, netrúfam si povedať koľkými smermi a na koľko časti. Názorová rozdielnosť je extrémne viditeľná na sociálnych sieťach, ktoré umožňujú vystupovať anonymne alebo pod falošnou identitou. Dovolím si povedať, že anonymita sa využíva/zneužíva hlavne vo FB skupinách. Navyše, nech ide o akúkoľvek tému, takmer [...]

Zdiar I

SHMÚ varuje pred víchricou na horách, platia aj výstrahy pred dažďom

23.02.2024 18:44

V okresoch Michalovce a Trebišov zase platí výstraha druhého stupňa pred povodňami.

valencia

Požiar bytového domu vo Valencii na juhu Španielska si vyžiadal desať životov

23.02.2024 18:24

Zranených je podľa predchádzajúcich správ najmenej 15, z toho šesť hasičov.

SR Ukrajina vojna pomoc utečenci Košice situácia KEX

Rozpočet nepustí. Vláda okresala príspevky na ubytovanie utečencov z Ukrajiny

23.02.2024 17:59

Za tri miestnosti vyplatí štát maximálne 720 eur a za štyri a viac izieb 900 eur.

Alexej Navaľnyj

Ruské úrady chcú tajný pohreb Navaľného, inak ho pochovajú vo väzení

23.02.2024 17:07

Navaľného matka odmietla vyjednávať s vyšetrovateľmi, pretože tí nemajú právomoci rozhodnúť, ako a kde má pochovať syna.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 116
Celková čítanosť: 211274x
Priemerná čítanosť článkov: 1821x

Autor blogu