Založ si blog

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia.

Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS v Mlynskej doline – VÝSTAVA KOSTÝMOV k 65. výročiu televízneho vysielania na Slovensku.

Niekto si možno na tú dobu zapomína s nostalgiou, a niekto si doplní vedomosti. 03.11.1956 – Prvé vysielanie Televízneho štúdia Bratislava. Moja generácia si určite spomína na  fenomén „Bratislavské pondelky“. V obľube boli u divákov na Slovensku i Českej republike. Chýbajú najmä po rozdelení Československa, za bývalého Československa boli pondelkové inscenácie vysielané celoštátne.

Prežili sme krásny deň. Výstavou nás sprevádzala kurátorka výstavy, kostýmová  výtvarníčka pani ĽUBICA JARJABKOVÁ. Jej sprievodné slova doplňovali zážitok z výstavy hoci pri každej skupine kostýmov bolo uvedené, ku ktorej inscenácií sa viaže: DÁTUM PREMIÉRY, NÁZOV, AUTOR, SCENÁR, RÉŽIA, KOSTÝMOVÝ VÝTVARNÍK a samozrejme HERCI, ktorí boli do kostýmov odetí.

Na záver sme mali možnosť nahliadnuť do ateliéru pani kurátorky. Okrem zážitkov sme si odniesli aj katalóg z výstavy, ktorý nám doplní vlastne fotografie a samozrejme umocní naše spomienky aj s odstupom času. Tiež sme si detailnejšie všimli pod, ktoré kostýmy sa podpísala svojou prácou pani Ľubica Jarjabková. Počas sprievodného slova spomenula všetkých kostymérov, iba na  seba akosi „zabudla“.

Na záver sme  si s priateľkou, tak trochu zaspomínala na dávne časy, napríklad na návštevy kina. Sedeli sme až kým neskočili posledné titulky. Dnes sú titulky rýchlo, rýchlo… Neviem, ako vy,  ale ja často nestačím čítať a pritom sa na vyhotovení diela, okrem hercov, podieľalo veľa ďalších umelcov. Kostyméri by si zaslúžili oveľa väčšiu pozornosť. Svoje dojmy z výstavy doplním ešte fotografiami. Výstava končí 31.12.2022, ak ste nestihli ešte zostáva trochu času. A možno sa termín výstavy i predĺži… Ukáže čas.

Vivát, Beňovský, Dobrodružný /Historický seriál,  Československo/Maďarsko  1975
Kostýmový výtvarník: Milan Čorba
STARORUŽOVÁ DRÁMA, 19.02.1990
Kostýmový výtvarník: Zděnek Šánsky
PRSTENE PRE DÁMU, 03.01.2000
Kostýmový výtvarník: Ľubica Jarjabková
O HLÚPEJ ŽENE, 1996
Kostýmové výtvarníčky:Ľubica Jarjabková, Helena Jurkovičová
IDEÁLNY MANŽEL, 21.12.19
Kostýmový výtvarník: Milan Čorba

Poznámka: Autorka fotografií je autorka blogu

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Zemiakové pochúťky- Zemiakové placky zo surových zemiakov. Skúsili ste pridať sneh z bielkov?

08.12.2022

V našej rodine majú zemiaky významné miesto. Iba k masteniu pristupujeme šetrne. Pripravujeme ich na rôzny spôsob. Varíme, dusíme, pečieme, opekáme, ale aj vyprážame. Všetko s mierou! Recepty mám prevažne z mojej pôvodnej rodiny, od dedka, od mamy a od manželovej mamy, ktorá pochádzala z Moravy. Výborne varila i piekla. Zemiakové placky zo surových [...]

Great White Shark  biely žralok

Žralok neznámeho druhu zabil v Austrálii 16-ročné dievča plávajúce v rieke

04.02.2023 19:55

Posledný smrteľný útok v austrálskej rieke bol zaznamenaný v roku 1960.

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Strom / Padnutý strom /

Silný vietor vyvracia stromy po celej Bratislave

04.02.2023 17:43

Mestská polícia odporúča v sobotu vynechať návštevu mestských lesov v Bratislave a počkať, kým neprestane platiť výstraha druhého stupňa pred vetrom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 181081x
Priemerná čítanosť článkov: 1631x

Autor blogu