Založ si blog

Mágia adventu…

Veriť/neveriť,  to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny  do Vianoc.

Zaspomínať si môžeme spoločne i keď iné spomienky majú ľudia, ktorí prežili mladosť na vidieku, iné sa viažu na mladé roky prežité v meste. Traduje sa, že od  Kataríny do Vianoc má vraj každá noc svoju moc!

Kto by si nechcel niečo pričarovať. Túžby a potreby máme rôzne. Hmotné i nehmotné… Skúsme si privolať, čo práve potrebujeme. V každom prípade by sme  si predtým mali s pokojom v srdci  ujasniť  svoj cieľ, tak hovoria skúsenejší.

Zákon príťažlivosti funguje. Hovorí sa, že si to života priťahujeme veci, ktorým venujeme najviac pozornosti, najviac emócii. Paradoxom je, že si často do života pritiahneme nie to, čo si želáme, ale práve to čoho sa najviac obávame. Táto myšlienka patrí autorovi, ktorý prvýkrát opísal Zákon príťažlivosti v roku 1906 – William Walker Atkinson. V súlade so svojimi životnými skúsenosťami môžete a nemusíte s autorom súhlasiť.

Ak neveríme môžeme sa aspoň pobaviť. Spomeniem niektoré moje zážitky z detstva, pravda tie, ktoré mi  najviac utkveli v pamäti.

30. novemberdeň Ondreja ma nijako neoslovil. Žiadne lístočky s menami chlapcov sa nekonali. Skôr som bola zameraná na štúdium, ako na vydaj. Nakoniec, aj tak som sa vydala hneď po skončení SŠ, vysokú školu som stihla až popri zamestnaní.

4. decembra –  Barbora, tento zvyk sme dodržiavali. Rodičia odrezali vetvičku z čerešne, vložili  do vázy s vodou,  do Vianoc mala rozkvitnúť. Spravidla kvitla, čo sa mne v mojej novej rodine nepodarilo každý rok.

13. december – Lucia,  vymetanie príbytku husím perím (husím krídlom). Spomínam si na jeden rok, keď mamička odcestovala za tetou do Litoměříc. Asi Lucky dostali väčšiu odvahu strašiť otca, pravda aj nás deti. Susedy zahalené v bielych plachtách boli na nepoznanie, až na jednu, ktorá si k nám prišla nasledujúci deň hľadať stratenú náušnicu…

Určite bol nezabudnuteľný 6.december – Mikuláš, čistili sme topánky, čižmičky a v predvečer očakávania Mikuláša sme ich vykladali do okna. Želali sme si všetko možné, len nie uhlie a surové zemiaky. Považovali sme sa za dobré deti, veď ako inak. Každý rok sme si pre prípad, že by Mikuláš prišiel osobne pripravili inú básničku, inú pesničku…

Dnes si už najviac užívam atmosféru predvianočných trhov, ktoré rozvoniavajú, punčom, perníkmi a inými dobrotami.Teším sa na adventné koncerty.Toto všetko pribudlo medzi moje tradície oveľa, oveľa neskôr. Najkrajšie spomienky mám snáď na  „predvianočný Krakov“.

Túto nedeľu zapálime prvú adventnú sviečku. K dispozícii je niekoľko ponúk, asi najkrajšie sú tie z vlastnej výroby.Najdôležitejšie zo všetkého je, že začíname obdobie pokoja, rozjímania, dobročinnosti a odpúšťania. Myslím, že to platilo v minulosti a platí i dnes. Chceme byť lepší, láskavejší…

Ako trávite predvianočné obdobie vy? Prosím, podeľte sa o skúsenosti.

Ďakujem za váš čas!

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

Viktor Orbán

Maďarom vyplatí EÚ takmer miliardu eur. Ďalšie peniaze dostanú, až sa polepšia

09.12.2023 09:20

Ministri financií členských štátov Európskej únie schválili poskytnutie finančných prostriedkov Maďarsku vo výške 920 miliónov eur.

Taliansko, nemocnica, požiar

Rozsiahly požiar nemocnice neďaleko Ríma má štyri obete

09.12.2023 09:05

Štyria ľudia zahynuli v dôsledku požiaru, ktorý v piatok neskoro večer vypukol v nemocnici v talianskom meste Tivoli neďaleko metropoly Rím.

Anna Gin kolaciky1

List z Charkova: Hovoriť s deťmi o vojne?

09.12.2023 09:00

Nečakane som sa pohádala s kamarátkou kvôli otázke, ktorú som položila jej šesťročnému synovi: "Nikita, čo to tam máš? Tank?"

Michigan, streľba v škole, Ethan Crumbley

Tínedžer dostal doživotie, v Michigane zabil pred rokom štyroch spolužiakov

09.12.2023 08:47

Súd v piatok odsúdil na doživotie šestnásťročného chlapca, ktorý vlani zastrelil štyroch a zranil ďalších spolužiakov na škole v Michigane.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 200328x
Priemerná čítanosť článkov: 1805x

Autor blogu