Založ si blog

Mágia adventu…

Veriť/neveriť,  to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny  do Vianoc.

Zaspomínať si môžeme spoločne i keď iné spomienky majú ľudia, ktorí prežili mladosť na vidieku, iné sa viažu na mladé roky prežité v meste. Traduje sa, že od  Kataríny do Vianoc má vraj každá noc svoju moc!

Kto by si nechcel niečo pričarovať. Túžby a potreby máme rôzne. Hmotné i nehmotné… Skúsme si privolať, čo práve potrebujeme. V každom prípade by sme  si predtým mali s pokojom v srdci  ujasniť  svoj cieľ, tak hovoria skúsenejší.

Zákon príťažlivosti funguje. Hovorí sa, že si to života priťahujeme veci, ktorým venujeme najviac pozornosti, najviac emócii. Paradoxom je, že si často do života pritiahneme nie to, čo si želáme, ale práve to čoho sa najviac obávame. Táto myšlienka patrí autorovi, ktorý prvýkrát opísal Zákon príťažlivosti v roku 1906 – William Walker Atkinson. V súlade so svojimi životnými skúsenosťami môžete a nemusíte s autorom súhlasiť.

Ak neveríme môžeme sa aspoň pobaviť. Spomeniem niektoré moje zážitky z detstva, pravda tie, ktoré mi  najviac utkveli v pamäti.

30. novemberdeň Ondreja ma nijako neoslovil. Žiadne lístočky s menami chlapcov sa nekonali. Skôr som bola zameraná na štúdium, ako na vydaj. Nakoniec, aj tak som sa vydala hneď po skončení SŠ, vysokú školu som stihla až popri zamestnaní.

4. decembra –  Barbora, tento zvyk sme dodržiavali. Rodičia odrezali vetvičku z čerešne, vložili  do vázy s vodou,  do Vianoc mala rozkvitnúť. Spravidla kvitla, čo sa mne v mojej novej rodine nepodarilo každý rok.

13. december – Lucia,  vymetanie príbytku husím perím (husím krídlom). Spomínam si na jeden rok, keď mamička odcestovala za tetou do Litoměříc. Asi Lucky dostali väčšiu odvahu strašiť otca, pravda aj nás deti. Susedy zahalené v bielych plachtách boli na nepoznanie, až na jednu, ktorá si k nám prišla nasledujúci deň hľadať stratenú náušnicu…

Určite bol nezabudnuteľný 6.december – Mikuláš, čistili sme topánky, čižmičky a v predvečer očakávania Mikuláša sme ich vykladali do okna. Želali sme si všetko možné, len nie uhlie a surové zemiaky. Považovali sme sa za dobré deti, veď ako inak. Každý rok sme si pre prípad, že by Mikuláš prišiel osobne pripravili inú básničku, inú pesničku…

Dnes si už najviac užívam atmosféru predvianočných trhov, ktoré rozvoniavajú, punčom, perníkmi a inými dobrotami.Teším sa na adventné koncerty.Toto všetko pribudlo medzi moje tradície oveľa, oveľa neskôr. Najkrajšie spomienky mám snáď na  „predvianočný Krakov“.

Túto nedeľu zapálime prvú adventnú sviečku. K dispozícii je niekoľko ponúk, asi najkrajšie sú tie z vlastnej výroby.Najdôležitejšie zo všetkého je, že začíname obdobie pokoja, rozjímania, dobročinnosti a odpúšťania. Myslím, že to platilo v minulosti a platí i dnes. Chceme byť lepší, láskavejší…

Ako trávite predvianočné obdobie vy? Prosím, podeľte sa o skúsenosti.

Ďakujem za váš čas!

Klebetenie, ohováranie, osočovanie…

15.06.2024

Myslíte si, že klebetenie patrí medzi obľúbené spoločenské aktivity? Ak áno, zrejme, nie ste ďaleko od pravdy. Žiaľ, nie je to nič dobré, nič príjemné. Opak je pravdou, klebetenie ľudí zraňuje. Často si to uvedomujeme, ale napriek tomu veľa ľudí neodolá. Klebetenie sa stáva pre nich „športovou disciplínou.“ Často súťažia, kto prinesie väčšiu [...]

Aj cesta môže byť cieľ…

09.06.2024

Koľko ľudí toľko názorov, toľko predstáv, čo pre toho – ktorého cesta znamená. Naše predstavy sa budú líšiť podľa veku a podľa životnej situácie, v ktorej sa práve nachádzame. Iné budú myšlienky a predstavy človeka, ktorý cestuje do práce. Pravdepodobne budú smerovať k doprave, pozemnej komunikácii, k naším cestám… Inému sa [...]

Žijeme dobu, v ktorej sa sústreďujeme na nedostatok a nedokonalosť?

25.05.2024

Dnes, iba tak medzi riadky – moja úvaha o nedostatku a nedokonalosti. Často sa v debatách s takýmto konštatovaním stretávam, a tak si kladiem otázku: „Naozaj žijeme dobu, v ktorej sa sústreďujeme iba na nedostatok a nedokonalosť? Možno áno, možno nie. Záleží od konkrétneho človeka. Žiaľ, vo väčšine prípadov to platí, tak nás [...]

východ slnka, slnko

Astronomické leto sa tento rok začne najskôr od roku 1796

19.06.2024 16:03

V okamihu letného slnovratu sa Zem na obežnej dráhe ocitne v bode, keď je severná pologuľa najviac priklonená k Slnku.

Susko

Susko nevidí dôvod na odvolanie sa voči rozhodnutiu ESĽP v prípade sudkyne Cvikovej

19.06.2024 15:53

Súd rozhodol, že boli porušené jej práva v spojitosti s väzobným stíhaním.

Kuba, ruská ponorka, Havana

Ruská jadrová ponorka bola pri pobreží Floridy. Zožala vlnu posmechu pre svoje poškodenie

19.06.2024 15:35

Užívatelia na internete sa smejú z ruskej ponorky, že sa po ceste rozpadla.

imigranti, nenezuela, mexiko

Biden ponúka časti ilegálnych imigrantov cestu k legalizácii ich statusu v USA

19.06.2024 15:11

Ide o rozhodnutie, ktoré ostro kontrastuje s plánom Bidenovho súpera Trumpa v prezidentských voľbách, avizujúceho masové deportácie.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 130
Celková čítanosť: 242119x
Priemerná čítanosť článkov: 1862x

Autor blogu