Založ si blog

Detvianska kapustnica – Zabíjačková – Vianočná – Silvestrovská…

Kapustnica sa zrejme najčastejšie varí na konci roka. Výborná tradičná slovenská polievka z kyslej kapusty, mäsa, klobásy a zo sušených húb. U nás doma, teda v mojej pôvodnej rodine, sa varila kapustnica na zabíjačku, okrem iného bola aj „výslužkou“ za pomoc.

Na Vianoce sa varila hneď dvojaká. Pôstna kapustnica a kapustnica s mäsom. Ja som zostala verná tej z mäsom, varím ju na Silvestra. Na Vianoce varím halászlé, čo som prevzala zase z manželovej rodiny.

AKO  PRIPRAVIŤ NAŠU TRADIČNÚ RODINNÚ KAPUSTNICU

Potrebujeme: 1 ks údené koleno, 1 až 1,5 kg bravčového mäsa, 1,5-2 kg kyslej kapusty, 1 väčší pár údenej klobásy, 30- 40 g sušených húb, 100 g sušených sliviek, soľ, mleté čierne korenie, červenú mletú papriku, 5 stredne veľkých hlávok cibuli, 3 veľké zemiaky, 1 šľahačkovú smotanu a 5 strúčikov cesnaku.

Postup:

Sušené huby namočíme v troche mlieka a necháme napučiť, aspoň 1 -2 hodiny. Údené koleno dáme variť, keď je mäkké vyberieme ho a do vývaru z údeného mäsa (podľa potreby pridáme vodu) pridáme huby, klobásu, sušené slivky a nechám povariť. Klobásu vyberieme a pridáme kyslú kapustu. Krátko povaríme.

Medzitým si na masti osmažíme cibuľku, pridáme červenú mletú papriku, mleté čierne korenie a na kocky nakrájané mäso, ktoré udusíme vo vlastnej šťave. Aj mäso z údeného kolena nakrájam na kocky a klobásu na kolieska. Nakoniec pridám do kapustnice mäso udusené vo vlastnej šťave, údené koleno, klobásu a cesnak, nechám spolu krátko povariť. Kapustnicu rozdelím na dve polovice, jednu zahustím nastrúhaným zemiakom a druhú smotanou, každému podľa chuti. Obidve kapustnice nechám ešte krátko prejsť varom.

Môžem povedať, že  moja kapustnica  mala vždy úspech. Na konci roka sme si zvykli do práce priniesť každý z tej svojej. Moja celkom iste chutila všetkým. Na môj dušu, je to pravda! Na konci roka mi prízvukovali: „Nezabudni priniesť kapustnicu.“ Rada som to urobila tak, ako sa teraz rada podelím o rodinný recept.

Kapustnica je vraj tým lepšia, čím  častejšie sa ohrieva. Neváhajte, vyskúšajte alebo sa podeľte o svoj recept.

Na záver ešte jedna informácia – Kyslá kapusta obsahuje veľké množstvo vitamínu C, E, vitamínov skupiny B a K. Obsahuje aj železo, fosfor, flór, horčík, draslík a laktobacily-  prírodné probiotiká. Kapustu nepremývame, ak je viac kyslá, nanajvýš, vyžmýkame. Kapustu varíme krátko, aby bola ešte chrumkavá.

Žijeme dobu, v ktorej sa sústreďujeme na nedostatok a nedokonalosť?

25.05.2024

Dnes, iba tak medzi riadky – moja úvaha o nedostatku a nedokonalosti. Často sa v debatách s takýmto konštatovaním stretávam, a tak si kladiem otázku: „Naozaj žijeme dobu, v ktorej sa sústreďujeme iba na nedostatok a nedokonalosť? Možno áno, možno nie. Záleží od konkrétneho človeka. Žiaľ, vo väčšine prípadov to platí, tak nás [...]

INDIVIDUÁLNA A KOLEKTÍVNA PAMÄŤ

11.05.2024

Inšpiroval ma test – Pamäť na historické udalosti – 25 vymyslených udalostí, ktoré sa stali v priebehu 25-tich rokov. Mojou úlohou bolo za 15 minút zapamätať si, ktorá udalosť, v ktorom roku nastala. Čím viac udalostí sa mi podarilo správne priradiť, tým som bola úspešnejšia. Na tréning pamäte nezabúdam, hoci sama [...]

Je priznanie názoru zároveň priznaním, resp. potvrdením charakteru?

08.05.2024

Myslela som si, alebo inak, očakávala som, že už konečne nastanú dni a s nimi aj útlm „planých reči“. Žiaľ, nestalo sa, a zrejme sa, tak ľahko ani nestane. Sociálne siete, milované i zatracované. Nuž, keby moja „titulka“ nebola otázkou, ale všeobecne potvrdenou pravdou možno by mnohí ľudia vyjadrovali svoje názory opatrnejšie, [...]

migrácia, vojaci, poľsko, rusko, hranica

Agresivita na Poľských hraniciach narastá: Varšava obnovuje nárazníkovú zónu s Bieloruskom

29.05.2024 12:04

Ilegálny migrant na hranici s Bieloruskom pobodal poľského pohraničníka.

Fico postrelenie prevoz BBX

Tenké črevo mal prestrelené na piatich miestach. Kaliňák odhalil detaily o zranení premiéra Fica

29.05.2024 11:35

Liečba predsedu vlády Roberta Fica naďalej prebieha podľa očakávaní.

Britain Royals

Angličania začnú platiť s portrétom kráľa. Čaká to aj Kanaďanov, ale väčšina z nich ho nechce mať v peňaženke

29.05.2024 11:10

Portrét Juraja III. sa objaví na všetkých existujúcich bankovkách v hodnote 5, 10, 20 a 50 libier. Prvé kusy sa dostanú do obehu 5. júna.

Marián Petko, ANS

Členovia Asociácie nemocníc Slovenska podpísali dodatky zmlúv so všetkými zdravotnými poisťovňami

29.05.2024 10:58

So štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou majú zmluvu platnú len do konca júna.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 128
Celková čítanosť: 235065x
Priemerná čítanosť článkov: 1836x

Autor blogu