Založ si blog

Poznáte vôňu práve čerstvo upečeného chleba, ktorá rozvonia celý dom?

Možno sa témou netrafím do povolebnej atmosféry, ibaže tým nikoho neurazím a voňavý domáci chlebík môže potešiť. A tak začne opäť a inak:

„Povedal mi jeden chlapec, že ja neviem chleba napiecť…,“ Ibaže ja viem… Nepečiem často a tak je oveľa vzácnejší. Najčastejšie pečiem podľa receptu, ktorý je z mojej pôvodnej rodiny. Trochu náročnejší na čas, ale oplatí sa. Okrem toho mám ďalšie dva recepty od priateliek a tak recepty občas vystriedam. Tento chlebík je hrnčekový a upečený v mojej kuchyni – v teplovzdušnej rúre.

Domáci hrnčekový chlieb – nenáročný na miesenie

Potrebujeme: 3 hrnčeky hladkej múky (250ml) – pšeničná múka hladká špeciál 00 extra,  1,5 ČL sušené droždie, 2 ČL, soli, 1 ČL drvenej rasce, 2 PL slnečnicové semená a 1,5 hrnčeka vlažnej vody.

Postup: múku preosejeme (prevzdušníme), pridáme sušené droždie, soľ, drvenú rascu, dobre premiešame a postupne prilievame vodu. Prvý pohár som vyliala naraz, potom som prilievala opatrne, niečo málo vody mi z polovice hrnčeka ešte ostalo. Cesto som pripravila večer a nechala ho stáť – kysnúť do rána, cca 10-12 hodín.

Ráno som cesto premiesila, pridala som 2 PL slnečnicových semienok, opäť premiesila a nechala 15 minút podkysnúť. Cesto som rozváľala na hrúbku asi 3 cm, prikryla utierkou a nechala ďalších 15 minút kysnúť. Rozvaľkané cesto som preložila na tretiny, vložila do obdĺžnikovej nádoby, ktorú som vystlala utierkou posypanou múkou a zakryla som ho ďalšou utierkou. Takto si cesto  odpočívalo ešte ďalších 30 minút.

Medzitým som teplovzdušnú rúru vyhriala na 210 °C.  Plech na pečenie som predhriala, vložila doň pripravený chlebík, ktorý som predtým potrela slanou vodou a vrch narezala nožom. Piekla som 20 min.Teplotu som znížila na 175 °C a piekla ďalších 30 minút. Chlieb som dopiekla 10 min. pri teplote 160 °C.  Upečený som vybrala, opäť potrela slanou vodou, zabalila do utierky, aby vychladol – cca 2 hodiny.  Chutí výborne, keď skúsite neodoláte.

                                                           Dobrú chuť!

Obrázky: autorka – fotografie z osobného archívu

Všetko s mierou a platí to aj o vode…

12.07.2024

Hoci je voda pre život nesmierne dôležitá slovné spojenie „všetko s mierou“ platí aj o vode. Tým však v žiadnom prípade nechcem podceňovať pitný režim, a už vôbec nie v týchto extrémne horúcich dňoch. Pekne po poriadku, začnem prepotrebnou hydratáciou organizmu s otázkou: „Dodržiavame pitný režim?“ Je všeobecne známe, že v extrémnych [...]

Čože sa to stalo, čo sa prihodilo?

06.07.2024

Príbeh, či historka? Už samotné slovo „príbeh, historka“ nás nabáda zbystriť pozornosť. Príbehy priťahujú našu pozornosť… Okrem samotného príbehu, historky je dôležitý aj rozprávač. On vdýchne dušu príbehu. Príbeh môže byť inšpiratívny, motivačný, ale rovnako môže byť odstrašujúci. V každom prípade môže byť poučný, či už [...]

MIER – stav bez vojny, bez bojov, bez konfliktov…

29.06.2024

Uvedomujeme si, aká dôležitá je táto veta? Určite áno. Veď, vojny ničia všetky hodnoty, domovy a životy ľudí. Mier je najvyššou hodnotou a tak musí byť aj naším najvyšším záujmom. Skôr, ako sa dostanem k nadpisu zmienim sa pár slovami o generácii – o pokolení. Hlavne o mojej generácii. Domnievam sa, že ma snáď čitateľ skôr pochopí. [...]

Ursula von der Leyenová

Súd: eurokomisia dostatočne neinformovala o zmluvách na covidové vakcíny

17.07.2024 10:50

Európska komisia neposkytla verejnosti dostatočný prístup k zmluvám na nákup vakcín proti COVID-19, ktoré uzavrela s farmaceutickými spoločnosťami v čase pandémie.

Peter Pellegrini

Pellegrini: Aj dnes musíme hľadať a nájsť to, čo nás dokáže spojiť

17.07.2024 10:38

Slovensko podľa neho nenaplnilo obavy, ktoré sa spájali so vznikajúcim štátom.

ep, pr nepouzivat

Miriam Lexmann zvolili za kvestorku Európskeho parlamentu

17.07.2024 10:37

Už v prvom kole získala 459 hlasov, potrebných na zvolenie bolo najmenej 321.

Súdna rada

Novou podpredsedníčkou Súdnej rady SR je Ayše Pružinec Eren

17.07.2024 10:27, aktualizované: 10:55

Na stredajšom zasadnutí ju zvolilo 11 z 12 prítomných členov.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 253079x
Priemerná čítanosť článkov: 1889x

Autor blogu