Založ si blog

Zemiakové pochúťky – Chamula (zemiaková fučka)

Môj receptár obsahuje jedla jednoduché a lacné, ale tiež pokrmy na bohatší stôl, aby som vyhovela potrebám, čo najširšiemu okruhu záujemcov.

Keďže sa zemiaky práve vyberajú a uskladňujú začínam receptami, na ktoré potrebujeme hlavne zemiaky. 

Zemiaky, ktoré zaraďujeme k zelenine dodávajú organizmu potrebnú energetickú hodnotu. Navyše sú takou surovinou, že pri ich úprave si môže každý uplatniť svoju kreativitu a fantáziu. Staré ľudové názvy, ako krumple, grule, zemáky, bobale, švábky, erteple, bandúrky, kartofle…, hovoria o tom, že zemiaky boli odpradávna vo veľkej obľube našich predkov. Niektoré názvy sa v jednotlivých regiónoch Slovenska používajú dodnes. Pod Poľanou sa im hovorilo krumple.

Ako na to?

Potrebujeme: 600 g zemiakov, 300 g jemných jačmenných krúpov, 2 cibule, soľ,  50 g  masla (bravčovej masti)  a 30 g hladkej múky.

Postup: zemiaky očistíme, umyjeme, nakrájame na hrubšie plátky a dáme variť do vriacej osolenej vody. Keď sa začnú zemiaky rozvárať, vodu scedíme, ale necháme si z nej cca polovicu. Zemiaky roztlačíme, pridáme krúpky, ktoré sme varili osobitne. Zemiaky a krúpky spolu premiešame, zaprášime múkou, podlejeme vodou, v ktorej sa varili zemiaky, vymiešame a za stáleho miešania chvíľu povaríme, až kým voda z kaše nevyfučí (preto fučka). Chamulu – fučku rozdelíme na taniere, urobíme priehlbinku, do ktorej vložíme opraženú cibuľu spolu s maslom. Môžeme ju podávať ako prílohu, ale tiež ako hlavné jedlo s kyslým mliekom, prípadne so zakysánkou.

Užitočná rada:

Ako pripravujeme cibuľku? Nakrájame ju na mesiačky, obalíme  v hladkej múke a prudko opečieme na masle  alebo na bravčovej masti.. Cibuľka je potom chrumkavá a získa peknú farbu.                                 

Dobrú chuť s chutnou chamulou –  fučkou!

Obrázky zemiakového jedla a úprava: autorka blogu

Žijeme dobu, v ktorej sa sústreďujeme na nedostatok a nedokonalosť?

25.05.2024

Dnes, iba tak medzi riadky – moja úvaha o nedostatku a nedokonalosti. Často sa v debatách s takýmto konštatovaním stretávam, a tak si kladiem otázku: „Naozaj žijeme dobu, v ktorej sa sústreďujeme iba na nedostatok a nedokonalosť? Možno áno, možno nie. Záleží od konkrétneho človeka. Žiaľ, vo väčšine prípadov to platí, tak nás [...]

INDIVIDUÁLNA A KOLEKTÍVNA PAMÄŤ

11.05.2024

Inšpiroval ma test – Pamäť na historické udalosti – 25 vymyslených udalostí, ktoré sa stali v priebehu 25-tich rokov. Mojou úlohou bolo za 15 minút zapamätať si, ktorá udalosť, v ktorom roku nastala. Čím viac udalostí sa mi podarilo správne priradiť, tým som bola úspešnejšia. Na tréning pamäte nezabúdam, hoci sama [...]

Je priznanie názoru zároveň priznaním, resp. potvrdením charakteru?

08.05.2024

Myslela som si, alebo inak, očakávala som, že už konečne nastanú dni a s nimi aj útlm „planých reči“. Žiaľ, nestalo sa, a zrejme sa, tak ľahko ani nestane. Sociálne siete, milované i zatracované. Nuž, keby moja „titulka“ nebola otázkou, ale všeobecne potvrdenou pravdou možno by mnohí ľudia vyjadrovali svoje názory opatrnejšie, [...]

trump

Porota v procese s Trumpom dospela k verdiktu, čoskoro ho oznámi

30.05.2024 23:13

Trump čelí 34 obvineniam zo sfalšovania podnikateľských záznamov, ktorá súvisia s platbou pornoherečke Cliffordovej tesne pred voľbami v roku 2016.

Benny Ganc

Strana Bennyho Ganca žiada v Izraeli predčasné voľby

30.05.2024 22:18

Riadne voľby v Izraeli sa majú konať až v poslednom štvrťroku 2026.

nehoda, D1, hasiči

Pohreb hasičov, ktorí zahynuli na D1, bude budúci týždeň. Vláda schválila pozostalým po 50-tisíc eur

30.05.2024 17:20

Vyšetrovateľ v prípade obvinil 40-ročného vodiča kamióna.

mladá garda

Na bratislavskom internáte našli mŕtveho študenta, tento rok končil školu

30.05.2024 16:45, aktualizované: 16:51

Telo slovenského študenta Strojníckej fakulty našli v jeho izbe.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 128
Celková čítanosť: 235664x
Priemerná čítanosť článkov: 1841x

Autor blogu