Založ si blog

Zemiakové pochúťky – Chamula (zemiaková fučka)

Môj receptár obsahuje jedla jednoduché a lacné, ale tiež pokrmy na bohatší stôl, aby som vyhovela potrebám, čo najširšiemu okruhu záujemcov.

Keďže sa zemiaky práve vyberajú a uskladňujú začínam receptami, na ktoré potrebujeme hlavne zemiaky. 

Zemiaky, ktoré zaraďujeme k zelenine dodávajú organizmu potrebnú energetickú hodnotu. Navyše sú takou surovinou, že pri ich úprave si môže každý uplatniť svoju kreativitu a fantáziu. Staré ľudové názvy, ako krumple, grule, zemáky, bobale, švábky, erteple, bandúrky, kartofle…, hovoria o tom, že zemiaky boli odpradávna vo veľkej obľube našich predkov. Niektoré názvy sa v jednotlivých regiónoch Slovenska používajú dodnes. Pod Poľanou sa im hovorilo krumple.

Ako na to?

Potrebujeme: 600 g zemiakov, 300 g jemných jačmenných krúpov, 2 cibule, soľ,  50 g  masla (bravčovej masti)  a 30 g hladkej múky.

Postup: zemiaky očistíme, umyjeme, nakrájame na hrubšie plátky a dáme variť do vriacej osolenej vody. Keď sa začnú zemiaky rozvárať, vodu scedíme, ale necháme si z nej cca polovicu. Zemiaky roztlačíme, pridáme krúpky, ktoré sme varili osobitne. Zemiaky a krúpky spolu premiešame, zaprášime múkou, podlejeme vodou, v ktorej sa varili zemiaky, vymiešame a za stáleho miešania chvíľu povaríme, až kým voda z kaše nevyfučí (preto fučka). Chamulu – fučku rozdelíme na taniere, urobíme priehlbinku, do ktorej vložíme opraženú cibuľu spolu s maslom. Môžeme ju podávať ako prílohu, ale tiež ako hlavné jedlo s kyslým mliekom, prípadne so zakysánkou.

Užitočná rada:

Ako pripravujeme cibuľku? Nakrájame ju na mesiačky, obalíme  v hladkej múke a prudko opečieme na masle  alebo na bravčovej masti.. Cibuľka je potom chrumkavá a získa peknú farbu.                                 

Dobrú chuť s chutnou chamulou –  fučkou!

Obrázky zemiakového jedla a úprava: autorka blogu

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

Osvetlený Nitriansky hrad, mReportér

Dominanta mesta v plnej paráde. Očarujúca krása Nitrianskeho hradu vo večerných hodinách

10.12.2023 05:00

Zábery na osvetlený hrad zachytil mReportér Andy Snijders.

Izrael, Palestína, Hamas, Pásmo Gazy

Šéf izraelskej armády: Izrael musí v Gaze vyvinúť väčší tlak

09.12.2023 22:13

Humanitárne organizácie v spoločnom vyhlásení uviedli, že sú "zhrozené" postojom USA.

Krisztián Forró, Aliancia

Líder Aliancie Krisztián Forró sa chce uchádzať o prezidentský úrad

09.12.2023 17:07

So zberom podpisov potrebných na kandidatúru začne v najbližších dňoch.

PAAS

Muž sa v Bratislave vlámal do parkovacieho automatu a ukradol hotovosť

09.12.2023 15:27

Okolnosti prípadu vyšetruje polícia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 200364x
Priemerná čítanosť článkov: 1805x

Autor blogu