Založ si blog

Portugalsko-Nazaré-SAFER 55+

 

Túžby a sny by sa mali plniť. Mali, ibaže život nie je priamočiary. Často sú to nepredvídané okolnosti, ktoré zavelia stop. Veľký STOP pre celý svet, aj pre náš program SAFER 55+, ktorý organizovala TU vo Zvolene dal  koronavírus.

Takmer po dvoch útlmových rokoch sa nám predsa podarilo vycestovať. Prvý raz sme mali vycestovať v marci v roku 2020. Ďalší rok to vyzeralo nádejne, ale rovnako, ako prechádzajúci rok  plány stroskotali.

Rok 2022 – plán sa stal skutočnosťou –PORTUGALSKO – NAZARÉ

Celý projekt SAFER 55+, vrátane mobility bol zameraný na bezpečnosť seniorov. IT bezpečnosť, právna bezpečnosť a mobility.

Portugalsko – krajina moreplavcom, slnka a vína. Prívlastky pre Portugalsko sa mi celkom zapáčili. Takto ich totiž najčastejšie uvádzajú aj cestovné kancelárie. Priznám sa Portugalsko som túžila navštíviť. Možno zaujmem čitateľa, možno iba zaspomínam, Jedno i druhé sa snáď hodí.

Počas pobytu sa ma pár priateľov na FB pýtalo, že kde to  vlastne som. Portugalsko sa nachádza na juhozápadnom cípe svetadielu, v západnej časti Pyrenejského polostrova. Jediným jeho susediacim štátom je Španielsko, západné a južné brehy krajiny omývajú vody Atlantického oceánu.

Z dostupných zdrojov sa dozvedáme, že NAZARÉ je portugalské mesto a obec nachádzajúca sa v regióne Oeste, v historickej provincii Estremadura a v okrese Leiria. Obec má 14 889 obyvateľov na ploche 82,43 km², pričom samotné mesto má okolo 10 000 obyvateľov.

Cieľom nášho pobytu, ako som už spomenula, bolo mestečko NAZARÉ, jedno z najobľúbenejších prímorských letovísk na Striebornom pobreží (Costa de Prata ). Mesto Nazaré sa skladá z troch štvrtí: Praia (pozdĺž pláže), Sítio (stará dedina, na vrchole útesu) a Pederneira (ďalšia stará dedina, na kopci). Praia a Sítio sú spojené pozemnou lanovkou  odkiaľ bol úžasný panoramatický výhľad.

Program bol nesmierne bohatý. Akcie sa okrem nás zúčastnili seniori z Česka, Poľska a Rumunska. Nedá sa všetko opísať, zameriam sa iba na tie aktivity, ktoré ma najviac zaujali v samotnom mestečku a na Univerzite tretieho veku domácich, našich hostiteľov:

1. Stretnutie v Mestskej knižnici – krátka lekcia portugalských slov, potom nasledovala hodina kybernetickej bezpečnosti.

2. Hodina právneho vzdelávania, kde sa členovia GNR (Národná republikánska garda) podelili o niekoľko bezpečnostných rád pre seniorov svojho mesta, svojej krajiny.

3. Joga smiechu s vysvetlením výhod pre fyzické a duševné zdravie!

4. Prijatie na radnici v NAZARÉ

5. Prehliadka mesta – pozemná lanovka a výhľad na mesto a záliv – panoramatický výhľad na NAZARÉ a pláže

6. Kultúrna návšteva pevnosti São Miguel Arcanjo vrátane návštevy Miradouro da Pederneira s výletom do kostola Misericórdia, nasledovala cesta turistickým vláčikom

7. 2 hodiny  surfingu – pre odvážnejších seniorov

8. Zoznámili sme sa s tradičnými tancami v prevedení seniorov, nakoniec sme si s nimi aj zatancovali

9. Spoznali sme šikovné  ruky a um domácich seniorov  pri vyšívaní  zásterky, ktoré sú súčasťou kroja – folklóru krajiny

10. Záver mobility bol venovaný vyhodnoteniu všetkých aktivít a prevzatiu certifikátov o absolvovaní programu  SAFER 55+

Posledný deň cestou pred odletom sme sa zastavili v hlavnom meste Portugalska, v Lisabone. Nemali sme veľa  času, využili sme metro a navštívili sme Arco do Triunfo da Rua Augusta  víťazný oblúk na Rua Augusta.

Podľa legendy o NAZARÉ je názov mesta odvodený od malej drevenej sošky Panny Márie, ktorú priniesol mních v 4. storočí z Nazaretu, zo Svätej zemi do kláštora neďaleko mesta Mérida v Španielsku. Sochu priniesol na jej súčasné miesto v roku 711 ďalší mních Romano v sprievode Roderica, posledného vizigótskeho kráľa dnešného Portugalska.

Bol to krásny a obohacujúci pobyt. Možno som prebudila vašu zvedavosť, vyhľadáte si čo-to o NAZARÉ I LISABONE, či o Portugalsku ako takom.

 Mňa zaujala povesť o NAZARÉ, ktorá súvisí so sochou jeleňa. Tiež ma zaujala informácia, že Nazaré je veľmi obľúbenou destináciou pre surfovanie kvôli vysokým vlnám, ktoré sa tvoria v dôsledku prítomnosti podvodného kaňonu.

Možno vás inšpirujem a stihnete sa ešte prihlásiť na štúdium U3V v novom akademickom roku. Možnosti  v rámci  VŠ a U3V Slovenska  je nesmierne veľa, dá sa z nich vyberať.

Na záver pár fotografii, ktoré sú z môjho osobného albumu.

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

Rusko, raketomet, Ukrajina, vojna na Ukrajine, raketa

ONLINE: Charkov chce vybudovať prvú podzemnú školu na Ukrajine

02.10.2023 06:15

Pre nebezpečenstvo útokov ruských rakiet a dronov sa pravidelne prezenčne učí na Ukrajine len tretina detí.

Robert Fico, Vladimir Putin, Putin, Fico,

Rusi si nie sú istí, či vládu zostaví Fico. Slovensko by chceli mať neutrálne

02.10.2023 06:00

V Moskve zavládla spokojnosť s výsledkami slovenských parlamentných volieb. Radosť sa však mieša s obavami. Zaznievajú hlasy, že sny o proruskej vláde v Bratislave môžu byť predčasné.

Voľby 2023, PS, Šimečka,

Politológ: Smer povysával Republiku, PS nepresvedčilo vidiek a Matovič bodoval u Rómov. Dankovi rastie konkurencia

02.10.2023 06:00

SNS sa stalo výťahom pre hviezdy dezinfoscény, ale aj pronárodne či prorusky orientované osobnosti. Aká koalícia je podľa politológa najreálnejšia?

ponorka, Gotland

Británia vloží štyri miliardy libier do vývoja novej útočnej ponorky

01.10.2023 22:01

Postaviť ju plánuje spoločne s Austráliou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 196268x
Priemerná čítanosť článkov: 1768x

Autor blogu