Založ si blog

Portugalsko-Nazaré-SAFER 55+

 

Túžby a sny by sa mali plniť. Mali, ibaže život nie je priamočiary. Často sú to nepredvídané okolnosti, ktoré zavelia stop. Veľký STOP pre celý svet, aj pre náš program SAFER 55+, ktorý organizovala TU vo Zvolene dal  koronavírus.

Takmer po dvoch útlmových rokoch sa nám predsa podarilo vycestovať. Prvý raz sme mali vycestovať v marci v roku 2020. Ďalší rok to vyzeralo nádejne, ale rovnako, ako prechádzajúci rok  plány stroskotali.

Rok 2022 – plán sa stal skutočnosťou –PORTUGALSKO – NAZARÉ

Celý projekt SAFER 55+, vrátane mobility bol zameraný na bezpečnosť seniorov. IT bezpečnosť, právna bezpečnosť a mobility.

Portugalsko – krajina moreplavcom, slnka a vína. Prívlastky pre Portugalsko sa mi celkom zapáčili. Takto ich totiž najčastejšie uvádzajú aj cestovné kancelárie. Priznám sa Portugalsko som túžila navštíviť. Možno zaujmem čitateľa, možno iba zaspomínam, Jedno i druhé sa snáď hodí.

Počas pobytu sa ma pár priateľov na FB pýtalo, že kde to  vlastne som. Portugalsko sa nachádza na juhozápadnom cípe svetadielu, v západnej časti Pyrenejského polostrova. Jediným jeho susediacim štátom je Španielsko, západné a južné brehy krajiny omývajú vody Atlantického oceánu.

Z dostupných zdrojov sa dozvedáme, že NAZARÉ je portugalské mesto a obec nachádzajúca sa v regióne Oeste, v historickej provincii Estremadura a v okrese Leiria. Obec má 14 889 obyvateľov na ploche 82,43 km², pričom samotné mesto má okolo 10 000 obyvateľov.

Cieľom nášho pobytu, ako som už spomenula, bolo mestečko NAZARÉ, jedno z najobľúbenejších prímorských letovísk na Striebornom pobreží (Costa de Prata ). Mesto Nazaré sa skladá z troch štvrtí: Praia (pozdĺž pláže), Sítio (stará dedina, na vrchole útesu) a Pederneira (ďalšia stará dedina, na kopci). Praia a Sítio sú spojené pozemnou lanovkou  odkiaľ bol úžasný panoramatický výhľad.

Program bol nesmierne bohatý. Akcie sa okrem nás zúčastnili seniori z Česka, Poľska a Rumunska. Nedá sa všetko opísať, zameriam sa iba na tie aktivity, ktoré ma najviac zaujali v samotnom mestečku a na Univerzite tretieho veku domácich, našich hostiteľov:

1. Stretnutie v Mestskej knižnici – krátka lekcia portugalských slov, potom nasledovala hodina kybernetickej bezpečnosti.

2. Hodina právneho vzdelávania, kde sa členovia GNR (Národná republikánska garda) podelili o niekoľko bezpečnostných rád pre seniorov svojho mesta, svojej krajiny.

3. Joga smiechu s vysvetlením výhod pre fyzické a duševné zdravie!

4. Prijatie na radnici v NAZARÉ

5. Prehliadka mesta – pozemná lanovka a výhľad na mesto a záliv – panoramatický výhľad na NAZARÉ a pláže

6. Kultúrna návšteva pevnosti São Miguel Arcanjo vrátane návštevy Miradouro da Pederneira s výletom do kostola Misericórdia, nasledovala cesta turistickým vláčikom

7. 2 hodiny  surfingu – pre odvážnejších seniorov

8. Zoznámili sme sa s tradičnými tancami v prevedení seniorov, nakoniec sme si s nimi aj zatancovali

9. Spoznali sme šikovné  ruky a um domácich seniorov  pri vyšívaní  zásterky, ktoré sú súčasťou kroja – folklóru krajiny

10. Záver mobility bol venovaný vyhodnoteniu všetkých aktivít a prevzatiu certifikátov o absolvovaní programu  SAFER 55+

Posledný deň cestou pred odletom sme sa zastavili v hlavnom meste Portugalska, v Lisabone. Nemali sme veľa  času, využili sme metro a navštívili sme Arco do Triunfo da Rua Augusta  víťazný oblúk na Rua Augusta.

Podľa legendy o NAZARÉ je názov mesta odvodený od malej drevenej sošky Panny Márie, ktorú priniesol mních v 4. storočí z Nazaretu, zo Svätej zemi do kláštora neďaleko mesta Mérida v Španielsku. Sochu priniesol na jej súčasné miesto v roku 711 ďalší mních Romano v sprievode Roderica, posledného vizigótskeho kráľa dnešného Portugalska.

Bol to krásny a obohacujúci pobyt. Možno som prebudila vašu zvedavosť, vyhľadáte si čo-to o NAZARÉ I LISABONE, či o Portugalsku ako takom.

 Mňa zaujala povesť o NAZARÉ, ktorá súvisí so sochou jeleňa. Tiež ma zaujala informácia, že Nazaré je veľmi obľúbenou destináciou pre surfovanie kvôli vysokým vlnám, ktoré sa tvoria v dôsledku prítomnosti podvodného kaňonu.

Možno vás inšpirujem a stihnete sa ešte prihlásiť na štúdium U3V v novom akademickom roku. Možnosti  v rámci  VŠ a U3V Slovenska  je nesmierne veľa, dá sa z nich vyberať.

Na záver pár fotografii, ktoré sú z môjho osobného albumu.

Krásny 1. októbrový deň – Medzinárodný deň starších

01.10.2022

Zvykneme hovoriť: „Staroba nie je choroba.“ Ibaže, vekom pribúdajú aj choroby. Starí ľudia horšie počujú, zle vidia, prestáva im fungovať krátkodobá pamäť. Dlhodobá pamäť ešte ako-tak slúži. Prichádzajú spomienky, nie vždy milé. Nečudujme sa, že sa u nich občas objaví mrzutosť, zatrpknutosť, aj to patrí k životu. Napriek tomu si všetci [...]

D E S – VČERA – DNES….

24.09.2022

Ešte jedna úvaha na tému, ktorá ma trápi.Potom si dám pauzu, prípadne zvážim iné, pozitívnejšie témy. Pravda, netuším, čo prinesú ďalšie dni, ale jedno viem určite, že pred vplyvom internetu, najmä sociálnych sieti sa treba v záujme ochrany svojho zdravia obrniť, neotvárať, nečítať príspevky, ktoré nás iritujú. Ibaže, každý to má inak. To, čo irituje [...]

Moc myšlienok, pocitov a slov…

17.09.2022

„Vstávaj, ideme spať!“ Spomínate? Nezabudnuteľná veta rodiny Ťapákovcov z diela Boženy Slančíkovej Timravy. Ako dávno a predsa, tak blízko. Svojim ľahostajným a nezmyselným spôsobom myslenia a konania sa veru často podobáme Ťapákovcom. Vzorce nášho správania vtedy i teraz sa neraz podobajú ako vajce vajcu. Možno nie sú ďaleko od seba Ťapákovci zo [...]

Lotyšsko / Parlametné voľby /

V parlamentných voľbách v Lotyšsku boli úspešní centristi premiéra Karinša

01.10.2022 21:27

Zo zverejnených odhadov tiež vyplýva neúspech strán zastupujúcich ruskojazyčnú menšinu v krajine.

Peter Pellegrini

Pellegrini na sneme Hlasu vyzval prítomných, aby si zaspievali

01.10.2022 20:58

Prítomní lídra Hlasu po jeho výzve zaspievať si odmenili potleskom.

Ramzan Kadyrov / Čečensko /

Kadyrov: Rusko by malo zvážiť použitie jadrových zbraní na Ukrajine

01.10.2022 19:31

Kadyrov prišiel s týmto vyhlásením po tom, ako boli ruské jednotky ukrajinskými vojakmi vytlačené z kľúčového mesta Lyman v Doneckej oblasti.

Peter Pellegrini

Pellegrini: Fico chce cielene poškodiť Hlas a zneistiť našich voličov

01.10.2022 17:55

Na videopozdrav od Roberta Fica, ktorý mu adresoval pred straníckym snemom a opäť poukázal na možnú spoluprácu Hlasu s liberálmi, reagoval Peter Pellegrini odmietavo.