Založ si blog

Kúpele Turčianske Teplice – Jedinečná liečivá voda

Všetci vnímame a prežívame aktuálnu situácia inak. Toto je môj pohľad a môj názor na pobyt v Turčianskych Tepliciach. Utvrdil ma v tom, že ľudia čoraz viac dbajú o svoje zdravie, pravda každý podľa svojich možnosti.

Niekto si chce „dobiť baterky“, iný očakáva zlepšenie narušeného zdravia.  Liečivá voda má širokospektrálne účinky, a preto je veľmi vyhľadávaná bez ohľadu na vek.

Pomáha nám s rôznymi ochoreniami, najmä s pohybovými, neurologickými, urologickými, tráviacimi, gynekologickými i onkologickými. V ostatnom čase aj s post covidovými problémami. Voda pomáha vďaka  vysokému obsahu minerálnych látok.

Počas môjho 21- dňového pobytu som sa stretla rôznymi ľuďmi. Niektorí mali pobyt schválený zdravotnou poisťovňou zo skupiny A alebo B. Ďalší mali zakúpené krátkodobé pobyty od 2 do 10 noci – individuálne i skupinovo. Rodičia s deťmi, starí rodičia s vnúčatami, priateľky, ktoré sa tu stretávajú pravidelne niekoľko rokov. Veľa seniorov tam absolvovalo pobyt na poukazy z  Jednoty dôchodcov Slovenska.

Každý si  to užíval  v rámci svojich možnosti. Ľudia po operácii, po úrazoch a tiež veľa rodičov s deťmi, žiaľ s telesným i mentálnym postihnutím. Práve tam si človek uvedomí, aké veľké šťastie je mať zdravé dieťa a tiež, aké veľké šťastie je mať relatívne dobré zdravie zodpovedajúce veku.

Veľa ľudí navštevuje tieto kúpele práve pre účinky vody. Turčianska minerálna voda je hydro-uhličitano-horečnato-vápenatá -1524 mg/l. Procedúry predpísané lekárom i pobyt v SPA AQUAPARKu, dokonca i na predpis lekára, ktorý sa líšil od úhrady ZP. 45 minútové, až 3 hodinové vstupy. Tiež sme tu mali organizované cvičenie vo vode s fyzioterapeutom, jedna z procedúr v rámci kúpeľnej liečby.

Ja som si zvykla 45 min. prepísaný pobyt nastaviť – dokúpiť  o 1 hodinu, prípadne som si dokúpila 3 hodinový vstup, na ktorý som mala v rámci kúpeľnej liečby zľavu. Pravda, iba vtedy, ak mi to čas medzi procedúrami dovolil a rozhodne nie počas víkendu. Vtedy som radšej trávila čas prechádzkami v prírode a pobytom v parku. Zastavila som pri fontáne, prechádzala sa popri zurčiacom potôčiku, posedela si na lavičke a vnímala atmosféru kúpeľného mesta. Myslím si, že takto trávený čas dopĺňa liečebné procedúry a pozitívne ovplyvňuje zdravie. U mňa to platilo určite.

Ešte sa zastavím  v SPA AQUAPARKU.  Žiaľ, pre alergiu na slnko  som bola nútená využívať iba vnútorné priestory.

Červený sedací kľudový kúpeľ s 38 °C vody – využíva sa 100% termálna  liečivá voda. Maximálny pobyt 20 min. Nie je vhodný pre deti do 15 rokov, že to ignorovali deti to som vedela pochopiť, ale s malými deťmi vstupovali do bazéna aj rodičia, to už bolo na zamyslenie.

Ľudový kúpeľ  – liečebno -rehabilitačný kúpeľ – dá sa v ňom zaplávať, cvičiť vo vode alebo využívať trysky okolo bazéna. Ponúka viac-menej pasívny oddych, rovnako ako vírivka.

Vonku je toho oveľa viac. Plavecký 25 m bazén s rôznymi vodnými chrličmi a masážnymi tryskami. Divoká rieka, hojdací záliv, vodné delo, MovieTobogan… Naozaj množstvo vodnej zábavy.

Každý návštevník kúpeľov hodnotí pobyt podľa svojho pocitu, kontaktu so zdravotníckymi pracovníkmi, pracovníkmi kuchyne, recepcie či pracovníkmi  ďalších doplnkových služieb….

Zlatú 3 hodinovú kúru som neskúsila. Zrejme ani neskúsim… Napriek tomu môžem povedať, že som v kúpeľoch bola  spokojná. Stretla som príjemných ľudí, až na malú výnimku. Ibaže to tiež patrí k životu. Nič nie je biele, nič nie je čierne. Najdôležitejšie, zo všetkého je, že sa mi zlepšil zdravotný stav. Pri príchode do kúpeľov som chodila po schodoch krok/sun/krok, po čase  som  už aj  po schodoch kráčala, dokonca pri prameni, aj bez zábradlia. K prameňu som chodila pravidelne a dodržiavala pitný režim. Už len pokračovať a upevňovať svoje zdravie. Verím, že mi to vydrží, čo najdlhšie.

Dovolím si povedať, že každý, kto túži po oddychu a potrebuje podporiť svoje zdravie Turčianske Teplice sú výbornou príležitosťou. Ak by ste sa ma opýtali či ich odporúčam moja odpoveď by bola jednoznačne ÁNO.

Na záver pridám par fotografii z prostredia, ktoré bolo mojou súčasťou počas liečebného pobytu a  ktoré mi spríjemňovalo horúce letné dni. Peknú spomienku mám aj na Turčianske dožinkové slávnosti, ktoré sa konali v poledný víkend môjho pobytu.

Poznámka: autorka blogu je aj autorkou fotografii

Krásny 1. októbrový deň – Medzinárodný deň starších

01.10.2022

Zvykneme hovoriť: „Staroba nie je choroba.“ Ibaže, vekom pribúdajú aj choroby. Starí ľudia horšie počujú, zle vidia, prestáva im fungovať krátkodobá pamäť. Dlhodobá pamäť ešte ako-tak slúži. Prichádzajú spomienky, nie vždy milé. Nečudujme sa, že sa u nich občas objaví mrzutosť, zatrpknutosť, aj to patrí k životu. Napriek tomu si všetci [...]

D E S – VČERA – DNES….

24.09.2022

Ešte jedna úvaha na tému, ktorá ma trápi.Potom si dám pauzu, prípadne zvážim iné, pozitívnejšie témy. Pravda, netuším, čo prinesú ďalšie dni, ale jedno viem určite, že pred vplyvom internetu, najmä sociálnych sieti sa treba v záujme ochrany svojho zdravia obrniť, neotvárať, nečítať príspevky, ktoré nás iritujú. Ibaže, každý to má inak. To, čo irituje [...]

Moc myšlienok, pocitov a slov…

17.09.2022

„Vstávaj, ideme spať!“ Spomínate? Nezabudnuteľná veta rodiny Ťapákovcov z diela Boženy Slančíkovej Timravy. Ako dávno a predsa, tak blízko. Svojim ľahostajným a nezmyselným spôsobom myslenia a konania sa veru často podobáme Ťapákovcom. Vzorce nášho správania vtedy i teraz sa neraz podobajú ako vajce vajcu. Možno nie sú ďaleko od seba Ťapákovci zo [...]

Lotyšsko / Parlametné voľby /

V parlamentných voľbách v Lotyšsku boli úspešní centristi premiéra Karinša

01.10.2022 21:27

Zo zverejnených odhadov tiež vyplýva neúspech strán zastupujúcich ruskojazyčnú menšinu v krajine.

Peter Pellegrini

Pellegrini na sneme Hlasu vyzval prítomných, aby si zaspievali

01.10.2022 20:58

Prítomní lídra Hlasu po jeho výzve zaspievať si odmenili potleskom.

Ramzan Kadyrov / Čečensko /

Kadyrov: Rusko by malo zvážiť použitie jadrových zbraní na Ukrajine

01.10.2022 19:31

Kadyrov prišiel s týmto vyhlásením po tom, ako boli ruské jednotky ukrajinskými vojakmi vytlačené z kľúčového mesta Lyman v Doneckej oblasti.

Peter Pellegrini

Pellegrini: Fico chce cielene poškodiť Hlas a zneistiť našich voličov

01.10.2022 17:55

Na videopozdrav od Roberta Fica, ktorý mu adresoval pred straníckym snemom a opäť poukázal na možnú spoluprácu Hlasu s liberálmi, reagoval Peter Pellegrini odmietavo.