Založ si blog

Pravda a lož. Pravda a klamstvo. Pravda a cigánstvo

Uvedené slovné spojenia zrejme každý prijme po svojom. To posledné nemá byť urážka Rómov. Kedysi dávno naši prarodičia zvykli deti napomínať slovom: „Necigáň“! Čo znamenalo, že treba hovoriť pravdu, neklamať.

ČO JE PRAVDA?

Nepoviem nič nové, iba skonštatujem, že PRAVDA je filozofická kategória. Podľa druhu hovorímeo pravde absolútnej (plne vyčerpávajúcej, nemennej) a o pravde relatívnej (neúplnej, zmeniteľnej alebo čiastočnej).

Na margo uvedeného ešte možno dodať, že okrem matematiky sa v ostatných vedách absolútna pravda vyskytuje zriedkavo. Skôr narodení vedia, že prehlbovanie poznania často vedie k tomu, že to, čo kedysi bolo vedou považované za absolútnu pravdu sa s odstupom času ukázalo nepravdivé alebo pravdivé iba za určitých podmienok. Rozhodne to nie je  ničím nepodložené prekrúcanie stavu veci!

Relatívna pravda je naproti tomu vlastnosť neúplných poznatkov o skutočnosti. Počas vývinu sa môže meniť, spresňovať, nahrádzať novým.

  • PRAVDA podľa Tomáša Akvinského je zhoda veci a rozumu.
  • PRAVDA podľa Aristotela je zhoda nášho poznania s vecou, ktorú poznávame; zhoda myslenia s bytím.

Takto by som mohla citovať ďalších mysliteľov, autorov definície PRAVDY, ibaže nie je to môj zámer.

Pozastavujem sa nad tým, koľko je v dnešnej dobe „filozofov“, hlavne na  sociálnych sieťach.

ČO JE LOŽ, KLAMSTVO, CIGÁNSTVO?

Wikipedia uvádza, že je to: „Úmyselná nepravda vydávaná za pravdu. Výrok, ktorý prekrúca skutočný stav veci.“

Zdá sa, že  dnešná doba má naozaj veľa „filozofov“,  ale aj  „historikov“. A tak si kladiem otázku, čo na to hovoria skutoční filozofi a historici? Podľa môjho názoru často dochádza k úmyselnému prekrúcaniu faktov. Prečo mlčia? Prečo nepublikujú svoj názor, svoje stanovisko, nevyjadria sa  k súčasnému dianiu. Ospravedlňujem sa, ak to nie je pravda. Na druhej strane, aj my bežní návštevníci internetu, alebo iných debát radšej schovávame hlavu, ako by sme so vztýčenou hlavu povedali svoj názor. Bojíme sa?

Ešte by som chcela pozornosť upriamiť na našu pamäť. Pamäť pracuje s tými informáciami, ktoré si naše vedomie vyberie na ďalšie spracovávanie, považuje ich za dôležité. Z čoho mi vyplýva, že každý si môže konkrétnu situáciu pamätať odlišne, skreslene alebo naopak veľmi autenticky. Čo je potom PRAVDA?

Podľa môjho názoru to, čo prezentujeme verejne – osobne, v reálnom čase a na reálnom mieste alebo na internete nie  je prezentovanie pravdy, ani klamstva. Je to môj, tvoj, náš NÁZOR. Tak by s tou informáciou mal pracovať odosielateľ i prijímateľ informácie – prezentovaného názoru.

Ak si niečo myslí „Terka Horná, z Nového potoka“, verejne sa s tým prezentuje, často sa arogantne presadzuje a pritom uráža všetkých okolo seba napravo i naľavo spravidla nereprezentuje pravdu. Hovorí, píše to, čo je jej NAZOROM. Môže sa názorovo  zhodnúť s určitou skupinou ľudí, ale to ešte neznamená, že majú  PRAVDU.

Život je zmena, porovnávať sa dá iba porovnateľné a samozrejme optikou doby, ktorú hodnotíme. Inak by to bolo odtrhnuté od reality. Nezabúdajme ani na  kritické myslenie, na pochopenie informácií v čo najširších súvislostiach.

Vždy som fandila mladým ľuďom. V rámci svojich možnosti som ich podporovala, vytvára podmienky na ich sebarealizáciu. Verím mladým, ibaže napriek tomu, by som sa chcela  o 50 rokov niekde „z obláčika“ pozerať na to, ako bude nová generácia hodnotiť dobu dnešných mladých ľudí.

Prosím, v mojom príspevku nehľadajte pravdu ani lož. Prezentujem iba svoj názor, s ktorým môžete a nemusíte súhlasiť.

Nezabúdajme:

 „Čo je prvoradou povinnosťou človeka? Byť sám sebou. Duch pravdy a duch slobody sú piliermi spoločnosti.“ Henrik Ibsen nórsky dramatik, divadelný režisér a básnik 1828 – 1906

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

Viktor Orbán

Maďarom vyplatí EÚ takmer miliardu eur. Ďalšie peniaze dostanú, až sa polepšia

09.12.2023 09:20

Ministri financií členských štátov Európskej únie schválili poskytnutie finančných prostriedkov Maďarsku vo výške 920 miliónov eur.

Taliansko, nemocnica, požiar

Rozsiahly požiar nemocnice neďaleko Ríma má štyri obete

09.12.2023 09:05

Štyria ľudia zahynuli v dôsledku požiaru, ktorý v piatok neskoro večer vypukol v nemocnici v talianskom meste Tivoli neďaleko metropoly Rím.

Anna Gin kolaciky1

List z Charkova: Hovoriť s deťmi o vojne?

09.12.2023 09:00

Nečakane som sa pohádala s kamarátkou kvôli otázke, ktorú som položila jej šesťročnému synovi: "Nikita, čo to tam máš? Tank?"

Michigan, streľba v škole, Ethan Crumbley

Tínedžer dostal doživotie, v Michigane zabil pred rokom štyroch spolužiakov

09.12.2023 08:47

Súd v piatok odsúdil na doživotie šestnásťročného chlapca, ktorý vlani zastrelil štyroch a zranil ďalších spolužiakov na škole v Michigane.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 200330x
Priemerná čítanosť článkov: 1805x

Autor blogu