Založ si blog

Pravda a lož. Pravda a klamstvo. Pravda a cigánstvo

Uvedené slovné spojenia zrejme každý prijme po svojom. To posledné nemá byť urážka Rómov. Kedysi dávno naši prarodičia zvykli deti napomínať slovom: „Necigáň“! Čo znamenalo, že treba hovoriť pravdu, neklamať.

ČO JE PRAVDA?

Nepoviem nič nové, iba skonštatujem, že PRAVDA je filozofická kategória. Podľa druhu hovorímeo pravde absolútnej (plne vyčerpávajúcej, nemennej) a o pravde relatívnej (neúplnej, zmeniteľnej alebo čiastočnej).

Na margo uvedeného ešte možno dodať, že okrem matematiky sa v ostatných vedách absolútna pravda vyskytuje zriedkavo. Skôr narodení vedia, že prehlbovanie poznania často vedie k tomu, že to, čo kedysi bolo vedou považované za absolútnu pravdu sa s odstupom času ukázalo nepravdivé alebo pravdivé iba za určitých podmienok. Rozhodne to nie je  ničím nepodložené prekrúcanie stavu veci!

Relatívna pravda je naproti tomu vlastnosť neúplných poznatkov o skutočnosti. Počas vývinu sa môže meniť, spresňovať, nahrádzať novým.

  • PRAVDA podľa Tomáša Akvinského je zhoda veci a rozumu.
  • PRAVDA podľa Aristotela je zhoda nášho poznania s vecou, ktorú poznávame; zhoda myslenia s bytím.

Takto by som mohla citovať ďalších mysliteľov, autorov definície PRAVDY, ibaže nie je to môj zámer.

Pozastavujem sa nad tým, koľko je v dnešnej dobe „filozofov“, hlavne na  sociálnych sieťach.

ČO JE LOŽ, KLAMSTVO, CIGÁNSTVO?

Wikipedia uvádza, že je to: „Úmyselná nepravda vydávaná za pravdu. Výrok, ktorý prekrúca skutočný stav veci.“

Zdá sa, že  dnešná doba má naozaj veľa „filozofov“,  ale aj  „historikov“. A tak si kladiem otázku, čo na to hovoria skutoční filozofi a historici? Podľa môjho názoru často dochádza k úmyselnému prekrúcaniu faktov. Prečo mlčia? Prečo nepublikujú svoj názor, svoje stanovisko, nevyjadria sa  k súčasnému dianiu. Ospravedlňujem sa, ak to nie je pravda. Na druhej strane, aj my bežní návštevníci internetu, alebo iných debát radšej schovávame hlavu, ako by sme so vztýčenou hlavu povedali svoj názor. Bojíme sa?

Ešte by som chcela pozornosť upriamiť na našu pamäť. Pamäť pracuje s tými informáciami, ktoré si naše vedomie vyberie na ďalšie spracovávanie, považuje ich za dôležité. Z čoho mi vyplýva, že každý si môže konkrétnu situáciu pamätať odlišne, skreslene alebo naopak veľmi autenticky. Čo je potom PRAVDA?

Podľa môjho názoru to, čo prezentujeme verejne – osobne, v reálnom čase a na reálnom mieste alebo na internete nie  je prezentovanie pravdy, ani klamstva. Je to môj, tvoj, náš NÁZOR. Tak by s tou informáciou mal pracovať odosielateľ i prijímateľ informácie – prezentovaného názoru.

Ak si niečo myslí „Terka Horná, z Nového potoka“, verejne sa s tým prezentuje, často sa arogantne presadzuje a pritom uráža všetkých okolo seba napravo i naľavo spravidla nereprezentuje pravdu. Hovorí, píše to, čo je jej NAZOROM. Môže sa názorovo  zhodnúť s určitou skupinou ľudí, ale to ešte neznamená, že majú  PRAVDU.

Život je zmena, porovnávať sa dá iba porovnateľné a samozrejme optikou doby, ktorú hodnotíme. Inak by to bolo odtrhnuté od reality. Nezabúdajme ani na  kritické myslenie, na pochopenie informácií v čo najširších súvislostiach.

Vždy som fandila mladým ľuďom. V rámci svojich možnosti som ich podporovala, vytvára podmienky na ich sebarealizáciu. Verím mladým, ibaže napriek tomu, by som sa chcela  o 50 rokov niekde „z obláčika“ pozerať na to, ako bude nová generácia hodnotiť dobu dnešných mladých ľudí.

Prosím, v mojom príspevku nehľadajte pravdu ani lož. Prezentujem iba svoj názor, s ktorým môžete a nemusíte súhlasiť.

Nezabúdajme:

 „Čo je prvoradou povinnosťou človeka? Byť sám sebou. Duch pravdy a duch slobody sú piliermi spoločnosti.“ Henrik Ibsen nórsky dramatik, divadelný režisér a básnik 1828 – 1906

Krásny 1. októbrový deň – Medzinárodný deň starších

01.10.2022

Zvykneme hovoriť: „Staroba nie je choroba.“ Ibaže, vekom pribúdajú aj choroby. Starí ľudia horšie počujú, zle vidia, prestáva im fungovať krátkodobá pamäť. Dlhodobá pamäť ešte ako-tak slúži. Prichádzajú spomienky, nie vždy milé. Nečudujme sa, že sa u nich občas objaví mrzutosť, zatrpknutosť, aj to patrí k životu. Napriek tomu si všetci [...]

D E S – VČERA – DNES….

24.09.2022

Ešte jedna úvaha na tému, ktorá ma trápi.Potom si dám pauzu, prípadne zvážim iné, pozitívnejšie témy. Pravda, netuším, čo prinesú ďalšie dni, ale jedno viem určite, že pred vplyvom internetu, najmä sociálnych sieti sa treba v záujme ochrany svojho zdravia obrniť, neotvárať, nečítať príspevky, ktoré nás iritujú. Ibaže, každý to má inak. To, čo irituje [...]

Moc myšlienok, pocitov a slov…

17.09.2022

„Vstávaj, ideme spať!“ Spomínate? Nezabudnuteľná veta rodiny Ťapákovcov z diela Boženy Slančíkovej Timravy. Ako dávno a predsa, tak blízko. Svojim ľahostajným a nezmyselným spôsobom myslenia a konania sa veru často podobáme Ťapákovcom. Vzorce nášho správania vtedy i teraz sa neraz podobajú ako vajce vajcu. Možno nie sú ďaleko od seba Ťapákovci zo [...]

Lotyšsko / Parlametné voľby /

V parlamentných voľbách v Lotyšsku boli úspešní centristi premiéra Karinša

01.10.2022 21:27

Zo zverejnených odhadov tiež vyplýva neúspech strán zastupujúcich ruskojazyčnú menšinu v krajine.

Peter Pellegrini

Pellegrini na sneme Hlasu vyzval prítomných, aby si zaspievali

01.10.2022 20:58

Prítomní lídra Hlasu po jeho výzve zaspievať si odmenili potleskom.

Ramzan Kadyrov / Čečensko /

Kadyrov: Rusko by malo zvážiť použitie jadrových zbraní na Ukrajine

01.10.2022 19:31

Kadyrov prišiel s týmto vyhlásením po tom, ako boli ruské jednotky ukrajinskými vojakmi vytlačené z kľúčového mesta Lyman v Doneckej oblasti.

Peter Pellegrini

Pellegrini: Fico chce cielene poškodiť Hlas a zneistiť našich voličov

01.10.2022 17:55

Na videopozdrav od Roberta Fica, ktorý mu adresoval pred straníckym snemom a opäť poukázal na možnú spoluprácu Hlasu s liberálmi, reagoval Peter Pellegrini odmietavo.