Založ si blog

Máme iba jednu spoločnú planétu…

Uvedomujem si, že moja dnešná úvaha nemusí osloviť každého. Áno, som veľký idealista. Patrím k tým ľuďom, ktorí vedia, že máme iba jednu planétu – ZEM, na ktorej žijeme  –  mladí, starí, pekní, menej pekní, múdri, menej múdri…, proste všetci.

A všetci by sme si mali našu ZEM i našu zem – živiteľku vážiť. Všetko živé treba rešpektovať! Nakoniec život máme iba jeden, nepremárnime ho neúctou a nenávisťou. Verím, že si každý môže život naplniť láskou a porozumením, čím obohatí seba, ale aj všetkých ľudí okolo seba.

Tu a teraz sa mi ponúka pripomenúť jedno čínske príslovie, na ktoré si rada spomeniem:

„Ak je v duši svetlo, v človeku je krása. Ak je v človeku krása, v jeho dome vládne harmónia. Ak v jeho dome vládne harmónia, v krajine je pokoj. Ak je v krajine pokoj, vo svete je mier.“

Aj napriek všetkému, nie vždy pozitívnemu, čo život prináša, vnímam a preciťujem, že žijem v úžasnom svete obklopená krásnou prírodou. Niekto má šťastie, že má lúky, les, potok priamo za domom. Iný musí prejsť pár kilometrov, ale určite všetci máme prirodzenú túžbu  vracať sa k prírode.

Tak, ako v prírode aj v našom živote existuje kolobeh. Prežívame pokojné, radostné detstvo, mladosť, ktoré vystrieda príprava na profesiu. Nasleduje produktívny vek, obdobie budovania kariéry a zabezpečenia rodiny. Ani  nezbadáme a vhupneme sa do veku pokoja – do veku seniorov.

Ako  využívať voľné dni?

SLOVENSKO ukrýva veľa krásnych miest, ktoré sa nám priam ponúkajú, „pozývajú nás na návštevu“. Nie vždy potrebujeme plnú peňaženku. Peniaze sú, tak dôležité, akú dôležitosť im vo svojom živote pripíšeme. Možno sa teraz niekto na tieto vety chytí „veď je všetko drahé“… Napriek tomu trvám na svojom. Často si vystačíme s pár eurami. Možno raz za čas môžeme nechať auto v garáži a cestovať vlakom, prípadne autobusom. Iste, treba počítať aj so vstupným na hrady, zámky, do galérie… a tiež s určitým občerstvením. Ibaže aj doma sa musíme prestravovať. Možno si môžeme počas roka niektoré  menej potrebné útraty odpustiť a ušetriť si pár euro na zaujímavé výlety.

Aj moja rodina mala tendenciu počas dovolenky utekať k moru. Nastal čas kedy viac poznám krásny Slovenska a okolitých krajín, najmä  Česka, Poľska, Maďarska…

Dôležité je pre každého, pre seniorov zvlášť, nielen užívať si voľný čas, ale tiež  s kým a ako si ho užívať. Je nesmierne veľa príležitosti, len si treba správne vybrať. Mám priateľku, ktorej deti „vyleteli z hniezda“, doslova a do písmena. Deti, vnúčatá a pravnúčatá sú za „veľkou mlákou“ a manžel ju opustil, skôr, ako si mohli  začať užívať dôchodok. Tešili sa na ten čas, ibaže život rozhodol inak. Často so smútkom a so  slzami v očiach hovorí: „Priateľky, ktoré ma oslovovali a oslovujú krstným menom sa mi pomaly vytrácajú.“ Taký je život, nikto tu neostane naveky!

A tak sa moja priateľka ocitla v situácii, že začala hľadať vhodnú komunitu a našla denný klub, ktorý bol najbližší jej bydlisku. Mohla tam patriť aj skôr, ibaže stále odsúvala čas… Jej potreba nájsť spriaznenú dušu – duše  na aktívne využívanie voľného času sa prejavila najmä po „odchode“ jej celoživotnej priateľky.

Žiaľ, nemala dostatok informácii, ako žijú seniori v zmienenom dennom klube a tak nastúpila do „nesprávneho vlaku“. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale pri výbere komunity by sme mali pamätať na to, čo by nás mohlo spájať. Životné i profesionálne skúsenosti, vzdelanie, záľuby… To by mohol byť záchytný bod ako ďalej…

Ja osobne uprednostňujem U3V, našla som si odbory, v ktorých som si chcela prehĺbiť vedomosti. Našla som si tam veľa spriaznených duší. Dnes môžem povedať, že aj priateliek.

Tiež sú aktivity ku ktorým nie je nevyhnutne potrebný sparring partner. Dobrým spoločníkom sú nám knihy, krížovky, mandaly… Nepotrebujeme nevyhnutne niekoho, ak si chceme isť zaplávať alebo ísť na  malú prechádzku do parku. Prečítať si krásnu knihu, pozrieť si zaujímavý film.

Snažím sa počúvať svoju intuíciu, ktorá mi napovie ako ďalej. Ešte nikdy ma nesklamala. Aj v mojom veku, sa učím  nenaháňať sa za falošnými  cieľmi.

Roky nám pribúdajú. Nemali by sme strácať čas a zaoberať sa tým, čo sa dá a či vôbec sa dá  niečo v  seniorskom veku zvrátiť. Čas plynie každému rovnako. Šťastie a pokoj je najlepší liek na naše telo i dušu.  

Oscar Wilde povedal: „Žiť, to je najvzácnejší dar na svete, pretože väčšina ľudí iba existuje.“

Žime a tešme sa z prítomnosti!

Na záver pridávam pár záberov, ktoré dokážu potešiť moje oči i srdce. Možno oslovia aj  vás. A možno spoločne, už tento víkend, zameramie pozornosť na radosť z prírody.

Autorka blogu je i autorkou fotografií.

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

munícia, 155

Európa zareagovala na budíček a darí sa jej zvyšovať dodávky munície pre Ukrajinu

10.12.2023 06:00

Dodávky zbraní a potrebnej munície od spojencov pre Ukrajinu čoraz viac ohrozujú rôzne prekážky. V Európe sa však už objavujú náznaky zlepšovania situácie.

Zvolenský zámok

Zlomený stožiar neďaleko Zvolenského zámku narobil problémy. Tisíce ľudí odpojil od elektriny

10.12.2023 06:00

Svedkovia opisovali, ako v skorých ranných hodinách, ešte po tme, videli z drôtov lietať iskry.

gaza

Vláda USA bez súhlasu Kongresu schválila predaj munície Izraelu. Využila kľučku v zákone

10.12.2023 05:39

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena schválila predaj 14 000 kusov tankovej munície Izraelu bez predchádzajúceho posúdenia Kongresu.

Osvetlený Nitriansky hrad, mReportér

Dominanta mesta v plnej paráde. Očarujúca krása Nitrianskeho hradu vo večerných hodinách

10.12.2023 05:00

Zábery na osvetlený hrad zachytil mReportér Andy Snijders.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 200367x
Priemerná čítanosť článkov: 1805x

Autor blogu