Založ si blog

Máme iba jednu spoločnú planétu…

Uvedomujem si, že moja dnešná úvaha nemusí osloviť každého. Áno, som veľký idealista. Patrím k tým ľuďom, ktorí vedia, že máme iba jednu planétu – ZEM, na ktorej žijeme  –  mladí, starí, pekní, menej pekní, múdri, menej múdri…, proste všetci.

A všetci by sme si mali našu ZEM i našu zem – živiteľku vážiť. Všetko živé treba rešpektovať! Nakoniec život máme iba jeden, nepremárnime ho neúctou a nenávisťou. Verím, že si každý môže život naplniť láskou a porozumením, čím obohatí seba, ale aj všetkých ľudí okolo seba.

Tu a teraz sa mi ponúka pripomenúť jedno čínske príslovie, na ktoré si rada spomeniem:

„Ak je v duši svetlo, v človeku je krása. Ak je v človeku krása, v jeho dome vládne harmónia. Ak v jeho dome vládne harmónia, v krajine je pokoj. Ak je v krajine pokoj, vo svete je mier.“

Aj napriek všetkému, nie vždy pozitívnemu, čo život prináša, vnímam a preciťujem, že žijem v úžasnom svete obklopená krásnou prírodou. Niekto má šťastie, že má lúky, les, potok priamo za domom. Iný musí prejsť pár kilometrov, ale určite všetci máme prirodzenú túžbu  vracať sa k prírode.

Tak, ako v prírode aj v našom živote existuje kolobeh. Prežívame pokojné, radostné detstvo, mladosť, ktoré vystrieda príprava na profesiu. Nasleduje produktívny vek, obdobie budovania kariéry a zabezpečenia rodiny. Ani  nezbadáme a vhupneme sa do veku pokoja – do veku seniorov.

Ako  využívať voľné dni?

SLOVENSKO ukrýva veľa krásnych miest, ktoré sa nám priam ponúkajú, „pozývajú nás na návštevu“. Nie vždy potrebujeme plnú peňaženku. Peniaze sú, tak dôležité, akú dôležitosť im vo svojom živote pripíšeme. Možno sa teraz niekto na tieto vety chytí „veď je všetko drahé“… Napriek tomu trvám na svojom. Často si vystačíme s pár eurami. Možno raz za čas môžeme nechať auto v garáži a cestovať vlakom, prípadne autobusom. Iste, treba počítať aj so vstupným na hrady, zámky, do galérie… a tiež s určitým občerstvením. Ibaže aj doma sa musíme prestravovať. Možno si môžeme počas roka niektoré  menej potrebné útraty odpustiť a ušetriť si pár euro na zaujímavé výlety.

Aj moja rodina mala tendenciu počas dovolenky utekať k moru. Nastal čas kedy viac poznám krásny Slovenska a okolitých krajín, najmä  Česka, Poľska, Maďarska…

Dôležité je pre každého, pre seniorov zvlášť, nielen užívať si voľný čas, ale tiež  s kým a ako si ho užívať. Je nesmierne veľa príležitosti, len si treba správne vybrať. Mám priateľku, ktorej deti „vyleteli z hniezda“, doslova a do písmena. Deti, vnúčatá a pravnúčatá sú za „veľkou mlákou“ a manžel ju opustil, skôr, ako si mohli  začať užívať dôchodok. Tešili sa na ten čas, ibaže život rozhodol inak. Často so smútkom a so  slzami v očiach hovorí: „Priateľky, ktoré ma oslovovali a oslovujú krstným menom sa mi pomaly vytrácajú.“ Taký je život, nikto tu neostane naveky!

A tak sa moja priateľka ocitla v situácii, že začala hľadať vhodnú komunitu a našla denný klub, ktorý bol najbližší jej bydlisku. Mohla tam patriť aj skôr, ibaže stále odsúvala čas… Jej potreba nájsť spriaznenú dušu – duše  na aktívne využívanie voľného času sa prejavila najmä po „odchode“ jej celoživotnej priateľky.

Žiaľ, nemala dostatok informácii, ako žijú seniori v zmienenom dennom klube a tak nastúpila do „nesprávneho vlaku“. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale pri výbere komunity by sme mali pamätať na to, čo by nás mohlo spájať. Životné i profesionálne skúsenosti, vzdelanie, záľuby… To by mohol byť záchytný bod ako ďalej…

Ja osobne uprednostňujem U3V, našla som si odbory, v ktorých som si chcela prehĺbiť vedomosti. Našla som si tam veľa spriaznených duší. Dnes môžem povedať, že aj priateliek.

Tiež sú aktivity ku ktorým nie je nevyhnutne potrebný sparring partner. Dobrým spoločníkom sú nám knihy, krížovky, mandaly… Nepotrebujeme nevyhnutne niekoho, ak si chceme isť zaplávať alebo ísť na  malú prechádzku do parku. Prečítať si krásnu knihu, pozrieť si zaujímavý film.

Snažím sa počúvať svoju intuíciu, ktorá mi napovie ako ďalej. Ešte nikdy ma nesklamala. Aj v mojom veku, sa učím  nenaháňať sa za falošnými  cieľmi.

Roky nám pribúdajú. Nemali by sme strácať čas a zaoberať sa tým, čo sa dá a či vôbec sa dá  niečo v  seniorskom veku zvrátiť. Čas plynie každému rovnako. Šťastie a pokoj je najlepší liek na naše telo i dušu.  

Oscar Wilde povedal: „Žiť, to je najvzácnejší dar na svete, pretože väčšina ľudí iba existuje.“

Žime a tešme sa z prítomnosti!

Na záver pridávam pár záberov, ktoré dokážu potešiť moje oči i srdce. Možno oslovia aj  vás. A možno spoločne, už tento víkend, zameramie pozornosť na radosť z prírody.

Autorka blogu je i autorkou fotografií.

Efektívna komunikácia verzus nenásilná komunikácia…

19.06.2022

Najčastejším problém nedorozumenia v rodine, v škole, v zamestnaní, v úradoch, v rôznych združeniach i na internete je nezvládnutá komunikácia. Prečo je to taký problém? Veď komunikácia nie je nič iné iba schopnosť nadviazať s niekým „spojenie“ prostredníctvom hovoreného a písaného slova. Žiaľ, príklady nezvládnutej komunikácie sa [...]

OZ Šanca pre pečeň – edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt – Štrbské Pleso

22.05.2022

Začiatkom mája tohto roku som absolvovala edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt na Štrbskom Plese. OZ združuje pacientov, ich rodinných príslušníkov i sympatizantov. Choroby pečene spôsobuje iba alkohol! Pravda alebo mýtus? Často som počula, ako niekto hovorí: „Nepijem, tak sa mi s pečeňou nemôže nič stať.“ Ibaže to je veľký OMYL. Choroby [...]

Thurzo-Fugger zážitková expozícia

14.05.2022

V Banskej Bystrici oprášili vyše 500 ročnú históriu v novej zážitkovej expozícii, ktorú nájdete v Barbakáne, v historickej časti mesta. Z dostupných materiálov sa dozvedáme o Turzovsko-Fuggerovskej spoločnosti s Medeným hámrom, ktorá sa do histórie mesta Banská Bystrica, širšieho okolia a baníctva zapísala „medenými“ [...]

Roman Ratušnyj, vojna na Ukrajine

ONLINE: Rusi dobyli väčšie územie, ale Ukrajinci ich spomalili a oslabili

25.06.2022 06:20

Výrazné územné zisky Ruska, ale aj spomalenie bojových operácií. Americký inštitút dokonca očakáva na nejaký čas ich zastavenie.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Mocou zaslepený Matovič dosiahol, čo chcel. Pomstil sa Sulíkovi aj Čaputovej

25.06.2022 06:00

Ukrajina, Moldavsko, Gruzínsko. Mapa Európskej únie sa môže zásadne zmeniť. „Už teraz si treba povedať, ako to bude fungovať,“ povedal v podcaste Andrej Matišák.

Rozhovor

Fínska ministerka pre Pravdu: Ukrajina musí vojnu vyhrať

25.06.2022 06:00

"Ak chceme komunikovať s ruským prezidentom, musíme hovoriť jedným hlasom," tvrdí fínska ministerka pre európske záležitosti Tytti Tuppurainenová.

polícia, Oslo, streľba

Strelec v nórskom Osle zabil dvoch ľudí a ďalších zranil

25.06.2022 05:39

Dvaja ľudia zomreli a 14 ďalších osôb utrpelo zranenia pri streľbe v nočnom klube v Osle a jeho okolí.