Založ si blog

Máme iba jednu spoločnú planétu…

Uvedomujem si, že moja dnešná úvaha nemusí osloviť každého. Áno, som veľký idealista. Patrím k tým ľuďom, ktorí vedia, že máme iba jednu planétu – ZEM, na ktorej žijeme  –  mladí, starí, pekní, menej pekní, múdri, menej múdri…, proste všetci.

A všetci by sme si mali našu ZEM i našu zem – živiteľku vážiť. Všetko živé treba rešpektovať! Nakoniec život máme iba jeden, nepremárnime ho neúctou a nenávisťou. Verím, že si každý môže život naplniť láskou a porozumením, čím obohatí seba, ale aj všetkých ľudí okolo seba.

Tu a teraz sa mi ponúka pripomenúť jedno čínske príslovie, na ktoré si rada spomeniem:

„Ak je v duši svetlo, v človeku je krása. Ak je v človeku krása, v jeho dome vládne harmónia. Ak v jeho dome vládne harmónia, v krajine je pokoj. Ak je v krajine pokoj, vo svete je mier.“

Aj napriek všetkému, nie vždy pozitívnemu, čo život prináša, vnímam a preciťujem, že žijem v úžasnom svete obklopená krásnou prírodou. Niekto má šťastie, že má lúky, les, potok priamo za domom. Iný musí prejsť pár kilometrov, ale určite všetci máme prirodzenú túžbu  vracať sa k prírode.

Tak, ako v prírode aj v našom živote existuje kolobeh. Prežívame pokojné, radostné detstvo, mladosť, ktoré vystrieda príprava na profesiu. Nasleduje produktívny vek, obdobie budovania kariéry a zabezpečenia rodiny. Ani  nezbadáme a vhupneme sa do veku pokoja – do veku seniorov.

Ako  využívať voľné dni?

SLOVENSKO ukrýva veľa krásnych miest, ktoré sa nám priam ponúkajú, „pozývajú nás na návštevu“. Nie vždy potrebujeme plnú peňaženku. Peniaze sú, tak dôležité, akú dôležitosť im vo svojom živote pripíšeme. Možno sa teraz niekto na tieto vety chytí „veď je všetko drahé“… Napriek tomu trvám na svojom. Často si vystačíme s pár eurami. Možno raz za čas môžeme nechať auto v garáži a cestovať vlakom, prípadne autobusom. Iste, treba počítať aj so vstupným na hrady, zámky, do galérie… a tiež s určitým občerstvením. Ibaže aj doma sa musíme prestravovať. Možno si môžeme počas roka niektoré  menej potrebné útraty odpustiť a ušetriť si pár euro na zaujímavé výlety.

Aj moja rodina mala tendenciu počas dovolenky utekať k moru. Nastal čas kedy viac poznám krásny Slovenska a okolitých krajín, najmä  Česka, Poľska, Maďarska…

Dôležité je pre každého, pre seniorov zvlášť, nielen užívať si voľný čas, ale tiež  s kým a ako si ho užívať. Je nesmierne veľa príležitosti, len si treba správne vybrať. Mám priateľku, ktorej deti „vyleteli z hniezda“, doslova a do písmena. Deti, vnúčatá a pravnúčatá sú za „veľkou mlákou“ a manžel ju opustil, skôr, ako si mohli  začať užívať dôchodok. Tešili sa na ten čas, ibaže život rozhodol inak. Často so smútkom a so  slzami v očiach hovorí: „Priateľky, ktoré ma oslovovali a oslovujú krstným menom sa mi pomaly vytrácajú.“ Taký je život, nikto tu neostane naveky!

A tak sa moja priateľka ocitla v situácii, že začala hľadať vhodnú komunitu a našla denný klub, ktorý bol najbližší jej bydlisku. Mohla tam patriť aj skôr, ibaže stále odsúvala čas… Jej potreba nájsť spriaznenú dušu – duše  na aktívne využívanie voľného času sa prejavila najmä po „odchode“ jej celoživotnej priateľky.

Žiaľ, nemala dostatok informácii, ako žijú seniori v zmienenom dennom klube a tak nastúpila do „nesprávneho vlaku“. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale pri výbere komunity by sme mali pamätať na to, čo by nás mohlo spájať. Životné i profesionálne skúsenosti, vzdelanie, záľuby… To by mohol byť záchytný bod ako ďalej…

Ja osobne uprednostňujem U3V, našla som si odbory, v ktorých som si chcela prehĺbiť vedomosti. Našla som si tam veľa spriaznených duší. Dnes môžem povedať, že aj priateliek.

Tiež sú aktivity ku ktorým nie je nevyhnutne potrebný sparring partner. Dobrým spoločníkom sú nám knihy, krížovky, mandaly… Nepotrebujeme nevyhnutne niekoho, ak si chceme isť zaplávať alebo ísť na  malú prechádzku do parku. Prečítať si krásnu knihu, pozrieť si zaujímavý film.

Snažím sa počúvať svoju intuíciu, ktorá mi napovie ako ďalej. Ešte nikdy ma nesklamala. Aj v mojom veku, sa učím  nenaháňať sa za falošnými  cieľmi.

Roky nám pribúdajú. Nemali by sme strácať čas a zaoberať sa tým, čo sa dá a či vôbec sa dá  niečo v  seniorskom veku zvrátiť. Čas plynie každému rovnako. Šťastie a pokoj je najlepší liek na naše telo i dušu.  

Oscar Wilde povedal: „Žiť, to je najvzácnejší dar na svete, pretože väčšina ľudí iba existuje.“

Žime a tešme sa z prítomnosti!

Na záver pridávam pár záberov, ktoré dokážu potešiť moje oči i srdce. Možno oslovia aj  vás. A možno spoločne, už tento víkend, zameramie pozornosť na radosť z prírody.

Autorka blogu je i autorkou fotografií.

Krásny 1. októbrový deň – Medzinárodný deň starších

01.10.2022

Zvykneme hovoriť: „Staroba nie je choroba.“ Ibaže, vekom pribúdajú aj choroby. Starí ľudia horšie počujú, zle vidia, prestáva im fungovať krátkodobá pamäť. Dlhodobá pamäť ešte ako-tak slúži. Prichádzajú spomienky, nie vždy milé. Nečudujme sa, že sa u nich občas objaví mrzutosť, zatrpknutosť, aj to patrí k životu. Napriek tomu si všetci [...]

D E S – VČERA – DNES….

24.09.2022

Ešte jedna úvaha na tému, ktorá ma trápi.Potom si dám pauzu, prípadne zvážim iné, pozitívnejšie témy. Pravda, netuším, čo prinesú ďalšie dni, ale jedno viem určite, že pred vplyvom internetu, najmä sociálnych sieti sa treba v záujme ochrany svojho zdravia obrniť, neotvárať, nečítať príspevky, ktoré nás iritujú. Ibaže, každý to má inak. To, čo irituje [...]

Moc myšlienok, pocitov a slov…

17.09.2022

„Vstávaj, ideme spať!“ Spomínate? Nezabudnuteľná veta rodiny Ťapákovcov z diela Boženy Slančíkovej Timravy. Ako dávno a predsa, tak blízko. Svojim ľahostajným a nezmyselným spôsobom myslenia a konania sa veru často podobáme Ťapákovcom. Vzorce nášho správania vtedy i teraz sa neraz podobajú ako vajce vajcu. Možno nie sú ďaleko od seba Ťapákovci zo [...]

Lotyšsko / Parlametné voľby /

V parlamentných voľbách v Lotyšsku boli úspešní centristi premiéra Karinša

01.10.2022 21:27

Zo zverejnených odhadov tiež vyplýva neúspech strán zastupujúcich ruskojazyčnú menšinu v krajine.

Peter Pellegrini

Pellegrini na sneme Hlasu vyzval prítomných, aby si zaspievali

01.10.2022 20:58

Prítomní lídra Hlasu po jeho výzve zaspievať si odmenili potleskom.

Ramzan Kadyrov / Čečensko /

Kadyrov: Rusko by malo zvážiť použitie jadrových zbraní na Ukrajine

01.10.2022 19:31

Kadyrov prišiel s týmto vyhlásením po tom, ako boli ruské jednotky ukrajinskými vojakmi vytlačené z kľúčového mesta Lyman v Doneckej oblasti.

Peter Pellegrini

Pellegrini: Fico chce cielene poškodiť Hlas a zneistiť našich voličov

01.10.2022 17:55

Na videopozdrav od Roberta Fica, ktorý mu adresoval pred straníckym snemom a opäť poukázal na možnú spoluprácu Hlasu s liberálmi, reagoval Peter Pellegrini odmietavo.