Založ si blog

OZ Šanca pre pečeň – edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt – Štrbské Pleso

Začiatkom mája tohto roku  som absolvovala edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt na Štrbskom Plese. OZ združuje pacientov, ich rodinných príslušníkov i sympatizantov.

Choroby pečene spôsobuje iba alkohol! Pravda alebo mýtus?  Často som počula, ako niekto hovorí: „Nepijem, tak sa mi s pečeňou nemôže nič stať.“ Ibaže to je veľký OMYL. Choroby pečene nie sú iba dôsledkom nadmerného užívania alkoholu, ale aj dôsledok nezdravého životného štýlu, nevyváženej stravy a samozrejme nedostatku pohybu.

Odborníci čoraz častejšie upozorňujú na výskyt tzv. nealkoholovej steatózy (stukovatenej) pečeni. Štatistiky hovoria, že  nealkoholické tukové ochorenie pečene v súčasnosti postihuje až ¼ populácie , objavuje sa dokonca u detí a dospievajúcich.

Táto choroba pečene je zákerná v tom, že na začiatku nemá pacient žiadne príznaky. Hromadenie tuky vie organizmus dlhodobo zvládať. Chorobu často objaví až náhodné SONO brucha.

Ako sa prejavuje problém s pečeňou? Zvýšenou únavou, spomaleným trávením, výsypom na koži alebo tlakom pod pravým rebrovým oblúkom. ZASIAHNIME skôr ako dôjde  k zhoršeniu zdravotného stavu.

EDUKAČNY PROCES si definujeme, ako proces získavania vedomostí s cieľom, aby každý, kto prejaví záujem bol informovaný o podstate a riziku ochorenia pečene. Uvedomujeme si, že sprostredkovanie informácii je iba jedným krokom, nasledovať by mala zmena v správaní, zmena životného štýlu.

ČO SME SA DOZVEDELI?

MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD., SIRIUS 21, popredný slovenský hepatológ, informoval o výskumnom programe a požiada o spoluprácu na účasti programu, najmä jeho propagáciou.

MUDr. Svetlana Adamcová Selčanová, PhD., HEPATOCELULÁRNY KARCINÓM, skúsenosti s liečbou a výsledky.

Výživové doplnky podporujúce imunitný systém:

BERBERIN pre zdravú pečeň  + One Pharma – NA VAŠOM ZDRAVÍ NÁM ZÁLEŽÍ.

Na voľné chvíle sa nám ponúkali turistické trasy v okolí Štrbského Plesa, ktoré sú viac, či menej náročné. Využili sme  Wellness hotela Trigan – rehabilitačný bazén + sauny a samozrejme po večeroch individuálne rozhovory, ktoré sme si užívali, podporovali sa navzájom a  tešili sa z osobného stretnutia, ktoré sa konalo takmer s dvojročným odstupom.

Vždy sa nájde príležitosť, ako spojiť užitočné s príjemným. Nakoniec každý si je manažérom vlastného zdravia.

„Zdravie je stav úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody a nielen neprítomnosť choroby alebo postihnutia.“

                                       Svetová zdravotnícka organizácia

Krásny 1. októbrový deň – Medzinárodný deň starších

01.10.2022

Zvykneme hovoriť: „Staroba nie je choroba.“ Ibaže, vekom pribúdajú aj choroby. Starí ľudia horšie počujú, zle vidia, prestáva im fungovať krátkodobá pamäť. Dlhodobá pamäť ešte ako-tak slúži. Prichádzajú spomienky, nie vždy milé. Nečudujme sa, že sa u nich občas objaví mrzutosť, zatrpknutosť, aj to patrí k životu. Napriek tomu si všetci [...]

D E S – VČERA – DNES….

24.09.2022

Ešte jedna úvaha na tému, ktorá ma trápi.Potom si dám pauzu, prípadne zvážim iné, pozitívnejšie témy. Pravda, netuším, čo prinesú ďalšie dni, ale jedno viem určite, že pred vplyvom internetu, najmä sociálnych sieti sa treba v záujme ochrany svojho zdravia obrniť, neotvárať, nečítať príspevky, ktoré nás iritujú. Ibaže, každý to má inak. To, čo irituje [...]

Moc myšlienok, pocitov a slov…

17.09.2022

„Vstávaj, ideme spať!“ Spomínate? Nezabudnuteľná veta rodiny Ťapákovcov z diela Boženy Slančíkovej Timravy. Ako dávno a predsa, tak blízko. Svojim ľahostajným a nezmyselným spôsobom myslenia a konania sa veru často podobáme Ťapákovcom. Vzorce nášho správania vtedy i teraz sa neraz podobajú ako vajce vajcu. Možno nie sú ďaleko od seba Ťapákovci zo [...]

Lotyšsko / Parlametné voľby /

V parlamentných voľbách v Lotyšsku boli úspešní centristi premiéra Karinša

01.10.2022 21:27

Zo zverejnených odhadov tiež vyplýva neúspech strán zastupujúcich ruskojazyčnú menšinu v krajine.

Peter Pellegrini

Pellegrini na sneme Hlasu vyzval prítomných, aby si zaspievali

01.10.2022 20:58

Prítomní lídra Hlasu po jeho výzve zaspievať si odmenili potleskom.

Ramzan Kadyrov / Čečensko /

Kadyrov: Rusko by malo zvážiť použitie jadrových zbraní na Ukrajine

01.10.2022 19:31

Kadyrov prišiel s týmto vyhlásením po tom, ako boli ruské jednotky ukrajinskými vojakmi vytlačené z kľúčového mesta Lyman v Doneckej oblasti.

Peter Pellegrini

Pellegrini: Fico chce cielene poškodiť Hlas a zneistiť našich voličov

01.10.2022 17:55

Na videopozdrav od Roberta Fica, ktorý mu adresoval pred straníckym snemom a opäť poukázal na možnú spoluprácu Hlasu s liberálmi, reagoval Peter Pellegrini odmietavo.