Založ si blog

OZ Šanca pre pečeň – edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt – Štrbské Pleso

Začiatkom mája tohto roku  som absolvovala edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt na Štrbskom Plese. OZ združuje pacientov, ich rodinných príslušníkov i sympatizantov.

Choroby pečene spôsobuje iba alkohol! Pravda alebo mýtus?  Často som počula, ako niekto hovorí: „Nepijem, tak sa mi s pečeňou nemôže nič stať.“ Ibaže to je veľký OMYL. Choroby pečene nie sú iba dôsledkom nadmerného užívania alkoholu, ale aj dôsledok nezdravého životného štýlu, nevyváženej stravy a samozrejme nedostatku pohybu.

Odborníci čoraz častejšie upozorňujú na výskyt tzv. nealkoholovej steatózy (stukovatenej) pečeni. Štatistiky hovoria, že  nealkoholické tukové ochorenie pečene v súčasnosti postihuje až ¼ populácie , objavuje sa dokonca u detí a dospievajúcich.

Táto choroba pečene je zákerná v tom, že na začiatku nemá pacient žiadne príznaky. Hromadenie tuky vie organizmus dlhodobo zvládať. Chorobu často objaví až náhodné SONO brucha.

Ako sa prejavuje problém s pečeňou? Zvýšenou únavou, spomaleným trávením, výsypom na koži alebo tlakom pod pravým rebrovým oblúkom. ZASIAHNIME skôr ako dôjde  k zhoršeniu zdravotného stavu.

EDUKAČNY PROCES si definujeme, ako proces získavania vedomostí s cieľom, aby každý, kto prejaví záujem bol informovaný o podstate a riziku ochorenia pečene. Uvedomujeme si, že sprostredkovanie informácii je iba jedným krokom, nasledovať by mala zmena v správaní, zmena životného štýlu.

ČO SME SA DOZVEDELI?

MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD., SIRIUS 21, popredný slovenský hepatológ, informoval o výskumnom programe a požiada o spoluprácu na účasti programu, najmä jeho propagáciou.

MUDr. Svetlana Adamcová Selčanová, PhD., HEPATOCELULÁRNY KARCINÓM, skúsenosti s liečbou a výsledky.

Výživové doplnky podporujúce imunitný systém:

BERBERIN pre zdravú pečeň  + One Pharma – NA VAŠOM ZDRAVÍ NÁM ZÁLEŽÍ.

Na voľné chvíle sa nám ponúkali turistické trasy v okolí Štrbského Plesa, ktoré sú viac, či menej náročné. Využili sme  Wellness hotela Trigan – rehabilitačný bazén + sauny a samozrejme po večeroch individuálne rozhovory, ktoré sme si užívali, podporovali sa navzájom a  tešili sa z osobného stretnutia, ktoré sa konalo takmer s dvojročným odstupom.

Vždy sa nájde príležitosť, ako spojiť užitočné s príjemným. Nakoniec každý si je manažérom vlastného zdravia.

„Zdravie je stav úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody a nielen neprítomnosť choroby alebo postihnutia.“

                                       Svetová zdravotnícka organizácia

Život a smrť – krehká hranica

15.04.2024

Existuje vôbec hranica medzi životom a smrťou? Nechcem navodiť situáciu filozofických, či náboženských otázok. Skôr sa chcem zamýšľať nad zlomovými životnými situáciami v dôsledku, ktorých život končí a nastáva smrť. Život je to najdrahšie, čo máme a dostaneme ho iba raz. Často sa stretávam sa tým, že ľudia prirovnávajú svoj život [...]

Propaganda, propaguj, rozširuj…

11.04.2024

Komu, čo vyhovuje to propaguje, rozširuje… Myslím si, že sa to týka aj volebného práva a práva mať názor. Mám pocit, že si to vysvetľujeme každý po svojom. „Volebné právo je všeobecné, rovné a priame, a vykonáva sa tajným hlasovaním. Podmienky výkonu volebného práva ustanoví zákon“ (Ústava SR). Názor – mienka, pohľad, [...]

ORCHIDEA – jemná krása

30.03.2024

Učarovala mi jemná krása orchidey. Nevynechám žiadnu príležitosť, a tak bolo úplne samozrejme, že som absolvovala cestu do Martina, do Slovenského národného múzea – Múzea Andreja Kmeťa, na výstavu pod názvom: Trópy v Turci – exotické orchidey. Potešenie pre oči i pre dušu. Orchidey sú stále žiadané interiérové rastliny v domácnosti, [...]

Biden, fiala

Biden prijal v Bielom dome českého premiéra Fialu

15.04.2024 22:25, aktualizované: 22:38

Politici by mali hovoriť o pokračujúcej ruskej agresii na Ukrajine či napätí na Blízkom východe.

Trump, súd

Trump sa ako prvý exprezident v dejinách USA postaví pred súd v trestnom konaní

15.04.2024 22:14

Proces v kauze údajného podplácania pornoherečky sa v New Yorku začal výberom poroty.

maryland, baltimore, most, fbi, loď

Tragický pád mosta v Baltimore vyšetruje FBI

15.04.2024 19:41

Vyšetrovatelia skúmajú najmä elektrický systém lode ale i to, či boli dodržané všetky federálne zákony.

zostreleny dron Sahid 136

Šahídy hučia všade rovnako. Odblokujú pomoc pre Izrael i Ukrajinu?

15.04.2024 16:54, aktualizované: 16:57

Úspech Izraela pri odrazení iránskeho útoku v noci na nedeľu upriamil pozornosť na zraniteľnosť Ukrajiny voči Rusku. Prečo to Iráncom nevyšlo? A aký vplyv to môže mať na agresiu, ktorej čelí Kyjev?

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 124
Celková čítanosť: 224699x
Priemerná čítanosť článkov: 1812x

Autor blogu