Založ si blog

Thurzo-Fugger zážitková expozícia

V Banskej Bystrici oprášili vyše 500 ročnú históriu v novej zážitkovej expozícii, ktorú nájdete v Barbakáne, v historickej časti mesta.

Z dostupných materiálov sa dozvedáme o Turzovsko-Fuggerovskej spoločnosti s Medeným hámrom, ktorá sa do histórie mesta Banská Bystrica, širšieho okolia a baníctva zapísala  „medenými“ písmenami.

Thurzo-Fuggerovská spoločnosť bola na svoju dobu považovaná za svetový unikát so svojim Medeným hámrom, ktorý produkoval hotové medené výrobky určené priamo pre spotrebiteľa.

Milujem históriu, preto ma informácia oslovila hneď na prvý raz. Navštívila som zážitkovú expozíciu spolu s priateľkami Boženkou a Lydkou. Prostredníctvom  našich zážitkov ponúkam malú upútavku na jedinečnú zážitkovú expozíciu.

Čo môžete vidieť?

Pre mňa osobne to bol prvý zážitok s využitím moderných technológii, ako sú dotykové obrazovky, 3D vizualizácia, 360° vizualizácia. Prostredníctvom nich sme sa pomyslene poprechádzali vo výrobných priestoroch Medeného hámra v čase jeho najväčšej slávy.

Celou expozíciou vedie časová os,

kde pomocou  augmentovanej reality- pomocou mobilných telefónov majú účastníci možnosť oboznámiť sa  s jednotlivými etapami baníckej histórie regiónu.

Ďalším zaujímavým sprístupnením histórie sú „živé obrazy“ Ján Thurzo a Jakob Fugger rozprávakú o  najväčšom podniku svojej doby na prelome 15.a 16.storočia. O vzniku Banskej Bystrice  veľa zaujímavého prezradí prvý richtár Ondrej.

Ďalšie informácie sa týkali obcí v okolí Banskej Bystrice, kde môžeme dodnes pozorovať stopy baníckej histórie:  Špania Dolina, Staré Hory, Ľubietová či Malachov.

Zážitková expozícia v Barbakáne je otvorená každý deň od 10:00 hod. do 18:00 hod. Odporúčam nahlásiť sa vopred, najmä pokiaľ ide o skupinu. My sme mali šťastie, prišli sme pred desiatou hodinou, ešte pred prvou ohlásenou skupinou.

Kontakt: T: 048/4330629, prípadne e-mail: tfze@banskabystrica.sk

Lepšie raz vidieť, ako 100x počuť!

Fotografie: autorka blogu

OZ Šanca pre pečeň – edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt – Štrbské Pleso

22.05.2022

Začiatkom mája tohto roku som absolvovala edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt na Štrbskom Plese. OZ združuje pacientov, ich rodinných príslušníkov i sympatizantov. Choroby pečene spôsobuje iba alkohol! Pravda alebo mýtus? Často som počula, ako niekto hovorí: „Nepijem, tak sa mi s pečeňou nemôže nič stať.“ Ibaže to je veľký OMYL. Choroby [...]

Krása v dreve ukrytá

25.04.2022

Drevené vyrezávané kríže na Podpoľaní – Naozajstná krása v dreve ukrytá. Upútavka, môj rodný kraj. Úvodom niekoľko všeobecne dostupných informácií. Verím, že oslovím pár spriaznených duší nadchnutých pre ľudovú kultúru. Vznik drevených vyrezávaných krížov, ako sa dozvedáme z dostupnej literatúry v minulosti podmienilo niekoľko faktorov: [...]

Knihy, ktoré mi podávajú ruku…

14.04.2022

Môj vzťah ku knihám začal, zrejme takmer ako u každého počúvaním rozprávok, ktoré mi čítal môj láskavý dedko. Jeho krásny fonetický hlas si pamätám dodnes. Nikdy naň nezabudnem. Základná škola, najmä druhý stupeň, tam výrazne môj vzťah k literatúre ovplyvnila moja triedna učiteľka, ktorá bola zároveň slovenčinárka, na strednej škole to bola opäť [...]

Mínomet Tulipán

Ukrajinci zničili ťažký ruský mínomet Tulipán, prvýkrát v histórii

22.05.2022 18:00

Ukrajinskej armáde sa v Donbase na východe krajiny prvýkrát podarilo zničiť ruský ťažký samohybný mínomet 2S4 Tulpan (po slovensky Tulipán).

Jan Mazak 2

Mazák: Diskusia o porušeniach základných práv a slobôd súdmi musí byť odborná

22.05.2022 17:30

Predseda Súdnej rady víta diskusiu o porušeniach základných práv a slobôd súdmi.

Joe Biden

Biden: Šírenie opičích kiahní v USA a Európe by nás malo znepokojovať

22.05.2022 15:40

Opičie kiahne sú vírusová choroba, ktorá sa obvykle vyskytuje v oblasti strednej a západnej Afriky.

Mária Kolíková

Kolíková: Protiinflačný balíček môže skončiť na Ústavnom súde

22.05.2022 14:37

To, že mal minister financií Igor Matovič (OĽANO) rokovať s kotlebovcami, je podľa Kolíkovej "primerane nechutné".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 82
Celková čítanosť: 107731x
Priemerná čítanosť článkov: 1314x

Autor blogu