Založ si blog

Krása v dreve ukrytá

Drevené vyrezávané kríže na Podpoľaní – Naozajstná krása v dreve ukrytá. Upútavka, môj rodný kraj.

Úvodom niekoľko všeobecne dostupných informácií. Verím, že oslovím pár spriaznených duší nadchnutých pre ľudovú kultúru.

Vznik drevených vyrezávaných krížov, ako sa dozvedáme z dostupnej literatúry v minulosti podmienilo niekoľko faktorov:

  1. Bohatstvo lesov – dostatok dreva
  2. Spôsob života – odľahlosť lazníckych osád nútila obyvateľov k sebestačnosti
  3. Umelecké nadanie ľudí.

Na Podpoľaní nájdeme dva typy drevených vyrezávaných krížov:

1) Prícestné

2) Náhrobné

Prícestné kríže –  nájdeme pozdĺž ciest, pri rázcestiach, na krížnych cestách, mali odháňať zlé sily. Kríže mali tiež slúžiť na požehnanie dobra a na odvrátenie zla. Rozhodne boli silným symbolom katolíckej cirkvi.

Náhrobné kríže –  náhrobníky, používali sa označenie miesta hrobu. Kríž sa údajne začal vyrábať ešte za života človeka alebo tesne po jeho smrti s tým, že sa doplnilo jeho meno. Kríže vyhotovovali laickí výrobcovia, spravidla z rodiny alebo niekto z dediny. Ľudia, ktorí mali umelecké nadanie.

Menšie, náhrobné kríže označujú miesta posledného odpočinku zosnulých aj dnes. Možno ich nájsť na detvianskom cintoríne a v expozícii na Kalvárii v Detve. Tieto kríže sú súčasťou národného kultúrneho dedičstva.

Každý jeden kríž je jedinečný svojím zdobením a vzormi. Stojí za to zastaviť sa v Detve. Navrhujem, už teraz si naplánujte výlet do krásneho kraja pod Poľanou, do  Detvy a okolia.

Poznámka: autorka blogu je autorkou fotografií

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Sergej Lavrov

USA a NATO sú podľa Lavrova priamo zapojené do vojny na Ukrajine

01.12.2022 12:41

Západ mal podľa hlavy ruskej diplomacie reálnu šancu vyhnúť sa konfliktu na Ukrajine, avšak rozhodol sa odmietnuť ruské návrhy.

Michal Suchoba

Kauza Mýtnik: Suchobov rozhovor s Kočnerom na nahrávke súd zatiaľ nepripustil

01.12.2022 12:33

Už druhý deň vypovedá pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici kajúcnik Michal Suchoba v korupčnej kauze Mýtnik.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165406x
Priemerná čítanosť článkov: 1546x

Autor blogu