Založ si blog

Pozitívne mysli, pozitívne ži. Veď, toto!

Zrejme prichádzam s témou, ktorú niektorí čitatelia príjmu s dešpektom. Už s tým mám určité skúsenosti… Pravda, sme jedineční, naša jedinečnosť vychádza z rozdielnosti. A v jedinečnosti je naša hodnota.

      Napriek tomu očakávam, že sa tu niekto zastaví, zamyslí sa nad témou, začíta sa a možno sa stotožní s mojimi myšlienkami. Niekto iný to možno odmietne hneď v úvodu, lebo je to téma mimo jeho záujmu. Ďalší môže pokojne povedať, že takéto a podobné témy považuje za parapsychológiu. To je právo každého, sloboda nášho rozhodovania.

      Pozitívny – kladný, úspešný postoj.  Čo môžeme chcieť viac. Ibaže, niekedy viac hovoríme, ako konáme a pritom sa čudujeme, že niečo „nefunguje“. Často netreba veľa teoretizovať. Stačí si stanoviť pár praktických rád, určiť si hranice, aby naša myseľ nebola atakovaná negatívnymi podnetmi a negatívnymi myšlienkami.

     Vychádzam z aktuálnej situácie. Skúsme si predstaviť koľko sťažnosti, „nárekov“,  koľko nadávok a vulgarizmov sme si vypočuli iba za niekoľko ostatných dní. Nadávame na všetko a na všetkých. Úmyselne nehovorím na, čo nadávame. Každý si situácie a dôvody dosadí podľa svojich osobných skúseností. „Inšpirácii“ je nesmierne veľa. Čo s tým?

       Nie vždy sa môžeme situácii a sťažovateľovi vyhnúť. V každom prípade by sme mali mať na pamäti, že nie je dôležité, čo sa stalo, ale ako sa k tomu postavíme.

        Čo urobiť, ak sme stretli alebo dokonca pravidelne pri nejakých príležitosti stretávame notorického sťažovateľa? V prvom rade by sme si mali položiť otázky:

  • Môžem to zmeniť?
  • Mám sa s tým zmieriť?
  • Mám od toho utekať?

      Odpovede budú záležať aj od toho, aký máme osobný vzťah s „dušou nespokojnou“. Rozhodne sa to nedá použiť v každom prípade. Rozhodovanie bude zložité najmä, ak ide o rodinné väzby. Neustále sťažovanie neprispieva k pohode sťažovateľovi, ešte viac škodí človeku, ktorého si sťažovateľ vybral pre svoje „náreky“. Vzájomne sa oberajú o pokojný život. Jeden i druhý strácajú dôležitú životnú energiu.

      Inak sme „náreky“ iných znášali, keď sme boli mladší. Tak, ako pribúdajú roky ubúdajú nám sily vyrovnať so stresovými situáciami a sily na riešenie nepríjemných situácii, či konfliktov. Oveľa viac  potrebujeme vo svojom okolí ľudí, ktorí nás majú radi takých, akí sme. Ľudia, ktorí prinášajú do nášho života svetielka nádeje. Vytvárajú podmienky – pozitívne myslieť a pozitívne žiť.

      Určite neexistuje univerzálna rada, každý musí na to prísť sám, ako sa oprostiť od negatívnych situácií, od negatívnych ľudí, aby nás neťahali so sebou smerom dolu. Možno my staneme ich „svetielkom“, ktoré ich vytiahne hore.

      Isteže, dôležitý je pocit pohody a pokojný život. Ibaže, výsledkom pozitívneho myslenia nemá byť iba pocit,  ale najmä jeho výsledok – čin, ktorý ho podporuje. Iba činy zmenia môj, tvoj, náš svet a zbavia nás zbytočných „nárekov“.

     Ak máme pozitívne očakávanie, skôr či neskôr príde… Skúsenosti mnohých ľudí potvrdzujú, že takmer vždy dostaneme to po čom túžime. Ak sa slová skúsenejších nenaplnia, nič nepokazíme. Pozývajme do svojho života dobro. 

„Dobre vidíme iba srdcom, to hlavné je očiam neviditeľné.“

Antoine de Saint-Exupéry francúzsky spisovateľ a pilot 1900 – 1944

Efektívna komunikácia verzus nenásilná komunikácia…

19.06.2022

Najčastejším problém nedorozumenia v rodine, v škole, v zamestnaní, v úradoch, v rôznych združeniach i na internete je nezvládnutá komunikácia. Prečo je to taký problém? Veď komunikácia nie je nič iné iba schopnosť nadviazať s niekým „spojenie“ prostredníctvom hovoreného a písaného slova. Žiaľ, príklady nezvládnutej komunikácie sa [...]

Máme iba jednu spoločnú planétu…

10.06.2022

Uvedomujem si, že moja dnešná úvaha nemusí osloviť každého. Áno, som veľký idealista. Patrím k tým ľuďom, ktorí vedia, že máme iba jednu planétu – ZEM, na ktorej žijeme – mladí, starí, pekní, menej pekní, múdri, menej múdri…, proste všetci. A všetci by sme si mali našu ZEM i našu zem – živiteľku vážiť. Všetko živé [...]

OZ Šanca pre pečeň – edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt – Štrbské Pleso

22.05.2022

Začiatkom mája tohto roku som absolvovala edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt na Štrbskom Plese. OZ združuje pacientov, ich rodinných príslušníkov i sympatizantov. Choroby pečene spôsobuje iba alkohol! Pravda alebo mýtus? Často som počula, ako niekto hovorí: „Nepijem, tak sa mi s pečeňou nemôže nič stať.“ Ibaže to je veľký OMYL. Choroby [...]

Francúzsko požiar hasiči oheň dym

Chorvátski hasiči bojujú s lesným požiarom na Hvare, vyžiadal si už jednu obeť

07.08.2022 22:06

Požiar krátko ohrozoval obytné oblasti v blízkosti mesta Stari Grad.

Biden

Americký Senát schválil Bidenov sociálny a klimatický balík

07.08.2022 21:56, aktualizované: 22:11

Balík podľa demokratov prinesie pokles emisií skleníkových plynov, zníži ceny liekov a prinúti korporácie a bohatých jedincov platiť viac na daniach.

Taiwan / Fregata / Raketa /

Taiwan po vojenských cvičeniach Číny obnovuje lety cez svoj vzdušný priestor

07.08.2022 19:08

Taiwan bude aj naďalej smerovať lety a lode mimo oblasti čínskeho vojenského cvičenia pri svojom východnom pobreží.

Izrael, Palestínčania, Gaza,

Palestínski džihádisti potvrdili dohodu o prímerí s Izraelom

07.08.2022 17:06, aktualizované: 21:16

Súhlas s dohodou, ktorú sprostredkoval Egypt, už predtým vyjadril Izrael.