Založ si blog

Jaj, tá „Moľa“…

Marína bola nesmierne rada, keď získala miesto v poisťovni. Pracovala v kancelárii či skôr za priehradkou. V kancelárii boli štyri priehradky. Všetky dievčatá mali rovnakú náplň práce, pracovať pre klientov.

Všetky baby boli sústredené za počítačom, vybavovali klientov a pridelenú rôznorodú korešpondenciu. Prvá, ktorá bola najskôr voľná venovala sa ďalšiemu klientovi.

      Náročná a rôznorodá práca, ale pre Marínu nebolo v tom momente nič dôležitejšie ako to, že bude mať pravidelný príjem a zabezpečené platby do fondov. Dosť dlho bola bez príjmu. Príležitostné brigády nestačili na pokrytie životných nákladov. A na šetrenie, hoci len na také minimálne, mohla rovno zabudnúť. Uvedomovala si, že stať sa môže čokoľvek ani choroba sa nedá predvídať. Vďačná bola za každú pracovnú príležitosť.

     Rôznorodá práca na jednom veľkom priestore si vyžadovala pochopenie a toleranciu všetkých zúčastnených – zamestnancov i klientov. No, všetkých ako všetkých. Ľudia sme rôzni. Výnimkou bola Jana. Každá baba chce chodiť ladne. Marína hovorila, že sa kedysi dievčatá učili chodiť do taktu: „petržlenček, petržlenček, petržlenček.“ Jana asi takú informáciu nemala, jej kroky boli skôr v rytme: „mrkva, mrkva, mrkva“. Hlučne kráčala, hlučne hovorila a hlučne sa smiala.

    Najradšej rozprávala vtipy o moliach, netrápilo ju či sú tam klienti a už vôbec nie to, či niekoho  ruší. Chcela sa realizovať, tak sa realizovala.  

Zavelila „počúvajte!“ Začala svoj monológ:

„Matka poslala malú moľu na prvý výlet medzi  ľudí, keď sa vrátila opýtala sa jej: „Ako si sa mala?“ A malá moľa natešené povedala: „Výborne, všetci mi tlieskali!“

       Nasledoval úžasný Janin smiech, niekedy nakazila aj ostatných, ibaže po čase sa smiala len sama. Opakovaný vtip prestáva byť vtipom, ale zato je prischla prezývka „Moľa“. Možno to nebola najpresnejšia prezývka, keď prešla kanceláriou, akoby sa prehnalo stádo koní. 

     Raz to kolegyne nevydržali a pri jednej príležitosti, keď boli na pracovisku samé – bez klientov – pred koncom obedňajšej prestávky oslovili Janu potleskom so slovami:

„Jana,  kde máš moľu?“ Nečakala to, ale v zapätí sa otriasla a  povedala: „No dobre, už budem hovoriť  vtipy len  o blondínkach!“

      Jana nie je sama, takých ľudí, ktorým chýba sebakritika, ktorí sa nedokážu zamyslieť nad svojim správaním je iste veľa. Každý raz urobí chybu, vtedy sa očakáva ospravedlnenie a najmä poučenie z chýb, ale Jane  to nehrozilo.

Zamyslenie:

Chyby môžeme robiť aj nevedome, ale ak o nich dozvieme, neváhajme ich napraviť.

Poznámka: príbeh mojej priateľky Maríny. „Moľu trpela“, kým nezískala iné pracovné miesto. Dnes s úsmevom spomína.

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová podpísala novelu, ktorou sa zvýšia platy lekárov

01.12.2022 14:38

Po schválení zákona v parlamente a podpise memoranda s vládou k riešeniu situácie v zdravotníctve už viaceré nemocnice potvrdili stiahnutie výpovedí.

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165592x
Priemerná čítanosť článkov: 1548x

Autor blogu