Založ si blog

Ach, tá zakázaná láska!

      Edita bola v tridsiatich piatich rokoch života plná energie a s radosťou si užívala každú chvíľu. Neplatilo to o Ernestovi,  jej manželovi, akoby strácal dych. Jednoducho Edite nestačil.

„Nie je,  predsa taký starý!“ Sťažovala sa  matke.

„Pätnásťročný vekový rozdiel nič neznamená. Muži v jeho veku chytajú druhý dych,“ povedala matka a rýchlo dodala: „Neželám ti to!“ 

     Nebolo to vekom, jednoducho sa  začal opúšťať. Zhodli sa na tom obidve a pritom si určite spomenuli, ako vznikol tento manželský zväzok. To matka trvala na tom, že sa má  dcéra vydať za Ernesta. Spojila dvoch mladých ľudí, preto, že Ernest bol synom ich rodinných priateľov. Navyše jeho otec mal významné spoločenské postavenie, takú príležitosť si nemohla nechať ujsť. A možno v tom bolo aj čosi viac. To, že medzi Ernestovým otcom a jej matkou bol milenecký vzťah Edita pochopila oveľa, oveľa neskôr.

     Edita bola na začiatku vzťahu zmätená, ale postupne si na Ernesta zvykala. Rodiny sa navštevovali, spoločné víkendy, sviatky i dovolenky. Keď Edita ostala tehotná bolo rozhodnuté – svadba bola na spadnutie. Obidve rodiny začali s intenzívnou prípravou. Všetko muselo byť naj…naj… naj… Svadobné šaty a doplnky z Viedne.

      Organizáciu svadobnej hostiny zverili najprestížnejšej agentúre. Ibaže mladí sa netešili tak, ako sa to od nich očakávalo. Netešili sa vôbec. Ernest sa začal uzatvárať do seba a upadal do akéhosi podozrivého smútku. Edita krátko po svadbe porodila Alžbetku a o tri roky Julka. Ani radosť z deti neprebrala Ernesta z letargie. Žil si svoj život a Edita sa venovala výchove detí. Bola to daň za „zlatú klietku“.

       Nič im nechýbalo, všetko hradil Ernestov otec a synáčik si maľoval, len tak  pre potešenie. Edita sa utešovala, že sa to raz zmení, veľa významných umelcov sa prebíjalo životom podobne ako Ernest. Možno sa raz dočká slávy aj on.

     Edita brala  života tak, ako plynul. Nezamýšľala sa na tým ani nehľadala príležitosť na zmenu. Ako to už býva, príležitosť si našla ju v podobe Milana, ktorý mal sotva dvadsať rokov. Neubránila sa, zamilovala sa a zamilovanému človeku sa nedá radiť. A Ernest? Nevidel, či nechcel vidieť? Možno tak trochu jedno i druhé. Keď návštevy Milana prenikli na verejnosť a začalo sa čosi pošuškávať o nerovnom vzťahu, jediná možnosť, ako si zachovať výhody „zlatej klietky“  bolo, vyhlásiť Milana za milenca Alžbetky – Editinej dcéry.

     História sa zopakovala. Aj Alžbetka sa vydala, lebo to chcela matka. Vlastne v tom čase už vedela, že s Milanom nespáva len ona, ale aj jej matka. Ibaže  to ona čakala jeho dieťa… Krátko po svadbe spoločnú domácnosť opustila. Nový domov našla v Londýne, časom aj nového partnera. Keďže manželstvo bolo viac než formálne rozvod bol bez problémov.  A Milan? Striedal partnerky jednu za druhou a na Alžbetku a jej matku už dávno zabudol. Nikto z nich neprežil naozajstné šťastie, iba preto, že si ho budovali na klamstve.

Zamyslenie na záver:

Úprimnosť prináša pocit bezpečia, klamstvo ho potláča.

Poznámka: podobnosť je čisto náhodná

Efektívna komunikácia verzus nenásilná komunikácia…

19.06.2022

Najčastejším problém nedorozumenia v rodine, v škole, v zamestnaní, v úradoch, v rôznych združeniach i na internete je nezvládnutá komunikácia. Prečo je to taký problém? Veď komunikácia nie je nič iné iba schopnosť nadviazať s niekým „spojenie“ prostredníctvom hovoreného a písaného slova. Žiaľ, príklady nezvládnutej komunikácie sa [...]

Máme iba jednu spoločnú planétu…

10.06.2022

Uvedomujem si, že moja dnešná úvaha nemusí osloviť každého. Áno, som veľký idealista. Patrím k tým ľuďom, ktorí vedia, že máme iba jednu planétu – ZEM, na ktorej žijeme – mladí, starí, pekní, menej pekní, múdri, menej múdri…, proste všetci. A všetci by sme si mali našu ZEM i našu zem – živiteľku vážiť. Všetko živé [...]

OZ Šanca pre pečeň – edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt – Štrbské Pleso

22.05.2022

Začiatkom mája tohto roku som absolvovala edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt na Štrbskom Plese. OZ združuje pacientov, ich rodinných príslušníkov i sympatizantov. Choroby pečene spôsobuje iba alkohol! Pravda alebo mýtus? Často som počula, ako niekto hovorí: „Nepijem, tak sa mi s pečeňou nemôže nič stať.“ Ibaže to je veľký OMYL. Choroby [...]

Roman Ratušnyj, vojna na Ukrajine

ONLINE: Rusi dobyli väčšie územie, ale Ukrajinci ich spomalili a oslabili

25.06.2022 06:20

Výrazné územné zisky Ruska, ale aj spomalenie bojových operácií. Americký inštitút dokonca očakáva na nejaký čas ich zastavenie.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Mocou zaslepený Matovič dosiahol, čo chcel. Pomstil sa Sulíkovi aj Čaputovej

25.06.2022 06:00

Ukrajina, Moldavsko, Gruzínsko. Mapa Európskej únie sa môže zásadne zmeniť. „Už teraz si treba povedať, ako to bude fungovať,“ povedal v podcaste Andrej Matišák.

Rozhovor

Fínska ministerka pre Pravdu: Ukrajina musí vojnu vyhrať

25.06.2022 06:00

"Ak chceme komunikovať s ruským prezidentom, musíme hovoriť jedným hlasom," tvrdí fínska ministerka pre európske záležitosti Tytti Tuppurainenová.

polícia, Oslo, streľba

Strelec v nórskom Osle zabil dvoch ľudí a ďalších zranil

25.06.2022 05:39

Dvaja ľudia zomreli a 14 ďalších osôb utrpelo zranenia pri streľbe v nočnom klube v Osle a jeho okolí.