Založ si blog

List, ktorý nikdy nezastihol adresáta…

Doba písania listov je už dávno za nami. Dnes oveľa častejšie komunikujeme cez e-maily, zasielame SMS, zatelefonujeme si, prípadne využívame ďalšie technické vymoženosti doby. Rozhodne je to rýchlejšie a praktickejšie. Napriek tomu z času – na čas dostaneme list, ktorý si zaslúži okamžitú odpoveď.

       „Napíš to prosím, možno to niekomu pomôže,“ začala svoj príbeh Mária. Cítila som, že to myslí úprimne lebo aj ona kedysi dostala  list od dlhoročnej priateľky, bola pre ňu viac než sestra. List jej bol doručený v čase, keď začínali prázdniny. Dovolenkové obdobie bolo v plnom prúde.

Povinnosti v práci sa kumulovali a navyše Máriu čakala malá prestavbu bytu. List si prečítala, potešila sa, zároveň si povedala, že si priateľka zaslúži bezodkladnú odpoveď. No, neurobila tak, ako povedala. List položila na toaletný stolík so slovami „ určite zajtra“. Ibaže na druhý deň prišli zamestnanci firmy a začala sa plánovaná prestavba bytu. Celých nasledujúcich štrnásť dní bola ako na malom stavenisku. Keď už bol byt v poriadku, rozhodla sa, že už nebude písať, radšej svoju priateľku navštívi. Veľmi chcela,  plánovala, ale predsavzatie opäť nesplnila.

      S odstupom času  si Mária našla vo svojej schránke obálku a v nej parte. Eliška,  jej priateľka zomrela. Zaliali ju slzy. Bolestne si uvedomila, že premeškala  povinnosť odpovedať na list a nestihla ani návštevu. Vedela, že na tom nič nezmení, ale nevedela, ako sa má s tým vyrovnať.

      Napokon sa Mária rozhodla, že list priateľke napíše, a to aj napriek tomu, že jej chýbala adresa. Tam, kde teraz  Eliška býva, poštár nechodí ale, čo keby  tieto slova odniesol vánok, možno anjel… Na anjelov Eliška verila celý život, nakoniec aj pre Máriu bola  láskavým, dobrotivým  „anjelom strážnym“.

Milá Eliška, najdrahšia priateľka,

       Tvoj prístup k životu, k potrebám  iných  ľud, Tvoja nezištná ochota pomáhať,  bola príkladom obetavosti a láskavosti. Tvoje šľachetné srdce už nebije, ale Tvoj duch je stále so mnou tak, ako si  bola so mnou po celý môj život.

       Bola si to Ty, kto ma usmernil, keď som utekala z domu. Nenašla som porozumenie u matky, lebo tá uprednostnila otčima pred nami, pred vlastnými  deťmi. Tvojou zásluhou som zmaturovala, lebo si trpezlivo a láskavo viedla moje kroky k tomu, aby som si vzdelanie ukončila.

       Pomáhala si mi nájsť prvé zamestnanie, naučila si ma hospodárne nakladať  s tým, čo som si zarobila. S Tebou som prežívala prvú lásku, Tebe som sa zdôverovala, s Tebou som sa tešila, keď mi bolo dobre, ale aj vylievala svoje srdce, keď mi bolo najťažšie.

     S Tebou som očakávala  príchod svojej dcéry. Nebol to nikdy iný, než  Ty,  ktorá si mi bola oporou, keď ma opustil manžel. Bola som rada, že som Ťa našla, bola som rada, že Ťa mám. Prijímala som Tvoju pomoc, veď som ju, tak veľmi potrebovala. Ibaže  som Ti nikdy nepovedala, ako veľmi Ťa mám rada, ako veľmi si Tvoju pomoc vážim. Dúfam, že si to aspoň vycítila, lebo pravda je taká, že vďačná som  bola vždy, a aj  zostanem do konca svojho života.

     Naše cesty sa rozišli, a ja ani neviem, či Ti nič nechýbalo. Nikdy si sa na nič nesťažovala, skôr si všetky starosti a bolesti  ukrývala pred svetom. Prepáč, že som nebola dostatočne vnímavá, že som nepostrehla Tvoje zdravotné problémy. Mám Ťa rada, nosím  si Ťa vo svojom srdci.

Tvoja Mária

      List, ktorý v to hektické leto prišiel od Elišky a tiež svoju oneskorenú odpoveď Mária opatruje aj po rokoch. Ako sama povedala: „Sú listy, ktoré môžu veľa zmeniť, tento list to žiaľ nestihol.“ Naozaj, človek nikdy nevie, čo môže niekoľkými slovami urobiť,  preto by  sa dobrý úmysel nemal nikdy odkladať.

Zamyslenie na záver:

Nájdime si  čas na priateľov, na láskavosť a na vďačnosť.  

Druhá šanca už nemusí prísť.

OZ Šanca pre pečeň – edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt – Štrbské Pleso

22.05.2022

Začiatkom mája tohto roku som absolvovala edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt na Štrbskom Plese. OZ združuje pacientov, ich rodinných príslušníkov i sympatizantov. Choroby pečene spôsobuje iba alkohol! Pravda alebo mýtus? Často som počula, ako niekto hovorí: „Nepijem, tak sa mi s pečeňou nemôže nič stať.“ Ibaže to je veľký OMYL. Choroby [...]

Thurzo-Fugger zážitková expozícia

14.05.2022

V Banskej Bystrici oprášili vyše 500 ročnú históriu v novej zážitkovej expozícii, ktorú nájdete v Barbakáne, v historickej časti mesta. Z dostupných materiálov sa dozvedáme o Turzovsko-Fuggerovskej spoločnosti s Medeným hámrom, ktorá sa do histórie mesta Banská Bystrica, širšieho okolia a baníctva zapísala „medenými“ [...]

Krása v dreve ukrytá

25.04.2022

Drevené vyrezávané kríže na Podpoľaní – Naozajstná krása v dreve ukrytá. Upútavka, môj rodný kraj. Úvodom niekoľko všeobecne dostupných informácií. Verím, že oslovím pár spriaznených duší nadchnutých pre ľudovú kultúru. Vznik drevených vyrezávaných krížov, ako sa dozvedáme z dostupnej literatúry v minulosti podmienilo niekoľko faktorov: [...]

Mínomet Tulipán

Ukrajinci zničili ťažký ruský mínomet Tulipán, prvýkrát v histórii

22.05.2022 18:00

Ukrajinskej armáde sa v Donbase na východe krajiny prvýkrát podarilo zničiť ruský ťažký samohybný mínomet 2S4 Tulpan (po slovensky Tulipán).

Jan Mazak 2

Mazák: Diskusia o porušeniach základných práv a slobôd súdmi musí byť odborná

22.05.2022 17:30

Predseda Súdnej rady víta diskusiu o porušeniach základných práv a slobôd súdmi.

Joe Biden

Biden: Šírenie opičích kiahní v USA a Európe by nás malo znepokojovať

22.05.2022 15:40

Opičie kiahne sú vírusová choroba, ktorá sa obvykle vyskytuje v oblasti strednej a západnej Afriky.

Mária Kolíková

Kolíková: Protiinflačný balíček môže skončiť na Ústavnom súde

22.05.2022 14:37

To, že mal minister financií Igor Matovič (OĽANO) rokovať s kotlebovcami, je podľa Kolíkovej "primerane nechutné".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 82
Celková čítanosť: 107748x
Priemerná čítanosť článkov: 1314x

Autor blogu