Založ si blog

List, ktorý nikdy nezastihol adresáta…

Doba písania listov je už dávno za nami. Dnes oveľa častejšie komunikujeme cez e-maily, zasielame SMS, zatelefonujeme si, prípadne využívame ďalšie technické vymoženosti doby. Rozhodne je to rýchlejšie a praktickejšie. Napriek tomu z času – na čas dostaneme list, ktorý si zaslúži okamžitú odpoveď.

       „Napíš to prosím, možno to niekomu pomôže,“ začala svoj príbeh Mária. Cítila som, že to myslí úprimne lebo aj ona kedysi dostala  list od dlhoročnej priateľky, bola pre ňu viac než sestra. List jej bol doručený v čase, keď začínali prázdniny. Dovolenkové obdobie bolo v plnom prúde.

Povinnosti v práci sa kumulovali a navyše Máriu čakala malá prestavbu bytu. List si prečítala, potešila sa, zároveň si povedala, že si priateľka zaslúži bezodkladnú odpoveď. No, neurobila tak, ako povedala. List položila na toaletný stolík so slovami „ určite zajtra“. Ibaže na druhý deň prišli zamestnanci firmy a začala sa plánovaná prestavba bytu. Celých nasledujúcich štrnásť dní bola ako na malom stavenisku. Keď už bol byt v poriadku, rozhodla sa, že už nebude písať, radšej svoju priateľku navštívi. Veľmi chcela,  plánovala, ale predsavzatie opäť nesplnila.

      S odstupom času  si Mária našla vo svojej schránke obálku a v nej parte. Eliška,  jej priateľka zomrela. Zaliali ju slzy. Bolestne si uvedomila, že premeškala  povinnosť odpovedať na list a nestihla ani návštevu. Vedela, že na tom nič nezmení, ale nevedela, ako sa má s tým vyrovnať.

      Napokon sa Mária rozhodla, že list priateľke napíše, a to aj napriek tomu, že jej chýbala adresa. Tam, kde teraz  Eliška býva, poštár nechodí ale, čo keby  tieto slova odniesol vánok, možno anjel… Na anjelov Eliška verila celý život, nakoniec aj pre Máriu bola  láskavým, dobrotivým  „anjelom strážnym“.

Milá Eliška, najdrahšia priateľka,

       Tvoj prístup k životu, k potrebám  iných  ľud, Tvoja nezištná ochota pomáhať,  bola príkladom obetavosti a láskavosti. Tvoje šľachetné srdce už nebije, ale Tvoj duch je stále so mnou tak, ako si  bola so mnou po celý môj život.

       Bola si to Ty, kto ma usmernil, keď som utekala z domu. Nenašla som porozumenie u matky, lebo tá uprednostnila otčima pred nami, pred vlastnými  deťmi. Tvojou zásluhou som zmaturovala, lebo si trpezlivo a láskavo viedla moje kroky k tomu, aby som si vzdelanie ukončila.

       Pomáhala si mi nájsť prvé zamestnanie, naučila si ma hospodárne nakladať  s tým, čo som si zarobila. S Tebou som prežívala prvú lásku, Tebe som sa zdôverovala, s Tebou som sa tešila, keď mi bolo dobre, ale aj vylievala svoje srdce, keď mi bolo najťažšie.

     S Tebou som očakávala  príchod svojej dcéry. Nebol to nikdy iný, než  Ty,  ktorá si mi bola oporou, keď ma opustil manžel. Bola som rada, že som Ťa našla, bola som rada, že Ťa mám. Prijímala som Tvoju pomoc, veď som ju, tak veľmi potrebovala. Ibaže  som Ti nikdy nepovedala, ako veľmi Ťa mám rada, ako veľmi si Tvoju pomoc vážim. Dúfam, že si to aspoň vycítila, lebo pravda je taká, že vďačná som  bola vždy, a aj  zostanem do konca svojho života.

     Naše cesty sa rozišli, a ja ani neviem, či Ti nič nechýbalo. Nikdy si sa na nič nesťažovala, skôr si všetky starosti a bolesti  ukrývala pred svetom. Prepáč, že som nebola dostatočne vnímavá, že som nepostrehla Tvoje zdravotné problémy. Mám Ťa rada, nosím  si Ťa vo svojom srdci.

Tvoja Mária

      List, ktorý v to hektické leto prišiel od Elišky a tiež svoju oneskorenú odpoveď Mária opatruje aj po rokoch. Ako sama povedala: „Sú listy, ktoré môžu veľa zmeniť, tento list to žiaľ nestihol.“ Naozaj, človek nikdy nevie, čo môže niekoľkými slovami urobiť,  preto by  sa dobrý úmysel nemal nikdy odkladať.

Zamyslenie na záver:

Nájdime si  čas na priateľov, na láskavosť a na vďačnosť.  

Druhá šanca už nemusí prísť.

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

munícia, 155

Európa zareagovala na budíček a darí sa jej zvyšovať dodávky munície pre Ukrajinu

10.12.2023 06:00

Dodávky zbraní a potrebnej munície od spojencov pre Ukrajinu čoraz viac ohrozujú rôzne prekážky. V Európe sa však už objavujú náznaky zlepšovania situácie.

Zvolenský zámok

Zlomený stožiar neďaleko Zvolenského zámku narobil problémy. Tisíce ľudí odpojil od elektriny

10.12.2023 06:00

Svedkovia opisovali, ako v skorých ranných hodinách, ešte po tme, videli z drôtov lietať iskry.

gaza

Vláda USA bez súhlasu Kongresu schválila predaj munície Izraelu. Využila kľučku v zákone

10.12.2023 05:39

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena schválila predaj 14 000 kusov tankovej munície Izraelu bez predchádzajúceho posúdenia Kongresu.

Osvetlený Nitriansky hrad, mReportér

Dominanta mesta v plnej paráde. Očarujúca krása Nitrianskeho hradu vo večerných hodinách

10.12.2023 05:00

Zábery na osvetlený hrad zachytil mReportér Andy Snijders.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 200368x
Priemerná čítanosť článkov: 1805x

Autor blogu