Založ si blog

List, ktorý nikdy nezastihol adresáta…

Doba písania listov je už dávno za nami. Dnes oveľa častejšie komunikujeme cez e-maily, zasielame SMS, zatelefonujeme si, prípadne využívame ďalšie technické vymoženosti doby. Rozhodne je to rýchlejšie a praktickejšie. Napriek tomu z času – na čas dostaneme list, ktorý si zaslúži okamžitú odpoveď.

       „Napíš to prosím, možno to niekomu pomôže,“ začala svoj príbeh Mária. Cítila som, že to myslí úprimne lebo aj ona kedysi dostala  list od dlhoročnej priateľky, bola pre ňu viac než sestra. List jej bol doručený v čase, keď začínali prázdniny. Dovolenkové obdobie bolo v plnom prúde.

Povinnosti v práci sa kumulovali a navyše Máriu čakala malá prestavbu bytu. List si prečítala, potešila sa, zároveň si povedala, že si priateľka zaslúži bezodkladnú odpoveď. No, neurobila tak, ako povedala. List položila na toaletný stolík so slovami „ určite zajtra“. Ibaže na druhý deň prišli zamestnanci firmy a začala sa plánovaná prestavba bytu. Celých nasledujúcich štrnásť dní bola ako na malom stavenisku. Keď už bol byt v poriadku, rozhodla sa, že už nebude písať, radšej svoju priateľku navštívi. Veľmi chcela,  plánovala, ale predsavzatie opäť nesplnila.

      S odstupom času  si Mária našla vo svojej schránke obálku a v nej parte. Eliška,  jej priateľka zomrela. Zaliali ju slzy. Bolestne si uvedomila, že premeškala  povinnosť odpovedať na list a nestihla ani návštevu. Vedela, že na tom nič nezmení, ale nevedela, ako sa má s tým vyrovnať.

      Napokon sa Mária rozhodla, že list priateľke napíše, a to aj napriek tomu, že jej chýbala adresa. Tam, kde teraz  Eliška býva, poštár nechodí ale, čo keby  tieto slova odniesol vánok, možno anjel… Na anjelov Eliška verila celý život, nakoniec aj pre Máriu bola  láskavým, dobrotivým  „anjelom strážnym“.

Milá Eliška, najdrahšia priateľka,

       Tvoj prístup k životu, k potrebám  iných  ľud, Tvoja nezištná ochota pomáhať,  bola príkladom obetavosti a láskavosti. Tvoje šľachetné srdce už nebije, ale Tvoj duch je stále so mnou tak, ako si  bola so mnou po celý môj život.

       Bola si to Ty, kto ma usmernil, keď som utekala z domu. Nenašla som porozumenie u matky, lebo tá uprednostnila otčima pred nami, pred vlastnými  deťmi. Tvojou zásluhou som zmaturovala, lebo si trpezlivo a láskavo viedla moje kroky k tomu, aby som si vzdelanie ukončila.

       Pomáhala si mi nájsť prvé zamestnanie, naučila si ma hospodárne nakladať  s tým, čo som si zarobila. S Tebou som prežívala prvú lásku, Tebe som sa zdôverovala, s Tebou som sa tešila, keď mi bolo dobre, ale aj vylievala svoje srdce, keď mi bolo najťažšie.

     S Tebou som očakávala  príchod svojej dcéry. Nebol to nikdy iný, než  Ty,  ktorá si mi bola oporou, keď ma opustil manžel. Bola som rada, že som Ťa našla, bola som rada, že Ťa mám. Prijímala som Tvoju pomoc, veď som ju, tak veľmi potrebovala. Ibaže  som Ti nikdy nepovedala, ako veľmi Ťa mám rada, ako veľmi si Tvoju pomoc vážim. Dúfam, že si to aspoň vycítila, lebo pravda je taká, že vďačná som  bola vždy, a aj  zostanem do konca svojho života.

     Naše cesty sa rozišli, a ja ani neviem, či Ti nič nechýbalo. Nikdy si sa na nič nesťažovala, skôr si všetky starosti a bolesti  ukrývala pred svetom. Prepáč, že som nebola dostatočne vnímavá, že som nepostrehla Tvoje zdravotné problémy. Mám Ťa rada, nosím  si Ťa vo svojom srdci.

Tvoja Mária

      List, ktorý v to hektické leto prišiel od Elišky a tiež svoju oneskorenú odpoveď Mária opatruje aj po rokoch. Ako sama povedala: „Sú listy, ktoré môžu veľa zmeniť, tento list to žiaľ nestihol.“ Naozaj, človek nikdy nevie, čo môže niekoľkými slovami urobiť,  preto by  sa dobrý úmysel nemal nikdy odkladať.

Zamyslenie na záver:

Nájdime si  čas na priateľov, na láskavosť a na vďačnosť.  

Druhá šanca už nemusí prísť.

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová podpísala novelu, ktorou sa zvýšia platy lekárov

01.12.2022 14:38

Po schválení zákona v parlamente a podpise memoranda s vládou k riešeniu situácie v zdravotníctve už viaceré nemocnice potvrdili stiahnutie výpovedí.

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165562x
Priemerná čítanosť článkov: 1547x

Autor blogu