Založ si blog

Duchaplnosť alebo odvaha byť drzý?

Veľa ľudí má  problém, že sa nechajú ľahko zahnať do kúta. A to aj vtedy, keď ich niekto osočuje neprávom. Až po chvíli im dôjde, ako mohli v danej situácii zareagovať. Ozvať sa. Niekto tomu hovorí, že im „odpoveď prišla až cestou dolu schodmi“. Žiaľ duchaplná odpoveď v tomto prípade máva zmeškanie.

      Ak niekto na nás slovne zaútočí, spravidla nám to vyrazí dych. Hnev nám pretrhne akékoľvek rozumné myšlienky. Dostavia sa, ibaže naskočia až po niekoľkých minútach. Vtedy býva často neskoro. Hrozný pocit. „Ako, keď človek padne na nos,“ Tak to hodnotí Jozefína. Svoj názor podporila ďalšími myšlienkami: „Mne sa to nedarí, zrejme, preto lebo mám v sebe zakódované správanie, že každému chcem vyhovieť, nikoho nezraniť.“  Duchaplnosť: bystrosť,  dôvtip. Pozor! Všetkého veľa škodí najmä, ak si niekto svoju bystrosť zamieňa za drzosť, tá môže neraz raniť.

     Jozefínu najčastejšie dokázala vytočiť Iveta. Bola to baba nápadná, prehnane sebavedomá a dosť arogantná. Pozornosť pútala najmä šperkami a k svojej postave nápadným, až neestetickým k oblečením. To bola ona. Ona môže. Vždy,  keď sa objavila kanceláriu zaplavila vôňa ťažkého, sladkého parfumu. Sebavedome prešla k svojmu stolu. Nikdy si pritom neodpustila zaútočiť na Jozefínu. Evidentne jej to robilo radosť. Keď sa v kolektíve hovorilo o vzťahoch, nezabudla Jozefíne šplechnúť do očí : „Keby som ja bola  tvoj muž, už dávno si hodím slučku“ a pritom nemala na to najmenší dôvod. Problémy ako v každej inej rodine, ibaže Jozefína o nich hovorila. „Možno  som nemala,“ priznala Jozefína sebakriticky.

     „Čo je veľa, to je veľa,“ povedala Jozefína jedného dňa. Pohár trpezlivosti pretiekol. Začala trénovať odvahu, chcela byť pohotová, duchaplná, aj za cenu, že bude drzá. Veď aj Iveta bola skôr drzá ako duchaplná. Aspoň to, tak v tom čase vnímala.

        Zvažovala, ako sa brániť a či sa vôbec brániť. Trénovala tak dobre, že  časom duchaplne reagovala nielen na Ivetine útoky, ale tiež s nadhľadom komentovala trápne situácie, ktoré v kolektíve z času – načas vznikli, čím ich značne odľahčila. Veľa kolegov jej začalo byť vďačných. Svojimi komentármi vyvolávala nielen úsmev na tvári, ale si upevňovala aj sebavedomie.

     Keď raz Iveta opäť zaútočila svojim obľúbeným: „Keby som ja bola  tvoj muž, už dávno si hodím  slučku.“ Jozefína si to už nenechala a zareagovala. Jej slová zneli pokojne, no rázne. „Už rozumiem, tak  preto si bez partnera, všetci si stihli hodiť slučku.“ Iveta vyvalila svoje, aj tak veľké oči, a odpochodovala k svojmu stolu. Inokedy, keď sa Iveta navážala do Jozefíny nevydržala a od srdca jej povedala: „Nemusíš sa predvádzať, i tak všetci vieme, že si múdra ako ovládač na televízor.“Kolegyne mali, čo robiť, aby sa nezasmiali nahlas. Iveta pochopila, že v Jozefíne stratila svoj vďačný objekt a dala pokoj. Možno si uvedomila staré známe: „Dáš pokoj, máš pokoj“.

     Jedno je pravda, že také a podobné Ivety vedia poriadne naštrbiť sebavedomie nejedného človeka. Jozefína, sa nedala a začala reagovať pohotovo. Nedá sa to popísať, to treba zažiť. Jozefínine bonmoty boli naozaj úžasné. Niekedy sa oplatí nabrať odvahu a k duchaplnosti  pridať aj trochu drzosti.

Zamyslenie na záver:

Na hrubé vrece patrí hrubá záplata, len  treba nabrať odvahu. Funguje to!

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová podpísala novelu, ktorou sa zvýšia platy lekárov

01.12.2022 14:38

Po schválení zákona v parlamente a podpise memoranda s vládou k riešeniu situácie v zdravotníctve už viaceré nemocnice potvrdili stiahnutie výpovedí.

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165581x
Priemerná čítanosť článkov: 1547x

Autor blogu