Založ si blog

Monikina sestra neľutovala, že netaktne počúvala za dverami. Následne zavelila: „Monika, utekaj!“

Monika poznala problém týraných žien iba z časopisov a z televíznych programov. Nevenovala tomu pozornosť, nebolo prečo. Partnera nemala, vlastne mala iba jedného, s ktorým si vedela predstaviť život. Krátko pred svadbou osud rozhodol inak. Milan sa domov nevrátil, hoci ho od  domova delilo iba pár metrov. Jeho život vyhasol pod kolesami nezodpovedného vodiča.

„Už som si myslela, že zostanem sama.“ Na prvý pohľad, vlastne na prvé počutie to znelo optimisticky, veď od Milanovej smrti prešlo viac než desať rokov. Monika vzťah potrebovala, ako soľ. Ibaže v jej hlase bolo cítiť všetko iné, len nie pohodu. Jedno bolo isté, potrebovala sa vyrozprávať. Navrhla som kávu a zavolala manželovi, že sa zdržím. Monika si pozornosť zaslúži a manžel to pochopí.

Začala celkom tíško:

„Igor mi nenahradil Milana, toho mi nemôže nahradiť nikto, ale pri Adamkovi, Igorovom synovi  som našla kus šťastia.“

Adamko mal päť rokov. Jeho otec tak, ako to Monike popisoval, bol otcom i matkou na plný úväzok. A samozrejme aj živiteľ rodiny. Adamkovu matku hodnotil, ako ženu nezodpovednú, ktorá zlyhala, ako manželka i ako  matka. Ušla od nich – nevedno kam. Igor a Adamko zostali sami.

„Ani neviem, koho som viac ľutovala či Igora alebo Adamka,“ hovorila stále tichšie a tichšie, skoro ju nebolo počuť.

„Naše šťastie trvalo príliš krátko,“ dodala po chvíli. Monika so slzami v očiach  opisovala, ako sa Igor zmenil na nepoznanie, krátko potom, čo sa k nemu nasťahovala. Nebol to chlap, čo by začal s fyzickým násilím. Na to bol príliš „nóbl“, pán riaditeľ. Ale, zato bol majstrom psychického násilia. Začalo to kritikou. Nech urobila čokoľvek nikdy nebol spokojný. Kritizoval, poučoval napriek tomu, že Moniku jeho známi akceptovali a mali ju radi. Možno aj, preto začal žiarliť. Rozhodol sa, že bude najlepšie, ak  ju bude  izolovať, nielen od priateľov, ale aj od okolitého sveta.

 Monika sa začala obviňovať, hoci vinu neniesla. Na jednej strane cítila, že by mala od Igora odísť. Na druhej  strane ju držali  myšlienky na Adamka. On ju potrebuje, najviac na celom svete. Nebolo to jednoduché. Igor k psychickému týraniu pridal žiaľ i fyzické, spoliehal na svoju povesť. Veď, kto by už uveril Monike. A tá bola časom viac bitá ako sýta, facky lietali bezdôvodne.

 „Vtedy som sa začala ešte intenzívnejšie obviňovať, že si to zaslúžim. Možno som Igora naozaj niečím provokovala.“ Monika už myslela a hovorila, ako väčšina týraných žien a v tom čase z posledných síl odolávala útokom kvôli Adamkovi.

S odstupom času sa to nedalo ukryť. Ľudia v okolí zaznamenali, že sa niečo deje. Monika chradla, z krásnej ženy ostával iba tieň. Vtedy zasiahla jej sestra a dôrazne zavelila:

Monikina sestra neľutovala, že netaktne počúvala za dverami. Následne zavelila: „Monika, utekaj!“

Nastal najvyšší čas, možno bolo už v hodine dvanástej, urobiť niečo so svojim životom!“ Psychológ, psychiater, nevyhla sa ani hospitalizácii. Až vtedy ju Igor prestal hľadať a práve tu stretla milú ženu, ktorá sa nápadne na niekoho podobala. Časom si Monika spomenula. V utýranej žene spoznala Adamkovu matku. Fotografia bola síce v Igorovom byte ukrytá, no nie celkom dobre. Adamkova mama nikdy neušla, iba sa opakovane „ušla“ do liečebne pre psychicky choré ženy.

Zamyslenie na záver:

Týrané ženy často veľmi váhajú, hoci potrebujú pomoc.

Pomôžme, keď môžeme!

Poznámka: článok publikovaný s malými úpravami. Pôvodne bol uverejnený v roku 2014: dennikrelax.sk, kde autorka prispievala ako externý spolupracovník.

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Sergej Lavrov

USA a NATO sú podľa Lavrova priamo zapojené do vojny na Ukrajine

01.12.2022 12:41

Západ mal podľa hlavy ruskej diplomacie reálnu šancu vyhnúť sa konfliktu na Ukrajine, avšak rozhodol sa odmietnuť ruské návrhy.

Michal Suchoba

Kauza Mýtnik: Suchobov rozhovor s Kočnerom na nahrávke súd zatiaľ nepripustil

01.12.2022 12:33

Už druhý deň vypovedá pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici kajúcnik Michal Suchoba v korupčnej kauze Mýtnik.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165403x
Priemerná čítanosť článkov: 1546x

Autor blogu