Založ si blog

„Búrlivák“ ako Janko Kráľ…

Nechcem znevážiť Janka Kráľa, národného buditeľa a predstaviteľa romantizmu. Jedného z najvýznamnejších a najradikálnejších básnikov štúrovskej generácie, ktorý bol často  označovaný ako „básnik-burlivák“.

Hoci som dávno prestala drať školské lavice, ako dnes si pamätám text z literatúry, kde  pri jeho mene bolo uvedené: „…Janko Kráľ chodil po dedinách a burcoval ľud“.

Ako  Janko Kráľ…

Koľkým ľuďom by dnes  patril prívlastok „búrlivák“. Dnes nechodia burcovať ľud po dedinách. Úplne im stačí, že sú na sociálnych sieťach, kde je ideálna pôda. Ja som našťastie iba na jednej sociálnej sieti. Nemám úmysel celkom sa izolovať, ale tiež mi to bohato stačí.

Advent, Vianoce, vraj by sme sa mali zastaviť, upokojiť, ale my NIE! Ani za ten šíry svet nám to nedá.

Určite nie som sama, komu chýba zmysel konania dnešných „búrlivákov“. Tým nechcem povedať, že som spokojná, že akceptujem všetko a všetkých. Dožila som dobu, ktorej veru nerozumiem.

Nechcem byť nespravodlivá, lebo aj na internete je veľa autorov, ktorí svojimi názormi pozitívne ovplyvňujú verejnú mienku. Rada si prečítam názory iných ľudí, často ich akceptujem, s mnohými sa stotožním. Ibaže, obávam sa, že na základe internetovej diskusie sa ešte nič podstatné nezmenilo. Neočakávam, že sa niečo zmení aj, keď internet má silný potenciál, veľkú silu, ak je správne využívaný.

Žiaľ, v ostatnom čase sa najčastejšie darí ľudí rozhádať sa. Už ani neviem koľko rôznych a protichodných  „prúdov tečie“ sociálnymi sieťami. Kto je proti komu. Koľko zlosti, arogancie dokážu ľudia vyprodukovať. Niekedy mi diskusia dokonca pripadá ako provokácia. Niekto prehodí pár slov, možno chcel niekomu urobiť dobre, ibaže, neurobil. Naopak poskytol mu „medvediu službu“. Bol to zámer autora, diskutujúceho alebo sa to podarilo náhodou?

A tak ide deň za dňom, týždeň za týždňom, mesiac za mesiacom Zanedlho budem môcť  povedať, že aj rok za rokom. Osobne registrujem, žijem v tejto „novej dobe“ celých 21 mesiacov.

Nechce sa mi veriť, že  sa na  Slovensku  nenájde osobnosť, ktorá by mala čestné úmysly s ľuďmi tejto krajiny. Osobnosť, ktorá by dokázala spojiť čestných a spravodlivých ľudí. Byť vodcom, bossom… Naozaj dokáže politika zmeniť ľudí na nepoznanie? Osobne si myslím, že Slovensko má veľa odborníkov z každej oblasti života, iba netuším, kedy sa prejavia tak, že ich bude počúvať a akceptovať väčšina.

Statusu, ktorý popisujem sa zvykne hovoriť: „Psy brešú a karavána ide ďalej.“ Mnohí sa snažia ísť proti prúdu, nedarí sa. Mali by sme počúvať ľudí, ktorým dôverujeme. Rozhodovať by sme sa mali na základe svojho vnútorného kompasu, ktorým je naše svedomie, srdce a um. Aspoň ja to tak cítim.

Veľmi by chcela vidieť komu sa podarí našu krajinu vyviesť z tohto začarovaného kruhu. Neverím, že to dožijem, ale som vďačná za život, ktorý som žila a prežila v storočí, do ktorého som sa narodila.

Dnes máme poslednú 4.adventnú nedeľu, skúsme ju prežiť ešte v pokoji. Nenechajme sa vyprovokovať k nerozumnej a zbytočnej diskusii. Zoberme si z dnešného dňa to, čo je pekné, vždy sa niečo nájde. Šírme dobro a lásku  doma v rodinnom kruhu a všade tam, kde vkročí naša noha či to bude veľký obchod alebo malý obchodík, MHD, zdravotnícke zariadenie…

Možno si teraz poviete, veď aj ona iba píše, opisuje, kritizuje… Máte  pravdu, píšem a verím, že nikoho nenahnevám, naopak, že sa pridáte ku mne a urobíte niekomu pekný deň, hoci iba milým a láskavým slovom. Veď stále platí:

„Spravodlivosť je vlastnosť mužov, láskavosť vlastnosť žien.“ 

Arthur Schopenhauer

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Sergej Lavrov

USA a NATO sú podľa Lavrova priamo zapojené do vojny na Ukrajine

01.12.2022 12:41

Západ mal podľa hlavy ruskej diplomacie reálnu šancu vyhnúť sa konfliktu na Ukrajine, avšak rozhodol sa odmietnuť ruské návrhy.

Michal Suchoba

Kauza Mýtnik: Suchobov rozhovor s Kočnerom na nahrávke súd zatiaľ nepripustil

01.12.2022 12:33

Už druhý deň vypovedá pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici kajúcnik Michal Suchoba v korupčnej kauze Mýtnik.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165439x
Priemerná čítanosť článkov: 1546x

Autor blogu