Založ si blog

Vianočný punč – hrejivý lahodný mok…

Vianočné trhy sú v podstate pouličné trhy. Trhy na pešej zóne, na námestiach našich miest, ktoré sa konali počas adventu – pred Vianocami. Drevené domčeky-stánky s rôznymi dobrotami. Medovina, zabíjačkové dobroty, syry, vianočné oblátky, rôzne občerstvenie, tradičné i menej tradičné a samozrejme výrobky z dreva, prútia, kovovu…, ktorými sa prezentovali šikovné ruky remeselníkov, umelcov. Nemohli chýbať stánky s punčom s alkoholom i bez alkoholu, a k tomu vianočné melódie. Jednoducho úžasná predvianočná atmosféra.

Žiaľ, dnes musíme viac-menej iba spomínať a hovoriť v minulom čase. V časoch bez pandémie sme ich brali ako samozrejmosť. Priznám sa, ja som si ich začala užívať až odchodom z aktívneho pracovného života. Vždy bolo niečo dôležitejšie, než trhy. Dnes mi ich atmosféra chýba. Určite nie som sama.

Navštívila som Vianočné trhy v Bratislave, v Prahe a Krakove, viac som nestihla, lebo koronavírus…Samozrejme, že rok od roka sa mi s vianočnými trhmi spája  VIANOČNÁ DEDINA v našom meste. Stala sa našou každoročnou a pravidelnou zastávkou po prednáškach U3V. Aspoň, že  nám ostali pekné spomienky a pár fotografii.

Život sa nám rapídne zmenil. V niektorých mestách absentujú vianočné trhy už druhý rok, v iných sa tohto roku objavila aká – taká snaha. Organizujú ich síce s obmedzením, ale v súlade s protiepidemickými opatreniami. Ibaže, stáva sa to už pravidlom, že časť ľudí je spokojná, iná nespokojná.

Ja osobne sa snažím o najmenší osobný kontakt, akceptujem to. Veď, čo iné mi ostáva. Už druhý mesiac sa nestretávame ani na pôde U3V.

Sú veci, ktoré môžeme zmeniť, ale sú také, ktoré nie je v našich silách zmeniť. V tomto prípade, predsa môžeme niečo urobiť. Pripraviť si punčovú  predvianočnú atmosféru doma.  

Alkohol môže a nemusí byť, aspoň ja to tak mám. Na druhej strane,  na 100% viem , aké ingrediencie a najmä aké kvalitné som použila.

Hovorí sa, že receptov na punč je ako húb po daždi. Každá krajina, každá rodina má svoj vlastný, viac či menej alkoholový, prípadne bezalkoholový. Tiež nemusíme ostať iba pri punči, môžeme sa pripraviť: varené víno alebo grog.

Začala som punčom, tak poďme na to!  Vykúzlime si vianočnú atmosféru, pripravme si vianočný punč doma.

Začíname: čas prípravy 20 minút, cca 2 l domáceho punču

Budeme potrebovať: 2 vrecúška Vianočný čaj alebo čierny čaj (podľa chuti), 1 liter vody, ½ litra červeného suchého vína, ½  litra sladšieho  bieleho vína, 200 ml rum, ovocie (1 mandarínka, 1 jablko, 2 pomaranče, za hrsť drobného ovocia, napr. maliny, černice, čučoriedky), 1 KL  škorica, 6 ks klinčeky, 1-2 ks badián, 50 g sušené hrozienka, 1 vrecúško vanilínový cukor a med podľa chuti.

Poznámka: aby deti neprišli o krásnu rodinnú atmosféru pripravíme im punč bez alkoholu. Alkohol nahradíme 100% džúsom pomarančovým, jablkovým, čučoriedkovým, podľa chuti.

Ako na to:

Najskôr si pripravíme liter čaju. Čierny čaj nevylúhujeme dlho, cca 2 min. Do hrnca dáme čaj, pridáme koreniny a cukor. Necháme krátko prevrieť. Pridáme víno a ovocie nakrájané na malé kúsky. Opäť krátko povaríme (pri nízkej teplote, viac-menej punč zahrievame). Punč nesmie dlho vrie, aby alkohol nevyprchal. Na záver pridáme rum s hrozienkami, ktoré sme namočili min. 5 hodín pre použitím a dosladíme medom.

Hrejivý mok sme si môžeme pripraviť v pohodlí domova, ešte v čase adventu. Pravdaže, zopakovať si ho môžeme na Vianoce, prípadne aj na Silvestra. Príjemne zahreje a rozvonia celý dom.

Dobrú  chuť !

Verím, že budúci rok to bude  už aj v spoločnosti priateľov a poslucháčov – spolužiakov  U3V, samozrejme na  VIANOČNÝCH TRHOCH a vo VIANOČNEJ DEDINE VO ZVOLENE.

Nezabudnime pri lahodnom punči na motivačné slová:

 „Vianoce nie sú časom, ani obdobím, ale stavom mysle. Šírenie pokoja, dobra a množstvo vďaky, sú tým skutočným duchom Vianoc.“ Calvin Coolidge

Poznámka: Autorka blogu je autorkou ilustračných amaterských fotografií. Recept overený v moje kuchyni. Punč bol výborný.

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165532x
Priemerná čítanosť článkov: 1547x

Autor blogu