Založ si blog

30. november – Deň počítačovej bezpečnosti

Z času na čas si otvorím kalendár Medzinárodných dní. Niektoré sú zmysluplné dni, iné nemej zmysluplné a podľa môjho názoru niektoré až absurdné. Nebudem konkrétna, absurdity si nájde každý sám, možno ani nenájde. Nedajte sa pomýliť mojim názorom.

Významný deň, ktorý pripadá na 30.novembra považujem za zmysluplný, citujem:

„Deň počítačovej bezpečnosti sa oslavuje od roku 1988. Je určený na zvýšenie informovanosti o význame a potrebe ochrany počítačov a dát. Pripomína ľuďom nevyhnutnosť počítačovej bezpečnosti pred rôznymi hrozbami. Počítačoví odborníci poskytujú viac ako 50 spôsobov na zabezpečenie ochrany počítačov a v nich uložených dát.“

     Nie som odborník, preto môj názor je názorom užívateľa PC a internetu. Áno, hnevá nás veľa veci, máme výhrady k počítačovej  bezpečnosti. Vnímame nerovnosť síl medzi počítačovými odborníkmi a počítačovými pirátmi, ktorí prenikajú do počítačov bez toho, aby mali prístupové práva.

     Neostáva nám nič iné, myslím najmä nás, ktorí používame PC a internet výsostne na súkromné účely iba sa chrániť :

  • silným heslom a jeho pravidelnými obmenami
  • komunikáciou v zásade so známymi, priateľmi, s ľuďmi, od ktorých nepredpokladáme hrozbu
  • nenavštevovať neoverené, resp. podozrivé internetové stránky
  • neotvárať  e-mailové správy od neznámych odosielateľov, najmä SPAM
  • neodpovedať na podozrivé telefonáty, SMS
  • neposkytovať osobné a citlivé údaje

       Na FB som opakovane zaznamenala oznámenie od priateľov typu: „neotvárajte správu, správu som neodoslal/a ja“. Kto neskoro oznam prečítal, resp. nebol dostatočne obozretný  PC, mobilom mu  prenikol vírus. Ten dokáže narobiť veľa problémov, keďže má tendenciu šíriť sa bez vedomia užívateľa. Domnievam sa, že je „skoro“ rovnako nebezpečný ako koronavírus alebo jeho nový variant omikron. Útočí predsa na naše nervy, často na naše peňaženky, oberaná nás o citlivé osobne údaje. Vyvoláva stres. Poškodzuje psychické i fyzické zdravie.

     Život je neustála zmena a so zmenami prichádzajú aj rôzne hrozby. Nepoviem nič nové, ale život rozhodne nie je už tak bezpečný, ako býval. Z môjho pohľadu určite nie. Myslím, tým nie len v reálnom svete, ale najmä vo virtuálnom svete. Nečestným ľuďom sme vystavení takmer na každom kroku. Rovnako sme nepoučiteľní, napriek opakovaným prípadom, ktoré sa stali, a ktoré boli medializované. Nie sme dostatočne obozretní. Podľahneme zaujímavej a nadpriemerne ohodnotenej práci v zahraničí, výhodnému a lacnému tovaru, „zázračnému lieku“, mimoriadne výhodnému zisku. Šarmantní muži  oberú o peniaze dôverčivé a nešťastné ženy. Rozhodne môžu byť zmanipulovaní aj muži. Investujú do nesprávneho vzťahu, preberú sa až, keď prídu o majetok. Niekedy ani vtedy.

Zvykne sa konštatovať, že dôverčivejší sú ľudia mojej generácie, ale nie je to celkom tak, stáva sa to i mladším. Preto som sa o svoje myšlienky podelila aj tu na blogu.

Takto v živote býva, že dobrá a správna myšlienka býva často anulovaná nami, užívateľmi, spotrebiteľmi. Týka sa to aj počítačovej bezpečnosti. Opatrnosti nikdy nie je dosť.

Nezabudnime:

„Podvod poznáme najlepšie podľa toho, že vyzerá prehnane pravdivo.“

Karl Kraus český dramatik a publicista 1874 – 1936


Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Sergej Lavrov

USA a NATO sú podľa Lavrova priamo zapojené do vojny na Ukrajine

01.12.2022 12:41

Západ mal podľa hlavy ruskej diplomacie reálnu šancu vyhnúť sa konfliktu na Ukrajine, avšak rozhodol sa odmietnuť ruské návrhy.

Michal Suchoba

Kauza Mýtnik: Suchobov rozhovor s Kočnerom na nahrávke súd zatiaľ nepripustil

01.12.2022 12:33

Už druhý deň vypovedá pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici kajúcnik Michal Suchoba v korupčnej kauze Mýtnik.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165427x
Priemerná čítanosť článkov: 1546x

Autor blogu