Založ si blog

Stužková slávnosť – jedna z najkrajších udalosti študenta

       Zelená stužka ukrýva v sebe nádej, prechod „skúškou dospelosti“ – maturitou. Každý si rád zaspomína, veď čas stužkových slávností je jednou z najkrajších udalostí stredoškolského štúdia. Aspoň býval…

     Gaudeamus igitur – preto sa radujme – doslovný latinský preklad. Tešme sa, kým sme mladí. Radostnú mladosť veľmi rýchlo vystrieda povinnosť „dospelákov“. Žiaľ, krásna tradícia bola narušená…Mám dojem, že posledné stužkové sa v pokojnom duchu sprevádzané radosťou študentov konali, až na malé výnimky, v roku 2019. Niekoľko generácii maturantov je a možno ešte bude o tento prekrásny zážitok ochudobnená.

      „Navždy sa zachová v pamäti stužková…“ Slová piesne skupiny Elán, ktorá časom takmer zľudovela. Stačí, ak zaznie pár taktov a Iveta sa spomienkami ocitne v neďalekých kúpeľoch – v  kúpeľnej dvorane, ktorá bola v tom čase vyhľadávaným miestom stužkových. 

      Na stužkovú, vďaka triednej a za podpory rodičov, mysleli od prvého ročníka. Vytvorili si „triednu banku“. Pokladníčka každý mesiac zapisovala vklady a starostlivo sa o bank starala. Aj vďaka tomu bolo obdobie ich stužkovej krásne a bezproblémové. Radosť nezatienili žiadne finančné ani iné problémy. Pravda je  taká, že maturanti tej doby boli možno o niečo skromnejší.

      Kedysi vraj boli stužkové iba záležitosťou žiakov a učiteľov. Ivetina stužková bola aj za účasti rodičov. A samozrejme aj za účasti priateľov – chlapcov, viac či menej srdcu blízkych. Iveta bola jediná dcéra a jediná vnučka. Žiadni mladí muži v blízkej ani vzdialenej rodine neboli. S priateľom sa rozišla krátko pred stužkovou. Neriešila to, o to viac to trápilo jej spolužiačky.Táňa a Danica nezávisle od seba a bez vedomia Ivety, začali riešiť jej „problém“, lebo oni to za problém považovali. Nedbali na to, že si  Iveta netúžila nikoho pozývať.

       Iveta plánovanú neúčasť chlapca na stužkovej komentovala slovami: „Pozvem si prvého, ktorý mi v deň stužkovej príde do cesty.“ Nič to, že išlo o uzavretú spoločnosť, zvedavých mladých mužov bývalo na stužkových viac než dosť, najmä ak išlo o čisto dievčenskú triedu, akou bola aj tá Ivetina.

       V deň stužkovej nastal šok pre všetkých. Táňa a Danica, každá nezávisle a najmä  bez vedomia Ivety priviedla chlapca – spoločníka pre Ivetu. Patová situácia! Neostalo im  nič iné iba si „Ivetiných“ chlapcov ponechať, veď ich pozvali. Iveta aj, keby to bola chcela akceptovať nevedela, ktorému chlapcovi by mala dať prednosť – Táninmu či Danicinmu?  Rodičia Ivety museli riešili platbu za chlapcov, veď boli pozvaní pre ich dcéru, hoci  bola v tom nevinne. Napriek tomum dostala od rodičov „hubovú polievku“.

        Nakoniec Iveta urobila, tak ako pôvodne, hoci iba zo žartu plánovala. Po oficiálnom programe si vybrala tanečníka z davu – „zo zvedavcov“. Po tanci išiel každý k svojmu stolu – Iveta k rodičom a mladý muž ku kamarátom. Okrem stužkovej sa nikdy viac nestretli.

     Iveta si potrebovala usporiadať minulý vzťah, uzavrieť ho. A na to nebol vhodný čas. Sústredila sa na učenie – na maturitnú skúšku. Stužková jej  zostala v spomienke s nevypovedanou výčitkou. Niekomu, kto si to nezaslúžil, musela hneď dvakrát povedať NIE, bez pocitu viny to nezostalo.

„Mladosť, to je krásna vec. Nie preto, že dovoľuje robiť hlúposti, ale preto, že dáva čas ich napraviť.“

Tristan Bernard – francúzsky spisovateľ 1866 – 1947

Zamyslenie na záver príbehu, ktorý je zo života. Nakoniec i nasledúce slova sú zo života:

Dnes sú študenti ochudobnení nielen o stužkovú, ale aj o veľa viac, o študentský život a o možnosť získať kvalitné vzdelanie. Nebudú to mať v živote ľahké, ak sa budú  musieť spoliehať na vedomosti, zručnosti niekoho iného. Napriek dobe ovplyvnenej – koronavírusom – obávam sa či to nie je zámer. Z histórie nepoznáme veľa „mocných“, ktorí sa starali o vzdelanie „svojich“ ľudí. S takými sa predsa lepšie manipuluje…

Starajme sa o svoje srdce s láskou, s úctou k zdraviu a životu?

19.02.2024

Zdravé srdce a cievy v každom veku! Želanie každého z nás. Ibaže, nie každý venuje starostlivosti o zdravie takú pozornosť, akú si zaslúži. Všetci zhodne tvrdia, poisťovne i zdravotnícki pracovníci, že prevencia účinne predchádza liečbe a znižuje finančné náklady spoločnosti, rodiny i jednotlivca. A samozrejme zaručuje to, [...]

Cogito, ergo sum = Myslím teda som

28.01.2024

„Myšlienka, ktorá je východiskom filozofického myslenia založeného na racionalizme (René Descartes * 31. marec 1596, † 11.február 1650).“ Možno som začala trochu zložitejšie. Ibaže, všetko so všetkým súvisí. Milujem myšlienky, citáty slávnych osobností. Často sú poučné, motivačné. Som toho názoru, že sa patrí, dokonca je [...]

Byť iný /iná alebo zapadnúť v dave…

15.01.2024

Spoločnosť je značne názorovo rozdelená, netrúfam si povedať koľkými smermi a na koľko časti. Názorová rozdielnosť je extrémne viditeľná na sociálnych sieťach, ktoré umožňujú vystupovať anonymne alebo pod falošnou identitou. Dovolím si povedať, že anonymita sa využíva/zneužíva hlavne vo FB skupinách. Navyše, nech ide o akúkoľvek tému, takmer [...]

Zdiar I

SHMÚ varuje pred víchricou na horách, platia aj výstrahy pred dažďom

23.02.2024 18:44

V okresoch Michalovce a Trebišov zase platí výstraha druhého stupňa pred povodňami.

valencia

Požiar bytového domu vo Valencii na juhu Španielska si vyžiadal desať životov

23.02.2024 18:24

Zranených je podľa predchádzajúcich správ najmenej 15, z toho šesť hasičov.

Alexej Navaľnyj

Ruské úrady chcú tajný pohreb Navaľného, inak ho pochovajú vo väzení

23.02.2024 17:07

Navaľného matka odmietla vyjednávať s vyšetrovateľmi, pretože tí nemajú právomoci rozhodnúť, ako a kde má pochovať syna.

Ukrajina SR ČR Čaputová Pavel Návšteva

Čaputová: Dohoda o mieri na Ukrajine musí rešpektovať vôľu Ukrajincov

23.02.2024 16:37

Akákoľvek dohoda, ktorá zabezpečí spravodlivý mier na Ukrajine, bude dobrá dohoda.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 116
Celková čítanosť: 211271x
Priemerná čítanosť článkov: 1821x

Autor blogu