Založ si blog

Stužková slávnosť – jedna z najkrajších udalosti študenta

       Zelená stužka ukrýva v sebe nádej, prechod „skúškou dospelosti“ – maturitou. Každý si rád zaspomína, veď čas stužkových slávností je jednou z najkrajších udalostí stredoškolského štúdia. Aspoň býval…

     Gaudeamus igitur – preto sa radujme – doslovný latinský preklad. Tešme sa, kým sme mladí. Radostnú mladosť veľmi rýchlo vystrieda povinnosť „dospelákov“. Žiaľ, krásna tradícia bola narušená…Mám dojem, že posledné stužkové sa v pokojnom duchu sprevádzané radosťou študentov konali, až na malé výnimky, v roku 2019. Niekoľko generácii maturantov je a možno ešte bude o tento prekrásny zážitok ochudobnená.

      „Navždy sa zachová v pamäti stužková…“ Slová piesne skupiny Elán, ktorá časom takmer zľudovela. Stačí, ak zaznie pár taktov a Iveta sa spomienkami ocitne v neďalekých kúpeľoch – v  kúpeľnej dvorane, ktorá bola v tom čase vyhľadávaným miestom stužkových. 

      Na stužkovú, vďaka triednej a za podpory rodičov, mysleli od prvého ročníka. Vytvorili si „triednu banku“. Pokladníčka každý mesiac zapisovala vklady a starostlivo sa o bank starala. Aj vďaka tomu bolo obdobie ich stužkovej krásne a bezproblémové. Radosť nezatienili žiadne finančné ani iné problémy. Pravda je  taká, že maturanti tej doby boli možno o niečo skromnejší.

      Kedysi vraj boli stužkové iba záležitosťou žiakov a učiteľov. Ivetina stužková bola aj za účasti rodičov. A samozrejme aj za účasti priateľov – chlapcov, viac či menej srdcu blízkych. Iveta bola jediná dcéra a jediná vnučka. Žiadni mladí muži v blízkej ani vzdialenej rodine neboli. S priateľom sa rozišla krátko pred stužkovou. Neriešila to, o to viac to trápilo jej spolužiačky.Táňa a Danica nezávisle od seba a bez vedomia Ivety, začali riešiť jej „problém“, lebo oni to za problém považovali. Nedbali na to, že si  Iveta netúžila nikoho pozývať.

       Iveta plánovanú neúčasť chlapca na stužkovej komentovala slovami: „Pozvem si prvého, ktorý mi v deň stužkovej príde do cesty.“ Nič to, že išlo o uzavretú spoločnosť, zvedavých mladých mužov bývalo na stužkových viac než dosť, najmä ak išlo o čisto dievčenskú triedu, akou bola aj tá Ivetina.

       V deň stužkovej nastal šok pre všetkých. Táňa a Danica, každá nezávisle a najmä  bez vedomia Ivety priviedla chlapca – spoločníka pre Ivetu. Patová situácia! Neostalo im  nič iné iba si „Ivetiných“ chlapcov ponechať, veď ich pozvali. Iveta aj, keby to bola chcela akceptovať nevedela, ktorému chlapcovi by mala dať prednosť – Táninmu či Danicinmu?  Rodičia Ivety museli riešili platbu za chlapcov, veď boli pozvaní pre ich dcéru, hoci  bola v tom nevinne. Napriek tomum dostala od rodičov „hubovú polievku“.

        Nakoniec Iveta urobila, tak ako pôvodne, hoci iba zo žartu plánovala. Po oficiálnom programe si vybrala tanečníka z davu – „zo zvedavcov“. Po tanci išiel každý k svojmu stolu – Iveta k rodičom a mladý muž ku kamarátom. Okrem stužkovej sa nikdy viac nestretli.

     Iveta si potrebovala usporiadať minulý vzťah, uzavrieť ho. A na to nebol vhodný čas. Sústredila sa na učenie – na maturitnú skúšku. Stužková jej  zostala v spomienke s nevypovedanou výčitkou. Niekomu, kto si to nezaslúžil, musela hneď dvakrát povedať NIE, bez pocitu viny to nezostalo.

„Mladosť, to je krásna vec. Nie preto, že dovoľuje robiť hlúposti, ale preto, že dáva čas ich napraviť.“

Tristan Bernard – francúzsky spisovateľ 1866 – 1947

Zamyslenie na záver príbehu, ktorý je zo života. Nakoniec i nasledúce slova sú zo života:

Dnes sú študenti ochudobnení nielen o stužkovú, ale aj o veľa viac, o študentský život a o možnosť získať kvalitné vzdelanie. Nebudú to mať v živote ľahké, ak sa budú  musieť spoliehať na vedomosti, zručnosti niekoho iného. Napriek dobe ovplyvnenej – koronavírusom – obávam sa či to nie je zámer. Z histórie nepoznáme veľa „mocných“, ktorí sa starali o vzdelanie „svojich“ ľudí. S takými sa predsa lepšie manipuluje…

Všetko s mierou a platí to aj o vode…

12.07.2024

Hoci je voda pre život nesmierne dôležitá slovné spojenie „všetko s mierou“ platí aj o vode. Tým však v žiadnom prípade nechcem podceňovať pitný režim, a už vôbec nie v týchto extrémne horúcich dňoch. Pekne po poriadku, začnem prepotrebnou hydratáciou organizmu s otázkou: „Dodržiavame pitný režim?“ Je všeobecne známe, že v extrémnych [...]

Čože sa to stalo, čo sa prihodilo?

06.07.2024

Príbeh, či historka? Už samotné slovo „príbeh, historka“ nás nabáda zbystriť pozornosť. Príbehy priťahujú našu pozornosť… Okrem samotného príbehu, historky je dôležitý aj rozprávač. On vdýchne dušu príbehu. Príbeh môže byť inšpiratívny, motivačný, ale rovnako môže byť odstrašujúci. V každom prípade môže byť poučný, či už [...]

MIER – stav bez vojny, bez bojov, bez konfliktov…

29.06.2024

Uvedomujeme si, aká dôležitá je táto veta? Určite áno. Veď, vojny ničia všetky hodnoty, domovy a životy ľudí. Mier je najvyššou hodnotou a tak musí byť aj naším najvyšším záujmom. Skôr, ako sa dostanem k nadpisu zmienim sa pár slovami o generácii – o pokolení. Hlavne o mojej generácii. Domnievam sa, že ma snáď čitateľ skôr pochopí. [...]

hasiči Trenčín auto požiar

Byt na Rovniankovej ulici v Petržalke zachvátili plamene

15.07.2024 22:51

Oheň zachvátil byt na prvom poschodí.

Senátor J.D. Vance

Kompenzácia veku. Trump si za svojho viceprezidenta vybral mileniána, ktorý ho označil za idiota

15.07.2024 21:27, aktualizované: 23:10

Niekdajší šéf Bieleho domu si vybral relatívne mladého volebného partnera: Vance má 39 rokov, čo je presne polovica Trumpovho veku.

Viktor Orbán v Moskve, Vladimir Putin

Namiesto ministrov úradníci. Orbán pre „mierové misie“ dostal od Eurokomisie košom

15.07.2024 20:52, aktualizované: 22:39

Zrušená bola tiež tradičná návšteva eurokomisárov v predsedníckej krajine.

medveď hnedý

Rumuni zavelili do útoku na medvede. Kvótu na odstrel radikálne navýšili

15.07.2024 20:40

V roku 2023 bolo povolených 220 odstrelov, dnes zákonodarcovia veľkou väčšinou hlasov tento počet zvýšili.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 252802x
Priemerná čítanosť článkov: 1887x

Autor blogu