Založ si blog

Advent – vytvorme si pokojné predvianočné obdobie aj napriek dobe, ktorú žijeme

Predpokladá sa, že adventné obdobie je obdobím dobročinnosti, pokoja, rozjímania a upokojenia. Ako tomu bude v tomto roku? Napriek dobe, ktorú žijeme verím, že deti si budú určite otvárať adventné kalendáre, budeme si zapaľovať sviečky na adventnom venci, počúvať adventné melódie (žiaľ bez osobnej návštevy adventných koncertov), piecť vianočné koláče a ozdobovať stromčeky. Budeme žiť v očakávaní najkrajších sviatkov roka. Vianoce sú bezpochyby sviatky rodiny, lásky pokoja a porozumenia.

      Tento rok advent  začína 28.novembra a končí v piatok 24.decembra. V literatúre sa uvádza, že ide viac-menej o cirkevné obdobie, očakávanie Narodenia Pána. Kedysi vraj advent patril viac mestskému obyvateľstvu, najmä v germánskych krajinách. Dnes sa udomácnil v mnohých krajinách a domovoch.

Adventné nedele v roku 2021

Prvá    adventná nedeľaželezná28.11.
Druháadventná nedeľabronzová 5.12.
Tretiaadventná nedeľastrieborná12.12.
Štvrtá adventná nedeľazlatá19.12.

     

Možno by sa žiadalo spomenúť, aké zvyky sprevádzajú advent, ktoré sú viac-menej záležitosťou tej, ktorej krajiny a rodiny.

Začalo to vraj KATARÍNOU, čo však nekorešponduje so začiatkom tohoročného adventu. Výpočet adventu, ako sa uvádza v literatúre je dosť zložitý.

(Prvá adventná nedeľa je tá, ktorá je najbližšia dátumu 30. november. Ak na tento deň pripadne pondelok, utorok alebo streda, potom je prvá adventná nedeľa pred týmto dňom, v opačnom prípade až po ňom. Samozrejme môže nedeľa vyjsť aj priamo na 30. novembra.)

Vrátim sa ku KATARÍNE. „Katarína na ľade, Vianoce na blate“. Platí aj naopak. Tohto roku by podľa pranostiky mali byť Vianoce na blate. Uvidíme, čo prinesie čas. Po Kataríne nasledoval pôst, v tomto období sa nekonali ani žiadne zábavy. Niekde verili, že na Katarínu má prísť do domu ako prvý muž, vďaka čomu  vraj bude mať rodina šťastie.

Posledný novembrový deň patrí ONDREJOVI, dievčatá sa snažili rôznymi veštbami uhádnuť povolanie budúceho manžela. S adventnými zvykmi sú spájané i ďalšie mena ako BARBORA, MIKULÁŠ či LUCIA, ktoré majú krásne zvyky a zaslúžili by si samostatné zastavenie, opísanie.

Pri tejto príležitosti pripomeniem krásny príbeh štyroch adventných sviečok. Možno ho poznáte, iba si ho pripomenie, tak ako ja.

Štyri adventné sviečky: Mier, Viera, Láska, Nádej

„Horeli štyri sviečky na adventnom venci a ticho začali hovoriť:

Prvá sviečka vzdychla a povedala: „Volám sa Mier, moje svetlo síce svieti, ale ľudia žiadny mier nedodržujú.“ Jej svetlo bolo čím ďalej tým menšie, až celkom zhaslo.

Svetlo druhej sviečky zakmitalo a sviečka povedala: „Volám sa Viera, ale ľudstvo nechce nič o Bohu vedieť, nemá, preto cenu, aby som svietila.“ Prievan zavial miestnosťou a druhá sviečka zhasla.

Ticho a smutne sa rozhovorila tretia sviečka: „Volám sa Láska, už nemám silu, aby som horela, ľudia vidia len sami seba a žiadnych iných, ktorých by mali radi.“ A s posledným záchvevom zhaslo i toto svetlo.

 V tom vošlo do miestnosti dieťa a pozrelo sa na sviečky a povedalo: „Vy musíte, predsa svietiť!“ A skoro sa rozplakalo, V tom sa prihlásila k slovu i štvrtá sviečka: „Neboj sa! Pokiaľ ja svietim, môžem i ostatné sviečky znovu zapáliť. Volám sa Nádej.“ Dieťa zapálilo od tejto sviečky aj ostatné sviečky. Plameň Nádeje by nikdy nemal v našom živote vyhasnúť. A každý z nás by mal plamene Mieru, Viery, Lásky a Nádeje neustále udržiavať zapálené.

Želám všetkým pokojné predvianočné obdobie!

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Sergej Lavrov

USA a NATO sú podľa Lavrova priamo zapojené do vojny na Ukrajine

01.12.2022 12:41

Západ mal podľa hlavy ruskej diplomacie reálnu šancu vyhnúť sa konfliktu na Ukrajine, avšak rozhodol sa odmietnuť ruské návrhy.

Michal Suchoba

Kauza Mýtnik: Suchobov rozhovor s Kočnerom na nahrávke súd zatiaľ nepripustil

01.12.2022 12:33

Už druhý deň vypovedá pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici kajúcnik Michal Suchoba v korupčnej kauze Mýtnik.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165431x
Priemerná čítanosť článkov: 1546x

Autor blogu