Z času na čas si otvorím kalendár Medzinárodných dní. Niektoré sú zmysluplné dni, iné nemej zmysluplné a podľa môjho názoru niektoré až absurdné. Nebudem konkrétna, absurdity si nájde každý sám, možno ani nenájde. Nedajte sa pomýliť mojim názorom.
Významný deň, ktorý pripadá na 30.novembra považujem za zmysluplný, citujem:
„Deň počítačovej bezpečnosti sa oslavuje od roku 1988. Je určený na zvýšenie informovanosti o význame a potrebe ochrany počítačov a dát. Pripomína ľuďom nevyhnutnosť počítačovej bezpečnosti pred rôznymi hrozbami. Počítačoví odborníci poskytujú viac ako 50 spôsobov na zabezpečenie ochrany počítačov a v nich uložených dát.“
Nie som odborník, preto môj názor je názorom užívateľa PC a internetu. Áno, hnevá nás veľa veci, máme výhrady k počítačovej bezpečnosti. Vnímame nerovnosť síl medzi počítačovými odborníkmi a počítačovými pirátmi, ktorí prenikajú do počítačov bez toho, aby mali prístupové práva.
Neostáva nám nič iné, myslím najmä nás, ktorí používame PC a internet výsostne na súkromné účely iba sa chrániť :
- silným heslom a jeho pravidelnými obmenami
- komunikáciou v zásade so známymi, priateľmi, s ľuďmi, od ktorých nepredpokladáme hrozbu
- nenavštevovať neoverené, resp. podozrivé internetové stránky
- neotvárať e-mailové správy od neznámych odosielateľov, najmä SPAM
- neodpovedať na podozrivé telefonáty, SMS
- neposkytovať osobné a citlivé údaje
Na FB som opakovane zaznamenala oznámenie od priateľov typu: „neotvárajte správu, správu som neodoslal/a ja“. Kto neskoro oznam prečítal, resp. nebol dostatočne obozretný PC, mobilom mu prenikol vírus. Ten dokáže narobiť veľa problémov, keďže má tendenciu šíriť sa bez vedomia užívateľa. Domnievam sa, že je „skoro“ rovnako nebezpečný ako koronavírus alebo jeho nový variant omikron. Útočí predsa na naše nervy, často na naše peňaženky, oberaná nás o citlivé osobne údaje. Vyvoláva stres. Poškodzuje psychické i fyzické zdravie.
Život je neustála zmena a so zmenami prichádzajú aj rôzne hrozby. Nepoviem nič nové, ale život rozhodne nie je už tak bezpečný, ako býval. Z môjho pohľadu určite nie. Myslím, tým nie len v reálnom svete, ale najmä vo virtuálnom svete. Nečestným ľuďom sme vystavení takmer na každom kroku. Rovnako sme nepoučiteľní, napriek opakovaným prípadom, ktoré sa stali, a ktoré boli medializované. Nie sme dostatočne obozretní. Podľahneme zaujímavej a nadpriemerne ohodnotenej práci v zahraničí, výhodnému a lacnému tovaru, „zázračnému lieku“, mimoriadne výhodnému zisku. Šarmantní muži oberú o peniaze dôverčivé a nešťastné ženy. Rozhodne môžu byť zmanipulovaní aj muži. Investujú do nesprávneho vzťahu, preberú sa až, keď prídu o majetok. Niekedy ani vtedy.
Zvykne sa konštatovať, že dôverčivejší sú ľudia mojej generácie, ale nie je to celkom tak, stáva sa to i mladším. Preto som sa o svoje myšlienky podelila aj tu na blogu.
Takto v živote býva, že dobrá a správna myšlienka býva často anulovaná nami, užívateľmi, spotrebiteľmi. Týka sa to aj počítačovej bezpečnosti. Opatrnosti nikdy nie je dosť.
Nezabudnime:
„Podvod poznáme najlepšie podľa toho, že vyzerá prehnane pravdivo.“
Karl Kraus český dramatik a publicista 1874 – 1936
SAFER 55 + , ešte som chcela článok doplniť... ...
Milan1, ďakujem za informáciu. Pozrela som si,... ...
Pekný článok, fakt som ani nevedel, že nejaký... ...
Jednu zaujímavú otázku položil aj Snowden: ... ...
Celá debata | RSS tejto debaty