Založ si blog

Nikto nie je dokonalý, mýliť sa je ľudské

Mýliť sa je ľudské.Ten, kto si o sebe myslí, že je neomylný bude zrejme na veľkom omyle. Nepoznám človeka, pritom poznám dosť ľudí, ktorí by sa aspoň raz nepomýlil. Ibaže „mýliť sa a mýliť sa“ nemusí byť to isté.

      Je veľký rozdiel, ak si napríklad pomýlim dátum pre moju skupinu na Nordic Walking. Nič sa nestane, pre jeden raz sa zaradím do inej skupiny, spoznám nových ľudí. Ibaže, ak by som si pomýlila číselnú klávesnicu a cez homebanking by som na bankový účet príjemcu namiesto 200 € poslala 2 000 €, to by už problém bol, hoci riešiteľný. Ak sa pomýlime v menej závažných udalostiach, všetko sa dá urovnať, napraviť. Najhoršie je, ak sa pomýlime v citovej oblasti.

     Každý je sympatický niekomu inému. Edita, duša romantická si nebola toho vedomá. Možno bola na vine jej  nesmierne silná predstavivosť, dokázala sa „namotať“ za pár minút. Rada čítala, čo iné, predsa  romantické príbehy. Túžila ich prežívať na vlastnej koži. Nechcela pochopiť, že to tak nefunguje. Osudové lásky neprichádzajú na zavolanie.

     Jedného dňa nastúpil do firmy Peter. Mladý muž, ktorý chcel byť evidentne  milý a  priateľský ku kolegyni. Edita, ako už niekoľkokrát predtým, si jeho správanie nevysvetlila správne. Veľmi túžila po láske, ale tá neprišla ani teraz. Nastalo sklamanie, ktoré ju oberalo o sebavedomie. Vedela, že sa opäť pomýlila, popálila, napriek tomu nechcela pochopiť, že jej zamilovanie, nie je zamilovaním Petra. Necítil to tak.

      Mária, jej najlepšia priateľka, jej často radila, ako sa „nenamotať“. Neodhaľovať svoju dušu iba, tak na počkanie. Sympatia, to je super, ale zamilovať sa iba na základe sympatií to už by bol veľký omyl. S citmi sa nehodno zahrávať.

    Edita nie je sama. Štatisticky je vraj dokázané, že  častejšie ilúzii podliehajú ženy. Edita sa na Petra nehnevala. Ibaže vzniknuté nedorozumenie trápilo aj Petra. Nakoniec ostali priatelia. Pochopili, že majú veľa spoločného. Rovnaký šport, rovnaké filmy, hudba… Mali sa o čom rozprávať. Edita sa poučila, hoci sa láska nekonala. Nemohla sa konať.

Naučila sa, že nikomu nemá hovoriť všetko. Niektorí ľudia majú radosť, keď môžu niečo prekaziť. Neprekazia iba to, čo nevedia. Keby neprajní spolupracovníci neboli vstúpili do rodiacej sa sympatie medzi Editou a Petrom mohlo to aj inak skončiť…

    Lásku by sme nemali naháňať za každú cenu. Potom sa môže sa stať, že ju máme na blízku, iba nekorešponduje s našimi vysnívanými predstavami. Niektorí ľudia zvyknú povedať „nevidel/a pre oči“. Tiež je pravda, že v prírode existuje rovnováha. Určite má každý svoj protipól, aj keď nebudeme nič robiť láska si nájde nás. Keď príde, tak príde…

Na záver ešte jedna myšlienka:

„Kašeľ, dym a láska sa dajú ukryť len ťažko.“  Erich Maria Remarque

                                               

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová podpísala novelu, ktorou sa zvýšia platy lekárov

01.12.2022 14:38

Po schválení zákona v parlamente a podpise memoranda s vládou k riešeniu situácie v zdravotníctve už viaceré nemocnice potvrdili stiahnutie výpovedí.

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165547x
Priemerná čítanosť článkov: 1547x

Autor blogu