Založ si blog

Podpolianske múzeum v Detve – Slovenské ľudové hudobné nástroje – Časť prvá

Slovenské ľudové hudobné nástroje – najnovšia expozícia veľmi úzko súvisí s Folklórnymi slávnosťami pod Poľanou, ktoré v roku 2001 obnovili unikátny projekt – Instrumentum Excellens FSP Detva.

Múzeum sídli v historickej časti mesta, ktorej domáci ešte aj dnes hovoria „stará Detva“ v budove bývalého Obecného úradu. Hoci sa hrdo hlásim k Detve, s určitosťou si spomínam iba na jednu miestnosť z tejto budovy, ktorej vznik sa datuje do roku 1908 a tou je sobášna sieň.  A môj  významný dátum 24.04.1970. Vtedy to už bol MsU. Detva získala štatút mesta v roku 1965 a centrom okresu sa stala v roku 1996.

Priestory sú dnes upravené pre potreby múzea, ostala zachovaná jedna miestnosť na prízemí. Veď posúďte sami a zamerajte pozornosť iba na prekrásny maľovaný stĺp. Obrázok  znázorňuje originál – aktuálnu vstupnú halu.

V súčasnosti múzeum ponúka:

Stále expozície:

  • Slovenské ľudové hudobné nástroje z projektu Instrumentum Excellens FSP Detva 2001 – 2020
  • Ovce moje, ovce…Valaská kultúra na Podpoľaní

Stále výstavy:

  •  Z Detvy na more… Július Juraj Thurzo – prvý slovenský námorný kapitán
  • Detva v kontexte Vígľašského panstva

Ako prvú sa pokúsim priblížiť práve stálu expozíciu – Slovenské ľudové hudobné nástroje….. V tejto časti múzea sme strávili pomerne dlhý čas.Pre mňa a moju priateľku Božku srdcová záležitosť – fujara, ktorá bola zapísaná do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO – hudobný nástroj a jeho hudba  (zápis v r. 2005, 2008). Náš študijný odbor na U3V pri TU Zvolen.

Hneď na prvom paneli pri vstupe  sú zverejnení autori vystavených diel – výrobcovia ľudových hudobných nástrojov. Našli sme si tam i lektora z U3V pri TU Zvolen, ktorý mal doplňujúcu prednášku s ukážkou práve v študijnom odbore: Pamiatky UNESCO – Dušana Holíka, rodáka z Očovej. V roku 2017 fujaristi, jeho – žiaci  výrobcovia  stratili svojho učiteľa.

K dispozícii sú v samostatných oddieloch vystavené fujary, gajdy, rohy, trúby, pastierske signálne nástroje,  vábničky, zábavky, píšťaly, píšťalky…

Podpolianske múzeum je jednou z najmladších kultúrnych inštitúcií v Detve, ktorú založilo Mesto Detva 1. februára 1994.

Odporúčam vidieť. Ide o moderne riešenú reprezentatívnu expozíciu. Môžete uvidieť 118 kusov nástrojov od 47 výrobcov zo Slovenska.

Poznámka: autorka blogu je autorkou fotografií

NABUDÚCE:

Ovce moje, ovce…Valašská kultúra na Podpoľaní

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Sergej Lavrov

USA a NATO sú podľa Lavrova priamo zapojené do vojny na Ukrajine

01.12.2022 12:41

Západ mal podľa hlavy ruskej diplomacie reálnu šancu vyhnúť sa konfliktu na Ukrajine, avšak rozhodol sa odmietnuť ruské návrhy.

Michal Suchoba

Kauza Mýtnik: Suchobov rozhovor s Kočnerom na nahrávke súd zatiaľ nepripustil

01.12.2022 12:33

Už druhý deň vypovedá pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici kajúcnik Michal Suchoba v korupčnej kauze Mýtnik.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165407x
Priemerná čítanosť článkov: 1546x

Autor blogu