Založ si blog

Podpolianske múzeum v Detve – Slovenské ľudové hudobné nástroje – Časť prvá

Slovenské ľudové hudobné nástroje – najnovšia expozícia veľmi úzko súvisí s Folklórnymi slávnosťami pod Poľanou, ktoré v roku 2001 obnovili unikátny projekt – Instrumentum Excellens FSP Detva.

Múzeum sídli v historickej časti mesta, ktorej domáci ešte aj dnes hovoria „stará Detva“ v budove bývalého Obecného úradu. Hoci sa hrdo hlásim k Detve, s určitosťou si spomínam iba na jednu miestnosť z tejto budovy, ktorej vznik sa datuje do roku 1908 a tou je sobášna sieň.  A môj  významný dátum 24.04.1970. Vtedy to už bol MsU. Detva získala štatút mesta v roku 1965 a centrom okresu sa stala v roku 1996.

Priestory sú dnes upravené pre potreby múzea, ostala zachovaná jedna miestnosť na prízemí. Veď posúďte sami a zamerajte pozornosť iba na prekrásny maľovaný stĺp. Obrázok  znázorňuje originál – aktuálnu vstupnú halu.

V súčasnosti múzeum ponúka:

Stále expozície:

  • Slovenské ľudové hudobné nástroje z projektu Instrumentum Excellens FSP Detva 2001 – 2020
  • Ovce moje, ovce…Valaská kultúra na Podpoľaní

Stále výstavy:

  •  Z Detvy na more… Július Juraj Thurzo – prvý slovenský námorný kapitán
  • Detva v kontexte Vígľašského panstva

Ako prvú sa pokúsim priblížiť práve stálu expozíciu – Slovenské ľudové hudobné nástroje….. V tejto časti múzea sme strávili pomerne dlhý čas.Pre mňa a moju priateľku Božku srdcová záležitosť – fujara, ktorá bola zapísaná do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO – hudobný nástroj a jeho hudba  (zápis v r. 2005, 2008). Náš študijný odbor na U3V pri TU Zvolen.

Hneď na prvom paneli pri vstupe  sú zverejnení autori vystavených diel – výrobcovia ľudových hudobných nástrojov. Našli sme si tam i lektora z U3V pri TU Zvolen, ktorý mal doplňujúcu prednášku s ukážkou práve v študijnom odbore: Pamiatky UNESCO – Dušana Holíka, rodáka z Očovej. V roku 2017 fujaristi, jeho – žiaci  výrobcovia  stratili svojho učiteľa.

K dispozícii sú v samostatných oddieloch vystavené fujary, gajdy, rohy, trúby, pastierske signálne nástroje,  vábničky, zábavky, píšťaly, píšťalky…

Podpolianske múzeum je jednou z najmladších kultúrnych inštitúcií v Detve, ktorú založilo Mesto Detva 1. februára 1994.

Odporúčam vidieť. Ide o moderne riešenú reprezentatívnu expozíciu. Môžete uvidieť 118 kusov nástrojov od 47 výrobcov zo Slovenska.

Poznámka: autorka blogu je autorkou fotografií

NABUDÚCE:

Ovce moje, ovce…Valašská kultúra na Podpoľaní

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

vojna na Ukrajine, Avdijivka

ONLINE: Fitch hodnotila rating Ukrajiny, očakáva vojnu po celý rok 2024. Rusi tlačia pri Avdijivke

09.12.2023 07:50

Fitch ponechala rating Ukrajiny vo vysoko špekulatívnom pásme. Vojna bude podľa nej pokračovať, vidí určitú výhodu Ukrajiny, ale mier je v nedohľadne.

Ivan Korčok, Peter Pellegrini

Hrabko: Do súboja Korčoka s Pellegrinim sa môže vkliniť len známa osobnosť

09.12.2023 07:43

Počet kandidátov na prezidenta zrejme bude podľa publicistu Hrabka viac, ale popri Korčokovi a Pellegrinim budú len do počtu.

betlehem

Nový betlehem v Banskej Bystrici bude veľkým prekvapením. Čím je špeciálny?

09.12.2023 07:00

Triumfoval vo Vatikáne a doteraz vytvoril stovky betlehemov. Rezbár Peter Zoričák najnovšie zhotovil ikonické vianočné dielo aj pre mesto pod Urpínom.

Izrael, Gaza, Pásmo Gazy, Palestínčania

Šéf palestínskej samosprávy Abbás chce koniec bojov a medzinárodnú konferenciu

09.12.2023 06:54

Medzinárodná mierová konferencia má podľa Abbása nájsť trvalé politické riešenie a cestu k vytvoreniu palestínskeho štátu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 200326x
Priemerná čítanosť článkov: 1805x

Autor blogu