Založ si blog

Život, ako dar! Treba ho vedieť žiť.

Skôr, ako začnem s láskou spomínať na môjho dedka, nedá mi nepovedať. Keby bol dedkovi niekto povedal, že príde „korona doba“ v takejto podobe a s takouto  úrovňou medziľudských vzťahov, tak mu povie, že sa „zrazil s koňom“. Prišla, doba a pribudlo hlavne tých, čo sa zrazili s koňom. Zlo, ktoré je medzi ľuďmi valcuje  dobro, čo tam ešte ostalo. Naozaj si neviem vysvetliť, z ktorej chorej hlavy vyšla táto diskriminácia, delenie ľudí na „očkovaných“ a „neočkovaných“ a poskytovanie „bonusov“. Nie som ani na jednej strane, považujem rozhodnutie očkovať sa za osobnú vec. Vyzvedanie sa či si alebo nie si očkovaný/očkovaná považujem za netaktné. Nakoniec, čo tou informáciou urobí zvedavý človek v MHD. Iba prileje olej do ohňa. Vrátim sa radšej k môjmu drahému dedkovi.

Život, je naozaj dar! Treba ho vedieť žiť.

V súvislosti so slovom staroba a úcta, spomínam na môjho dedka. Možno si to neuvedomoval, ale žil tak, že „zostával stále mladým.“  Mladým bol najmä svojim duchom. Ako sám hovorieval: „Zostať mladým znamená mať otvorené srdce,“ a to on mal. Oči a uši mal pripravené pre všetko krásne, magické, čo prináša život a s láskou tomu učil aj nás. Zdrojom jeho múdrosti boli knihy, ktoré rád čítal. Dokázal si z nich vybrať, čo je pre život dobré a správne.

      Nás, vnúčatá učil  úcte, pracovitosti, čestnosti, vďačnosti a oddanosti.  Oplatilo sa, semienko, ktoré zasial vyklíčilo a prostredníctvom nás aj v našich  deťoch. Naučil nás, že život je veľký dar. Tiež nás učil tomu, že život nie je vždy férový. Prináša jeden problém za druhým, no nesmieme nariekať. Problém treba riešiť. „Aj bolesť a trápenie nás učia,“ povedal neraz, keď sme si „rozbili kolená“ a mal pravdu.  Často pripomínal pravdu, ktorej sa držal aj o sám: „V živote nič nemusíme, ale môžeme veľa.“ Učil nás robiť správne rozhodnutia, také, ktoré nám uľahčovali a spríjemňovali život.

      Sám nemal ľahký život. Ovdovel veľmi mladý, ako to už býva, deti postupne odchádzali z domu. Najstarší syn – môj otecko zostal  v rodičovskom, a tak  dedkov dom ostal plný života. Myslím, že on sám nepoznal slovo samota.

     Dedko sa vedel tešiť z maličkostí aj keď ho sily opúšťali v jeho blízkosti nikdy nechýbal psík, mačička, ovečka a samozrejme včielky. Každému z nich sa dokázal milo prihovoriť. Nielen ľudia, ale aj zvieratá ho mali radi.

     Nikdy som nepostrehla, že by  dedko  na niečo zabudol. Pamäť mal vynikajúcu a s pribúdajúcimi rokmi častejšie spomínal na dobu dávno minulú. Ako som povedala, nemal ľahký život, napriek tomu nikdy zo svojej minulosti nespomenul nič zlé. Spomínal len na to dobré a krásne, čo prežil. Často som mala pocit, že môj dedko je  vlastne „rozprávkový deduško.“

      Hovorí sa, že staroba je obdobím bilancovania. Neobišlo to ani jeho. Ale nikdy nezabudol dodať: „Možno mi v živote veľa vecí chýbalo, ale ešte je veľa toho, čo môžem prežiť.“  Povedal to tak ako to cítil, lebo vedel, že má vo svojich deťoch veľkú oporu.

     Žiť v dvojgeneračnej rodine malo pre mňa veľký význam. Naučila som sa úcte k múdrosti našich predkov. Naučila som sa, že správny životný postoj je oveľa dôležitejší ako inteligencia, vzdelanie, talent alebo šťastie. Môžem povedať, že môj dedko svoju starobu prijal s pokorou a prežíval ju úžasne krásne.

POKRAČOVANIE NABUDÚCE.

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Sergej Lavrov

USA a NATO sú podľa Lavrova priamo zapojené do vojny na Ukrajine

01.12.2022 12:41

Západ mal podľa hlavy ruskej diplomacie reálnu šancu vyhnúť sa konfliktu na Ukrajine, avšak rozhodol sa odmietnuť ruské návrhy.

Michal Suchoba

Kauza Mýtnik: Suchobov rozhovor s Kočnerom na nahrávke súd zatiaľ nepripustil

01.12.2022 12:33

Už druhý deň vypovedá pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici kajúcnik Michal Suchoba v korupčnej kauze Mýtnik.

Igor Matovič

Politológ: Matovič je omyl slovenskej politiky. Platforma pre neho nie je hrozbou, nájde si nových ľudí

01.12.2022 12:00

Podľa politológa si Igor Matovič si nájde nových „nezávislých kandidátov“ či „obyčajných ľudí“, ktorí sa úlohy štatistov ujmú s veľkou radosťou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165387x
Priemerná čítanosť článkov: 1546x

Autor blogu