Založ si blog

Lucerna-lampáš alebo bez tmy by neexistovalo svetlo…

To boli časy, keď sa ľudia neoddeľovali plotmi, na ktorých by stálo: „Pozor zlý pes!“ Spomínam si, že sa v tom čase ľudia vôbec nezamkýnali. Otvorení boli vždy a pre každého. Pokiaľ išlo o návštevy, navštevovali sa radi a často. Aj môj dedko návštevy rád prijímal a tiež ich vďačne „vracal“,  neostal nikomu „dlžný“.

     Jeho návštevy som milovala a absolvovala som skoro každú. Koľko ich bolo? Sotva by sa dali spočítať. Na jednu z nich spomínam dodnes. „Nachystaj sa moja, pôjdeme na Polianky,“  povedal dedko. Bývala tam jeho sestra. Tetku Doru som mala rada. Keď sme sa blížili k domu naširoko-ďaleko rozvoniavali výborné koláče alebo buchty. Najradšej som mala jej buchty s makom.

 „Vitaj Jozef, brat môj,“ srdečne sa vítala s dedkom a mňa pohladila po hlave a nezabudla dodať: „Krásne kučeravé vlásky.“ Na stôl prestrela vyšívaný obrus, položila tanier s buchtami, ďalší so slaninkou, klobásou a voňavým domácim chlebom. Jej muž vyložil fľašku páleného.

„Počastujte sa, nedajte sa núkať,“ ponúkala nás tetka Dora. Ja som si hneď vzala buchtu.  Ani dedko sa nenechal dlho núkať. Prehrýzal a chválil: „Dobre ste vychovali, pekná slaninka, chutná. A tá klobáska, výborná, výborná. Dobrého mäsiara ste mali.“

„Kdeže by mäsiara, sám som robil,“ pochválil sa dedkov švagor.

Keď si chlapi zajedli, zapili páleným, len toľko, aby červíka vypálili, aspoň tak tomu hovorili. Tetka Dora zobrala fľašu a povedala: „Aj zajtra je deň!“ Ale to už neregistrovali, lebo spomínali. Keď dedko začal: „Vtedy na Pijave…,“ vedela som, že sa návšteva predĺži do neskorých večerných hodín. Aj sa stalo. Hustá tma padla na Polianky.

 „Dedko, ako pôjdeme v tej tme?“ Bála som sa.

„Pôjdeme, pôjdeme, nocovať tu nebudeme,“ ubezpečil ma dedko. Tetka Dora pozháňala lampáš. Taký biely domček – lucernu s petrolejom a knôtom. Trošku parádnejšiu než lampáš, s ktorým  chodili do komory, do  stodoly a do maštale.

Cesta domov nebola jednoduchá, viedla cez dva potoky. Tetka nás vyprevádzala slovami: „Choďte v mene Božom“ a dedkovi  podala lampáš. Svetlo z lampáša sa šírilo, len na niekoľko krokov, všade naokolo bola hustá tma.

„Dívaj sa pod nohy, inak nič neuvidíš“ napomínal ma dedko.  Po chvíli som zvolala: „Veď ja vidím!“ A naozaj som v diaľke videla mihotavé svetielko. To sa svietilo v našom dome, ibaže sme mali pred sebou veľký kus cesty a navyše fúkal silný vietor. Zrazu svetlo z lampáša zhaslo a my sme sa ocitli v tme.

„Na nebi ani jednej hviezdy,“ šomral dedko a chvíľu trvalo, kým sa zorientoval a vytýčil smer. Najskôr sme našli brod a prešli prvý potok. Potom sme išli čerstvo pokosenou lúkou. Juj, tá voňala! Dodnes mám rada vôňu pokosenej trávy. Vtedy sme  aspoň na chvíľu na naše  trápenie zabudli až, kým sme neprišli k druhému potoku. Opäť bolo treba vyhľadať brod. Noha sa mi šmykla a voda sa mi nabrala do topánok. To už ani dedkovi nebolo všetko jedno, lebo povedal: „Dostanem hubovú polievku.“ Naozaj, mama nás netrpezlivo čakala, privítanie veru nebolo najmilšie. 

„Otec, rozum nemáte, kde sa túlate s tým dievčaťom!“ Hrešila dedka. „Veď, veď…., máš pravdu“ súhlasil pokorne dedko. Nezabudol na mňa žmurknúť, čo znamenalo, že si návštevu zopakujeme. Naozaj, bez tmy by neexistovalo svetlo a dedko bol moji svetlom na ceste životom.

POKRAČOVANIE NABUDÚCE

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165507x
Priemerná čítanosť článkov: 1547x

Autor blogu