Založ si blog

Nordic Walking-severská chôdza-osobné skúsenosti-U3V

Šport pre všetkých, pre ženy i pre mužov, pre mladých i pre  skôr narodených. Šport za každého počasia. Nie je to úžasné?

      Koketovala som s myšlienkou, ako sa zapojiť do Nordic Walkingu. Ako získať zdravotné benefity, ktoré poskytuje tento šport. V našom meste sa nič nedialo, prihlásila som sa v Slovenskej asociácii Nordic Walking a kurz som absolvovala s Ivetkou v Banskej Bystrici. Získala som i certifikát.  

     Jedno je kurz a druhé získať rutinu správnej chôdze a prijať za svoje pravidelné chodenie do prírody. 7 hodinový kurz sa mi úžasne hodil, absolvovala som ho na jeseň v roku 2019. Na jar v roku 2020 i v tom roku, najmä v období, keď sme mali OBMEDZENÝ POHYB okrem prírody – LEBO PANDÉMIA… Našla som cenný impulz využitia voľného času a podpory zdravia.

     Skúsila som nájsť spriaznené duše cez FB, nepodarilo sa. O to väčšia bola moja radosť, keď som zistila, že  Nordic Walking bude od akademického roka 2021/2022 organizovať Univerzita tretieho veku pri  TU Zvolen. Inštruktorkou nie je nik iný ako Zuzka, ku ktorej chodíme aj na ZLATÚ ZUMBU – Zumba pre seniorov. Teším sa i na sľúbené víkendové sústredenie – „walkovanie“.

     Uvažovala som či sa pochváliť certifikátom, lebo veru mám, čo na sebe ešte robiť, zlepšovať sa. Moja častá chyba, krčím ruky v lakťoch. Študijný odbor som uvítala, prihlásila sa a urobila som veľmi dobre.

      Zuzka, je vynikajúca inštruktorka. Má úžasné pedagogické schopnosti. Dokáže  motivovať a drilovať s nami správnosť držania tela a správnu techniku chôdze.

       Ak sa rozhodnete pre Nordic Walking odporúčam cez inštruktora, cez certifikovaný kurz. Možno si poviete, že na webe je veľa informácii, to je pravda. Chýba však to podstatné! Upozorniť na chyby, resp. na zlé návyky nemá kto! Nordic Walking potom neprinesie očakávaný zdravotný benefit.

Aký je benefity Nordic Walking?

Pri severskej schôdzi zapájame do pohybu takmer celé telo. Odborníci na základe dlhodobého sledovania a výskumov hovoria, že  pri NW vieme zapojiť až  90% svalov a preniesť záťaž aj na hornú časť tela s použitím špeciálnych palíc určených pre tento šport.

Bolesti chrbtice

Asi najčastejší problém dnešnej doby sú bolesti chrbta. Vo všeobecnosti platí, že zdravotné problémy prináša svalová nestabilita chrbtice. Pomôcť si môžeme práve spevnením svalov chrbta i brušných svalov. Zlepšíme si držanie tela.

Kardiovaskulárny systém

Zdravotným problémom býva vysoký krvný tlak, zvýšené riziko infarktu, neprekrvené končatiny. Severská chôdza zlepšuje kardiovaskulárnu záťaž. V literatúre sa uvádza, že chôdza s palicami v porovnaní s chôdzou bez palíc zvýši príjem kyslíka  23% a kalorický výdaj o 22%. Srdcová frekvencia sa zvyšuje o 16,8 %.

Nadváha

Značný problém súčasnej doby je nadváha a obezita. Tento stav môžeme chôdzou s paličkami veľmi efektívne ovplyvniť. Chodiť môžeme kdekoľvek a kedykoľvek. Začať môžeme ihneď.

Stres náš každodenný!

Pohybom odbúrame každodenný stres. Pravidelná severská chôdza  nám prinesie aj pocit sebavedomia a uspokojenie. Produkované endorfíny budú vyvolávať pocit šťastia a dobrej nálady.

Neveríte? Skúste! Paličkovaním sa dá prepracovať k zdravšiemu spôsobu života a tým aj k podpore zdravia.

       Zároveň chcem využiť príležitosť a poďakovať sa manažérom U3V pri TU vo Zvolene Erikovi, Tomášovi, Danke za organizovanie  zaujímavých odborov. Potvrdzuje to aj záujem o vzdelávanie seniorov nielen zo Zvolena, ale aj z blízkeho i vzdialenejšieho okolia.

Mnohí študenti – seniori cestujú za vzdelávaním, za U3V Zvolen aj viac ako 100 km.Ďalšie podrobnejšie informácie sú k dispozícii na stránke:  https://utv.tuzvo.sk/

Nezabudnime!

Zdravie nie je všetkým, ale bez zdravia je všetko ničím.“ Arthur Schopenhauer
                                           
Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová podpísala novelu, ktorou sa zvýšia platy lekárov

01.12.2022 14:38

Po schválení zákona v parlamente a podpise memoranda s vládou k riešeniu situácie v zdravotníctve už viaceré nemocnice potvrdili stiahnutie výpovedí.

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165566x
Priemerná čítanosť článkov: 1547x

Autor blogu