Založ si blog

Buďme chvíľu sebeckí, urobme niečo pre seba

Jeseň či skôr „babie leto“ je ideálne na športové aktivity v prírode – na čerstvom vzduchu. Chôdza je vhodná pre každého, pre seniorov zvlášť. Pešia turistika alebo Nordic Walking? Je na rozhodnutí každého. V jednom i v druhom prípade to skúsme s palicami! Trekingové palice sú dobrými pomocníkmi pomáhajú kĺbom pri turistickej chôdzi. Nordic Walking vyžaduje špeciálne palice.

      Je to rozdiel? Isteže je! Viac mojich známych, ak išlo o rozhovor na tému Nordic Walking  si povedalo „palice mám“.  Ibaže nemá! Faktom je, že na prvý pohľad sa palice nelíšia. No, nie sú palice ako palice!  Rozdiely sú a dosť zrejme. Presné informácie poskytne každý inštruktor NW.

     Možno si poviete, že na webe je všetko. Nespoliehala by som iba na tieto informácie. Inštruktor nielen naučí správny postoj, správnu chôdzu, ale tiež kontroluje, poukáže na chyby, ktoré robíme a ktoré my samozrejme nevidíme. Neuvedomujeme si ich. Určite je to dôležité pracovať s inštruktorom aspoň po dobu, kým získame rutinu.

Rozhodli sme sa pre turistickú chôdzu?

Výborne! Chôdza, najprirodzenejší pohyb. Skôr, ako začneme mali by sa vybaviť vhodným oblečením, obuvou a palicami. Nie to je toho veľa, čo potrebujeme a hlavne nie je to finančne náročné.

Aké zdravotné benefity môžeme očakávať?

Vyčistíme si hlavu, odbúrame stres. Aktivovaním svalového a kostrového aparátu posilňujú rovnováhu. Na prvý, druhú raz… Možno trochu náročné. Časom získame kondíciu a urýchľujeme regeneráciu svojich síl. Naučíme sa správne dýchať! Ruku na srdce, vieme všetci správne dýchať, najmä pri zvýšenej námahe? Tiež pomáhame svojmu srdcu, pozitívne si ovplyvňujeme krvný tlak.

    Turistická chôdza má veľa benefitov nielen pre fyzické zdravie, ale tiež pre mentálne zdravie. Uvoľňujú sa endorfíny-hormóny šťastia a súčasne klesá produkcia stresových hormónov.

Kým sa vydáme na cestu.

Nemali by sme preceniť svoje sily! Aj mňa veľa razy oslovia ponuky rôznych turistických klubov, často neodolateľné. Žiaľ, nie všetky sú vhodné pre mňa (vek, zdravotný stav). Obozretní by mali byť ľudia, ktorí majú problém so srdcom, vysokým krvným tlakom, vtedy je vhodnejšia nenáročná prechádzka.

   Ako som už spomenula základom je dobrá obuv, v žiadnom prípade nie tenisky. Ponožky, by mali dobre sať pot. Samozrejme, že by sme nemali zabudnú na náhradné ponožky. Čo sa týka odevu, rovnako je dôležité, aby odev sal pot a zároveň dobre izoloval od pokožky. Nezabudnime na to, že bude potrebovať niečo na prezlečenie!

Batoh – do batohu okrem jedla a dostatku tekutín si  pridávam ďalšie potrebné veci. Iste nebudem niesť so sebou celú lekárničku, ale netreba zabudnúť na malý dezinfekčný prostriedok, leukoplast, obväz. Pravda, vybavenie lekárničky záleží od predpokladanej doby pobytu v prírode. Ak plánujeme celodenný, resp, niekoľkodňový pobyt, vtedy je vhodné vziať si so sebou malú turistickú lekárničku. Poslúžiť nám môže vreckový nožík, prípadne baterka. Nezaberie veľa miesta, úžitok môže byť neoceniteľný. Využívanie modernej technológie sa v prírode neodporúča, výnimkou  je nabitý mobil.

Ja si zvyknem ešte pribaliť ovocie, najradšej banán alebo sušené ovocie. Tiež kúsok horkej čokolády. No, kúsok ako kúsok, radšej kus, aby som sa v prípade potreby doplnenia energie mohla podeliť s priateľmi. Často dostanem otázku: „Čo v tom batohu máš?“  A ja to, čo potrebujem pre seba aj pre „strýčka príhodu“. Čo, keby sa to hodilo?

I to je jedna z možnosti ako byť MANAŽÉROM vlastného zdravia. Ak som vás zaujala, zastavte sa aj nabudúce. Podelím o svoju  ďalšiu aktivitu –  NORDIC WALKING – severská chôdza – osobná skúsenosť.

Nezabudnime!

„Život je pohyb.“ – Aristoteles

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Vatikán SR Prezidentka Pápež Audiencia

Čaputovú po dvoch rokoch opäť prijme pápež František

01.12.2022 15:10, aktualizované: 15:13

Prezidentka bude rokovať aj so štátnym sekretárom Svätej stolice Pietrom Parolinom.

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová podpísala novelu, ktorou sa zvýšia platy lekárov

01.12.2022 14:38

Po schválení zákona v parlamente a podpise memoranda s vládou k riešeniu situácie v zdravotníctve už viaceré nemocnice potvrdili stiahnutie výpovedí.

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165628x
Priemerná čítanosť článkov: 1548x

Autor blogu