Založ si blog

Bylinkárka, mastičkárka či bosorka?

Príroda je mocná čarodejka, preto bylinky nezaniknú a s nimi nezaniknú ani bylinkárky. Tieto žienky to nemali vždy jednoduché. Naprieč stáročiami boli bylinkárky, mastičkárky zaznávané, odcudzované, dokonca ako prvé upaľované na hranici.

       Ani dnes to nemajú ľahké. Nuž, trochu konkurujú farmaceutickému priemyslu, pretože absolútne nepodľahli a absolútne nepodporujú lieky a liečiva pripravené na báze chémie. Či to pripustíme alebo nie liečivé rastliny boli základom lekárskeho ošetrenia počas väčšiny dejín.

      Fytoterapia, takmer rovnako, ako alternatíva medicína je žiaľ aj dnes buď zaznávaná – ľudia NEVERIA alebo ju VELEBIA. Na ich účinky nedajú dopustiť. Pravda bude niekde uprostred. Prečo im nedať šancu?

        Tiež je pravda, že  záujem o bylinky rastie, dokonca ich môžeme študovať na  univerzitách tretieho veku ako oficiálny študijný odbor. A tak po našich lúkach, pasienkoch a lesoch blúdia žienky, ktoré hľadajú bylinky, aby podporili či ochrániť svoje zdravie a zdravie svojich blízkych. Fakt je, že blúdia aj za mesačnej či Jánskej noci, lebo je to čas zberu niektorých liečivých byliniek. Čo v tom, kto vidí je aj na jeho fantázii. Faktom zostáva, že s bojíme nepoznaného a, tak môžeme niektorým dobrým žienkam – bylinkárkam ľahko ublížiť. Často zbierajú bylinky iba pre vlastnú potrebu, prípadne pre potrebu svojich najbližších.

        Tiež je pravda, že sa nájdu ľudia, ktorí zneužijú potrebnosť odkázaných chorých ľudí a neštítia sa zneužiť ich  dôveru. Ibaže takých je veľa, nielen medzi bylinkármi a ľudovými liečiteľmi, ale aj v iných oblastiach nášho života. I tu platí zásada: „Dôveruj, ale preveruj!“

         Osobne o sile byliniek nepochybujem, dôležitá je viera v účinok byliniek. Niekedy je dokonca dôležitejšia a silnejšia než samotná bylinka. Iste poznáte fenomén „placebo efektu“. Pacient sa vylieči aj, keď sa mu namiesto lieku podáva placebo, pretože ho akceptuje ako liek. Verí, že sa mu podáva účinný liek a organizmus zmobilizuje vlastné sily. Podobne to funguje aj pri akceptovaní byliniek a ich vplyvu na zdravie. Dôvera vo vyliečenie vždy zvyšuje šance na úspešnosť liečby.

 Zaujali vás bylinky? Chcete im dať šancu? Vyžite prichádzajúce jesenné a dlhé zimné mesiace na to, aby ste sa zoznámili s liečivými bylinkami. K dispozícii je množstvo literatúry. Predpokladom zberu liečivých rastlín je ich presné poznanie. Ak ich poznáme vyberieme si tie, ktoré v našej domácnosti  najskôr využijeme.

       Hovorí sa, že na každú chorobu vyrástla bylinka. Ak už liečivé bylinky poznáme potom je dôležité vedieť, kedy je čas ich zberu, kde sú najvhodnejšie miesta na zber. Čo zbierať: kvet, listy, korene, plody. A ako ich správne pripraviť: sušenie, zápary, odvary, tinktúry, obklady, oleje, maste. Najmä, ako ich správne užívať, nepredávkovať sa.

       Liečivé bylinky nám môžu pomôcť, ale pri väčších problémoch treba rozhodne navštíviť lekára, aby určil diagnózu a poradil, prípadne odporučil liečivé bylinky, čaje ako doplnkovú liečbu.

Nezabudnime: Kto verí na zázraky, tomu sa dejú!

Ilustračné foto: autorka blogu je autorkou vyhotovených obrázkov, fotografie z knihy: Zdravie z Božej lekárne, Mária Trenenmová

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 186082x
Priemerná čítanosť článkov: 1676x

Autor blogu