Založ si blog

Bylinkárka, mastičkárka či bosorka?

Príroda je mocná čarodejka, preto bylinky nezaniknú a s nimi nezaniknú ani bylinkárky. Tieto žienky to nemali vždy jednoduché. Naprieč stáročiami boli bylinkárky, mastičkárky zaznávané, odcudzované, dokonca ako prvé upaľované na hranici.

       Ani dnes to nemajú ľahké. Nuž, trochu konkurujú farmaceutickému priemyslu, pretože absolútne nepodľahli a absolútne nepodporujú lieky a liečiva pripravené na báze chémie. Či to pripustíme alebo nie liečivé rastliny boli základom lekárskeho ošetrenia počas väčšiny dejín.

      Fytoterapia, takmer rovnako, ako alternatíva medicína je žiaľ aj dnes buď zaznávaná – ľudia NEVERIA alebo ju VELEBIA. Na ich účinky nedajú dopustiť. Pravda bude niekde uprostred. Prečo im nedať šancu?

        Tiež je pravda, že  záujem o bylinky rastie, dokonca ich môžeme študovať na  univerzitách tretieho veku ako oficiálny študijný odbor. A tak po našich lúkach, pasienkoch a lesoch blúdia žienky, ktoré hľadajú bylinky, aby podporili či ochrániť svoje zdravie a zdravie svojich blízkych. Fakt je, že blúdia aj za mesačnej či Jánskej noci, lebo je to čas zberu niektorých liečivých byliniek. Čo v tom, kto vidí je aj na jeho fantázii. Faktom zostáva, že s bojíme nepoznaného a, tak môžeme niektorým dobrým žienkam – bylinkárkam ľahko ublížiť. Často zbierajú bylinky iba pre vlastnú potrebu, prípadne pre potrebu svojich najbližších.

        Tiež je pravda, že sa nájdu ľudia, ktorí zneužijú potrebnosť odkázaných chorých ľudí a neštítia sa zneužiť ich  dôveru. Ibaže takých je veľa, nielen medzi bylinkármi a ľudovými liečiteľmi, ale aj v iných oblastiach nášho života. I tu platí zásada: „Dôveruj, ale preveruj!“

         Osobne o sile byliniek nepochybujem, dôležitá je viera v účinok byliniek. Niekedy je dokonca dôležitejšia a silnejšia než samotná bylinka. Iste poznáte fenomén „placebo efektu“. Pacient sa vylieči aj, keď sa mu namiesto lieku podáva placebo, pretože ho akceptuje ako liek. Verí, že sa mu podáva účinný liek a organizmus zmobilizuje vlastné sily. Podobne to funguje aj pri akceptovaní byliniek a ich vplyvu na zdravie. Dôvera vo vyliečenie vždy zvyšuje šance na úspešnosť liečby.

 Zaujali vás bylinky? Chcete im dať šancu? Vyžite prichádzajúce jesenné a dlhé zimné mesiace na to, aby ste sa zoznámili s liečivými bylinkami. K dispozícii je množstvo literatúry. Predpokladom zberu liečivých rastlín je ich presné poznanie. Ak ich poznáme vyberieme si tie, ktoré v našej domácnosti  najskôr využijeme.

       Hovorí sa, že na každú chorobu vyrástla bylinka. Ak už liečivé bylinky poznáme potom je dôležité vedieť, kedy je čas ich zberu, kde sú najvhodnejšie miesta na zber. Čo zbierať: kvet, listy, korene, plody. A ako ich správne pripraviť: sušenie, zápary, odvary, tinktúry, obklady, oleje, maste. Najmä, ako ich správne užívať, nepredávkovať sa.

       Liečivé bylinky nám môžu pomôcť, ale pri väčších problémoch treba rozhodne navštíviť lekára, aby určil diagnózu a poradil, prípadne odporučil liečivé bylinky, čaje ako doplnkovú liečbu.

Nezabudnime: Kto verí na zázraky, tomu sa dejú!

Ilustračné foto: autorka blogu je autorkou vyhotovených obrázkov, fotografie z knihy: Zdravie z Božej lekárne, Mária Trenenmová

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Sergej Lavrov

USA a NATO sú podľa Lavrova priamo zapojené do vojny na Ukrajine

01.12.2022 12:41

Západ mal podľa hlavy ruskej diplomacie reálnu šancu vyhnúť sa konfliktu na Ukrajine, avšak rozhodol sa odmietnuť ruské návrhy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165469x
Priemerná čítanosť článkov: 1546x

Autor blogu