Založ si blog

Darovať či nedarovať a čo darovať?

      „Darovanému koňovi na zuby nepozeraj!“ Ani tentoraz dedko neopomenul a začal príbeh slovenským príslovím. Darovať či nedarovať? A, čo darovať? Častá otázka najmä pred  meninami, narodeninami a pred Vianocami. Paulínka, dedkova pravnučka vybrala pre mamičku  netradičný darček, ktorý priniesla uprostred leta, z ozdravovni. Darček, na ktorý sa v rodine spomína aj po rokoch.

        Paulínku mali všetci radi. Skvelé dievča. V škole sa jej darilo. Rada recitovala, spievala. Ľudí si získala svojou milou tváričkou, na ktorej vždy vyčarila úsmev. Ibaže, niečo sa v prvej triede prihodilo, lebo Paulínka začala nápadne priberať. Nepomohla ani diéta, na svoj vek a výšku mala značnú nadváhu. Navyše  začal sa  u nej objavovať pocit menejcennosti. Utiahla sa, vyhýbala sa telocviku, keď nemusela medzi deti nechodila. Stránila sa všetkým spoločným akciám, ktoré pred tým milovala. Detská lekárka rozhodla, že Paulínka pôjde cez prázdniny do ozdravovne s program na zníženie hmotnosti.

„No, pochopte, to svet nevidel!“ Za mojich čias veru také panské huncútstva neboli.“ Pohoršoval sa dedko.  Napriek tomu  Paulínkin príbeh ženám vyrozprával.

     Paulínku odviezli rodičia do Ľubietovej. Sotva prešlo pár dní, už dostali list. Rodičom oznamovala, že sa má dobre, že je z nej veľká turistka. Tiež žobronila, aby ju prišli pozrieť. Chýbali jej rodičia aj čerešne, práve dozreli v našom sade. Celkom na záver listu iste zabudla prečo je v ozdravovni, lebo list končil slovami: „Nezjete všetky klobásy!“ Neboli to hocijaké klobásy, ale výborné domáce od babky. Doma dochované prasiatko a pripravené ako každý rok rodinným mäsiarom.

     Rodičia Paulínku  navštevovali raz týždenne. Klobásy nepojedli. Paulínka naozaj schudla. Vrátilo sa jej sebavedomie. Očka sa jej opäť rozžiarili a úsmevom potvrdzovala  nadobudnutú rovnováhu. Ozdravný pobyt splnil svoj účel. Vrátila sa spokojná, našla si nových kamarátov, s ktorými si ešte, tak rok – dva písala.  A priniesla mamičke darček, na ktorý sa dodnes v rodine s úsmevom spomína.

     Deti sa učia príkladom. Paulínka chodila pravidelne s rodičmi na návštevu pradedka, dedka a babky. Nikdy neprišli iba tak, ako sa u nás hovorilo „s prázdnou pazuchou“. Vždy niečo dobré priniesli. Pradedkovi tabak, dedkovi niečo na majstrovanie, včelárenie a babke zase čosi do kuchyne.

    Paulínka, vedela, že sa z ozdravovne  patrí niečo priniesť. Ostali jej iba akési drobné, a tak kúpila olej na šijací stroj. Aspoň niečo pre mamičku. Zaujala ju zrejme fľaštička s nálepkou a tiež skutočnosť, že jej z vreckového ostalo  naozaj veľmi málo, práve iba  na ten olej.

     Darček z lásky, ako sa hovorí dar za dar, zadarmo nič! Dedko ešte dodal: „Zaujímavý to  darček. Bol som zvedavý, ako ho Paulínkina mama využila. Keď som sa s ňou po čase  stretol, vyzvedal som. Ona sa srdečne rozosmiala a povedala: „Využila, využila, ibaže som si musela kúpiť šijací stroj! Olej sa zišiel, hoci neskôr. Paulínkina mama si naozaj kúpila šijací stroj, veď už o tom dlhšiu dobu uvažovala. Prihlásila sa do kurzu šitia, čo-to ušila pre seba a samozrejme pre Paulínku. Časom ušila aj pre susedu a pre kolegyne z práce. Potvrdilo sa staré známe „dar za dar.“ „No povedzte toľký osoh! A ja som si myslel, k čomu bude také panské huncútstvo? Nakoniec sa to všetko zišlo.“ Ukončil dedko rozprávanie. Všetky ženy vedeli, že  Paulínka nie je nik iný ako učiteľka telocviku zo základnej školy.

POKRAČOVANIE NABUDÚCE

To musí ísť do novín!

20.09.2021

Noviny a novinári, veru kedysi mali iný kredit, ako je tomu dnes. Hovorí sa, že noviny sú zrkadlom doby. Možno dnes mnohí novinári strácajú kredit práve pod vplyvom doby ibaže, aj novinári majú na tom svoj podiel. To by však bol iný príbeh. V čase môjho detstva dedko najčastejšie spomínal Katolícke noviny, ktoré vydáva [...]

Bylinkárka, mastičkárka či bosorka?

18.09.2021

Príroda je mocná čarodejka, preto bylinky nezaniknú a s nimi nezaniknú ani bylinkárky. Tieto žienky to nemali vždy jednoduché. Naprieč stáročiami boli bylinkárky, mastičkárky zaznávané, odcudzované, dokonca ako prvé upaľované na hranici. Ani dnes to nemajú ľahké. Nuž, trochu konkurujú farmaceutickému priemyslu, pretože [...]

Jaj, jaj, jaj, uhryzol ma pes a dedko ma koptilášom nazvali…

17.09.2021

„Dedko, nezabudli ste na toho koptiláša,“ pýtali sa ženy, keď najbližšie išli okolo. A on, len na to čakal. Takto začal: „Veď viete, Jano, môj syn, robí každý druhý týždeň len v noci. Trochu si chcel po nočnej pospať, aby potom, čo-to urobil okolo domu. Ale deťom, tým malým lumpom to bolo jedno. Naše deti otca poslúchali, [...]

Jaroslav Haščák

Najvyšší súd odmietol dovolanie ministerky spravodlivosti vo veci Haščáka

21.09.2021 15:50

Generálny prokurátor Žilinka zrušil v súvislosti s kauzou Gorila obvinenie voči finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi.

kollár

Kollár stanovil hranice. Kedy odíde z koalície?

21.09.2021 15:46

Predseda Sme rodina Boris Kollár potvrdil, že členovia hnutia sa nebudú zúčastňovať na rokovaní pracovnej skupiny na obnovenie dôvery v štát.

Diaľnica, Bratislava, Trnava

Diaľnica D1 je v smere do Bratislavy pre požiar nákladného auta uzavretá

21.09.2021 15:16, aktualizované: 15:36

Vozidlo prevážajúce papier horí na 32. kilometri diaľnice v katastri obce Blatné.

kováčik súd

Záleská: Som si vedomá svojich sudcovských povinností

21.09.2021 14:50

Sudkyňa ŠTS Pamela Záleská to uviedla v reakcii na trestné oznámenie, ktoré na ňu avizovali podať poslanci opozičného Smeru.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 18197x
Priemerná čítanosť článkov: 1011x

Autor blogu