Založ si blog

Darovať či nedarovať a čo darovať?

      „Darovanému koňovi na zuby nepozeraj!“ Ani tentoraz dedko neopomenul a začal príbeh slovenským príslovím. Darovať či nedarovať? A, čo darovať? Častá otázka najmä pred  meninami, narodeninami a pred Vianocami. Paulínka, dedkova pravnučka vybrala pre mamičku  netradičný darček, ktorý priniesla uprostred leta, z ozdravovni. Darček, na ktorý sa v rodine spomína aj po rokoch.

        Paulínku mali všetci radi. Skvelé dievča. V škole sa jej darilo. Rada recitovala, spievala. Ľudí si získala svojou milou tváričkou, na ktorej vždy vyčarila úsmev. Ibaže, niečo sa v prvej triede prihodilo, lebo Paulínka začala nápadne priberať. Nepomohla ani diéta, na svoj vek a výšku mala značnú nadváhu. Navyše  začal sa  u nej objavovať pocit menejcennosti. Utiahla sa, vyhýbala sa telocviku, keď nemusela medzi deti nechodila. Stránila sa všetkým spoločným akciám, ktoré pred tým milovala. Detská lekárka rozhodla, že Paulínka pôjde cez prázdniny do ozdravovne s program na zníženie hmotnosti.

„No, pochopte, to svet nevidel!“ Za mojich čias veru také panské huncútstva neboli.“ Pohoršoval sa dedko.  Napriek tomu  Paulínkin príbeh ženám vyrozprával.

     Paulínku odviezli rodičia do Ľubietovej. Sotva prešlo pár dní, už dostali list. Rodičom oznamovala, že sa má dobre, že je z nej veľká turistka. Tiež žobronila, aby ju prišli pozrieť. Chýbali jej rodičia aj čerešne, práve dozreli v našom sade. Celkom na záver listu iste zabudla prečo je v ozdravovni, lebo list končil slovami: „Nezjete všetky klobásy!“ Neboli to hocijaké klobásy, ale výborné domáce od babky. Doma dochované prasiatko a pripravené ako každý rok rodinným mäsiarom.

     Rodičia Paulínku  navštevovali raz týždenne. Klobásy nepojedli. Paulínka naozaj schudla. Vrátilo sa jej sebavedomie. Očka sa jej opäť rozžiarili a úsmevom potvrdzovala  nadobudnutú rovnováhu. Ozdravný pobyt splnil svoj účel. Vrátila sa spokojná, našla si nových kamarátov, s ktorými si ešte, tak rok – dva písala.  A priniesla mamičke darček, na ktorý sa dodnes v rodine s úsmevom spomína.

     Deti sa učia príkladom. Paulínka chodila pravidelne s rodičmi na návštevu pradedka, dedka a babky. Nikdy neprišli iba tak, ako sa u nás hovorilo „s prázdnou pazuchou“. Vždy niečo dobré priniesli. Pradedkovi tabak, dedkovi niečo na majstrovanie, včelárenie a babke zase čosi do kuchyne.

    Paulínka, vedela, že sa z ozdravovne  patrí niečo priniesť. Ostali jej iba akési drobné, a tak kúpila olej na šijací stroj. Aspoň niečo pre mamičku. Zaujala ju zrejme fľaštička s nálepkou a tiež skutočnosť, že jej z vreckového ostalo  naozaj veľmi málo, práve iba  na ten olej.

     Darček z lásky, ako sa hovorí dar za dar, zadarmo nič! Dedko ešte dodal: „Zaujímavý to  darček. Bol som zvedavý, ako ho Paulínkina mama využila. Keď som sa s ňou po čase  stretol, vyzvedal som. Ona sa srdečne rozosmiala a povedala: „Využila, využila, ibaže som si musela kúpiť šijací stroj! Olej sa zišiel, hoci neskôr. Paulínkina mama si naozaj kúpila šijací stroj, veď už o tom dlhšiu dobu uvažovala. Prihlásila sa do kurzu šitia, čo-to ušila pre seba a samozrejme pre Paulínku. Časom ušila aj pre susedu a pre kolegyne z práce. Potvrdilo sa staré známe „dar za dar.“ „No povedzte toľký osoh! A ja som si myslel, k čomu bude také panské huncútstvo? Nakoniec sa to všetko zišlo.“ Ukončil dedko rozprávanie. Všetky ženy vedeli, že  Paulínka nie je nik iný ako učiteľka telocviku zo základnej školy.

POKRAČOVANIE NABUDÚCE

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Strom / Padnutý strom /

Silný vietor vyvracia stromy po celej Bratislave

04.02.2023 17:43

Mestská polícia odporúča v sobotu vynechať návštevu mestských lesov v Bratislave a počkať, kým neprestane platiť výstraha druhého stupňa pred vetrom.

Wikipedia, Wikipédia, encyklopédia, Wikimedia Foundation

Pakistan zablokoval Wikipediu pre údajný bohorúhačský obsah

04.02.2023 17:38

Rúhanie je v silne konzervatívnom Pakistane, druhej najľudnatejšej moslimskej krajine sveta, veľmi citlivou otázkou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 181068x
Priemerná čítanosť článkov: 1631x

Autor blogu