Založ si blog

Manželstvo je ako kvet, niekedy sa ujme…

     Raz, keď sa ženy zastavili  pri dedkovi opýtal sa: „Žienky a, čo diétky? Držia sa, držia?“ Keď sa, čo-to o deťoch dozvedel, zaželal  im veľa zdravia a božského požehnania. A potom sa ich opýtal: „Žienky a či viete, ako sa chcel Paľo Furčo rozvádzať?“ Ženy trochu zrozpačiteli, lebo nevedeli či  to bude pravda alebo zase akési dedkovo beťárstvo. Neverili svojim ušiam či  počujú dobre, ale zvedavé boli, a tak čakali.

„Nuž bolo to tak. Paľo Furčo sa chcel naozaj dať rozviesť, preto zašiel do Zvolena k sudcovi,“ rozhovoril sa dedko.

„A deti máte?“ pýtal sa ho sudca.

„Troje, a to je ten problém, pán sudca!“

„Ja si chcem ponechať dvoje a žena tiež.“

„Tomu sa dá pomôcť. Počkajte až sa vám narodí štvrté,“ povedal sudca a usmial sa pod fúzy.

Paľo išiel spokojný domov a čakal na štvrtého potomka. Raz celkom náhodou sa v okresnom meste stretol so sudcom a ten sa ho opýtal:

„Paľo, rozsobáš už nebude?“

„Ani reči, o tom! Teraz už máme deti pätoro!“

Dedko dodal: „Nuž tak vám je to, muž so ženou ako deti pod stenou.“

A potom sa zase rozhovorili ženy: „Veru, veru ani s deťmi to nie je jednoduché. Malé deti malé starosti, veľké deti veľké starosti,“ povedala jedna z nich a ostatné svorne pritakávali. Každá z nich mala najmenej dve, tri. Mara Bábková, ich  mala dokonca päť. „Deti dokážu narobiť radosti i starosti,“ povedala s istotou. „O nezbedu nikdy nebýva núdza“ dodala ďalšia. Aj dedko si na jednu takúto príhodu spomenul a prisľúbil, že ju ženám nabudúce povie. „Len mi pripomeňte, ako to bolo s „koptilášom,“ istil si príbeh. Pamäť on mal dobrú, ale chcel, aby  ho ženy neobišli. Zvykol si na ne, chýbali by mu.     

Najvyššou potrebou ľudí vyššieho veku  bol, je a bude  sociálny kontakt ľudí. To platí pre každú dobu i pre tú  dávno minulú, dedkovu. Tešil sa každému stretnutiu, každému novému podnetu, a to aj napriek tomu, že žil s nami, so synom a jeho dvomi deťmi. Boli sme pre neho miestom pokoja a on pre nás zdrojom cenných  informácií zo života.

Ženy ešte spomínali, že na margo manželstva Paľa Furču vtedy dedko pridal ďalšie porekadlo:

 „Všetko do času, žena do smrti a boh naveky.“ Isto iste to tak bude, lebo dedko mal vždy pravdu!

POKRAČOVANIE NABUDÚCE


Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Sergej Lavrov

USA a NATO sú podľa Lavrova priamo zapojené do vojny na Ukrajine

01.12.2022 12:41

Západ mal podľa hlavy ruskej diplomacie reálnu šancu vyhnúť sa konfliktu na Ukrajine, avšak rozhodol sa odmietnuť ruské návrhy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165471x
Priemerná čítanosť článkov: 1546x

Autor blogu