Založ si blog

Manželstvo je ako kvet, niekedy sa ujme…

     Raz, keď sa ženy zastavili  pri dedkovi opýtal sa: „Žienky a, čo diétky? Držia sa, držia?“ Keď sa, čo-to o deťoch dozvedel, zaželal  im veľa zdravia a božského požehnania. A potom sa ich opýtal: „Žienky a či viete, ako sa chcel Paľo Furčo rozvádzať?“ Ženy trochu zrozpačiteli, lebo nevedeli či  to bude pravda alebo zase akési dedkovo beťárstvo. Neverili svojim ušiam či  počujú dobre, ale zvedavé boli, a tak čakali.

„Nuž bolo to tak. Paľo Furčo sa chcel naozaj dať rozviesť, preto zašiel do Zvolena k sudcovi,“ rozhovoril sa dedko.

„A deti máte?“ pýtal sa ho sudca.

„Troje, a to je ten problém, pán sudca!“

„Ja si chcem ponechať dvoje a žena tiež.“

„Tomu sa dá pomôcť. Počkajte až sa vám narodí štvrté,“ povedal sudca a usmial sa pod fúzy.

Paľo išiel spokojný domov a čakal na štvrtého potomka. Raz celkom náhodou sa v okresnom meste stretol so sudcom a ten sa ho opýtal:

„Paľo, rozsobáš už nebude?“

„Ani reči, o tom! Teraz už máme deti pätoro!“

Dedko dodal: „Nuž tak vám je to, muž so ženou ako deti pod stenou.“

A potom sa zase rozhovorili ženy: „Veru, veru ani s deťmi to nie je jednoduché. Malé deti malé starosti, veľké deti veľké starosti,“ povedala jedna z nich a ostatné svorne pritakávali. Každá z nich mala najmenej dve, tri. Mara Bábková, ich  mala dokonca päť. „Deti dokážu narobiť radosti i starosti,“ povedala s istotou. „O nezbedu nikdy nebýva núdza“ dodala ďalšia. Aj dedko si na jednu takúto príhodu spomenul a prisľúbil, že ju ženám nabudúce povie. „Len mi pripomeňte, ako to bolo s „koptilášom,“ istil si príbeh. Pamäť on mal dobrú, ale chcel, aby  ho ženy neobišli. Zvykol si na ne, chýbali by mu.     

Najvyššou potrebou ľudí vyššieho veku  bol, je a bude  sociálny kontakt ľudí. To platí pre každú dobu i pre tú  dávno minulú, dedkovu. Tešil sa každému stretnutiu, každému novému podnetu, a to aj napriek tomu, že žil s nami, so synom a jeho dvomi deťmi. Boli sme pre neho miestom pokoja a on pre nás zdrojom cenných  informácií zo života.

Ženy ešte spomínali, že na margo manželstva Paľa Furču vtedy dedko pridal ďalšie porekadlo:

 „Všetko do času, žena do smrti a boh naveky.“ Isto iste to tak bude, lebo dedko mal vždy pravdu!

POKRAČOVANIE NABUDÚCE


Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

turecko parlament

Turecký parlament schválil žiadosť Fínska o vstup do NATO

30.03.2023 23:27, aktualizované: 23:41

Fínsku zostávajú na oficiálny vstup do aliancie už len formálne kroky.

Putin

Putin podpísal dekrét o jarných odvodoch do armády. Nastúpiť má 147-tisíc Rusov

30.03.2023 22:45

Ruské úrady popierajú plány na novú mobilizáciu kvôli invázii na Ukrajine.

SR Trebišov Nový Majer elektrina voda odpojenie elektromer KEX

Ceny elektriny zrejme porastú aj napriek dohode s elektrárňami, tvrdí analytik

30.03.2023 21:30

Očakáva analytik Ján Pišta prudké zdražovanie ako vlani? A akú prognózu má pre podnikateľov a verejný sektor? Vypočujte si v podcaste denníka Pravda.

medzinárodný súdny dvor Kirill Gevorgian ICC

USA zmrazením iránskych aktív porušili dohodu, rozhodol Medzinárodný súdny dvor

30.03.2023 21:00

Spojené štáty preto musia zaplatiť Teheránu odškodné.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 185891x
Priemerná čítanosť článkov: 1675x

Autor blogu