Založ si blog

Pri lenivosti veru nepoberieš múdrosti…

Vedieť, môcť, chcieť a mať aj trocha šťastia Janovi tieto slova nič nehovorili. Nanajvýš, tak chcieť. Chcel vždy a ešte lepšie, keď to nebolo z jeho. Takých, ako Jano  vždy bolo, je a bude. Vzťah s lenivým a ešte aj lakomým človekom, hoci bratom nie je vôbec jednoduchý. Lakomá duša sa nenasýti a tiež je pravda, že žiadna lenivosť a lakomosť nemôže ostať nepotrestaná.

Môj dedko bol človek pracovitý. Keď bol mladý chodil za prácou až do Čremošného, kde staval s ostatnými chlapmi spod Poľany tunely. Okrem toho mal kúsok poľa, jednu kravu, prasa, sliepky, pár oviec a včielky. Nemal veru voľný čas, robota ho pohltila celého. Vážil si pracovitých ľudí a cez prsty hľadel na tých menej robotných či dokonca lenivých. Možno aj, preto veľmi rád rozprával príbeh o dvoch bratoch. Najčastejšími poslucháčkami boli, ako som už povedala, ženy z lazov, ktoré chodili za nákupmi do mestečka. Vtedy sa ich opýtal: „Tak, čo žienky, akože sa majú gazdovia? Vari nie sú ako ten lenivý a hladný Jano?“              

„Koho to bol Jano? Dedko, akože to bolo?“ Vyzvedali ženy. A dedko, len na to čakal a hneď sa rozhovoril.

Boli raz dvaja bratia Jano a Martin. Aj keď boli od jedného otca a matky, nemali veru nič spoločné. Jano bol veľmi lenivý chlap, ale najesť, to sa on ľúbil. Hladoš to bol, jedol by od rána do večera. Martinovi sa to nepáčilo. Lamentoval, že si nič nenadobudne, že míňa, čo zostalo po rodičoch. Rozmýšľal, ako by Jana potrestal. Keďže rád žartoval, tak Janovi navrhol:

„Jano, ak budeš môcť, príď k nám zajtra na obed. Budeme mať hody, nebude chýbať kačica ani dobré vínko. A to ty rád!“

Jano sa potešil, celý deň myslel na hody a nedočkavo čakal čas obeda. Keď zvony odbíjali dvanástu hodinu, stál pri Martinovej bráne, no brána bola zamknutá. Klopal, búchal, nikto sa neozýval. Keď to Jano nevzdával a už dlho na bránu trieskal, vystrčil Martin hlavu a zvolal:

„Jano a čože sa deje?“

„Prišiel som na hody a nemôžem sa dostať dovnútra!“

„No tak choď preč! Vari som ti  nepovedal, že máš prísť, ak budeš môcť?“

A dedko hneď pridal aj slovenské príslovie: „Bez práce nie sú koláče!“ A zároveň dodal „Ja som si už zarobil. Tak, čo žienky, bude tabak, bude?“ Ženy sa rozchichotali, tabak dedkovi prisľúbili i priniesli. A cestou späť im za odmenu pridal ďalšiu príhodu.

POKRAČOVANIE NA BUDÚCE

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Strom / Padnutý strom /

Silný vietor vyvracia stromy po celej Bratislave

04.02.2023 17:43

Mestská polícia odporúča v sobotu vynechať návštevu mestských lesov v Bratislave a počkať, kým neprestane platiť výstraha druhého stupňa pred vetrom.

Wikipedia, Wikipédia, encyklopédia, Wikimedia Foundation

Pakistan zablokoval Wikipediu pre údajný bohorúhačský obsah

04.02.2023 17:38

Rúhanie je v silne konzervatívnom Pakistane, druhej najľudnatejšej moslimskej krajine sveta, veľmi citlivou otázkou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 181065x
Priemerná čítanosť článkov: 1631x

Autor blogu