Založ si blog

Dedina Detvou volaná…

Príbeh je niečo, čo sa skutočne stalo. Udalosť, ktorá má svoj začiatok i koniec. Či sa tieto príbehy skutočne stali, nie je celkom isté. Isté je len to, že každý takýto dedkov príbeh vyvolával úsmev na tvári a takmer každý skončil určitým mravným  poučením. Až dnes oceňujem dedkove príbehy, lebo  boli  vtipné, poučné, niektoré dokonca nadčasové. Verím, že ani rokmi nestratili na svojej aktuálnosti. Nuž, také boli  nekonečné príbehy, ktoré rozprával dedko a na ktoré si s láskou dodnes spomínajú všetci, ktorí ho poznali.

Dedina Detvou volaná…, dnes už okresné mesto

      Dedko bol hrdý na svoj pôvod a na svoj kraj. Verše Sládkovičovho Detvana mal nielen v srdci, ale aj na jazyku. Slová básne vyslovoval s úžasnou hrdosťou, rád si zarecitoval, len tak, pre radosť, sebe i iným. Ako by som ho aj dnes počula:

Stojí vysoká, divá Poľana,
mať stará ohromných stínov,
pod ňou dedina Detvou volaná…


      Rád a často spomínal, ako vznikol názov tejto rázovitej obce. Keď sa ho z času – na čas niekto opýtal: „Dedko, ako to bolo s pomenovaním tej našej dediny?“ Hneď sa chytil a začal: „No, bolo vám to takto….“ Vždy rozpovedal, len jednu verziu. Tak si  niečo nechal v rukáve. V zásade dodržiaval svoje: “Aj zajtra je deň…“ A tak zvedavcov  informoval, ako  dostala Detva svoje meno. Raz povedal jednu, inokedy druhú príhodu. Nakoniec to bolo jedno i, tak nikto nevedel, ako to skutočne bolo. Jedno bolo isté, vypočuť si dedka  bol  skutočný zážitok.

     Dedkova príhoda, ktorú veľmi rád rozprával, sa viaže k tomu, že údajne vígľašský pán na poľovačke spadol z koňa. Keď sa ho opýtali, kde sa mu to stalo, povedal: „Tam, kde sú domy, de jeden, de dva“, tak  vraj vznikol názov obce Detva.

      Iná príhoda, ktorú dedko rozprával hovorí o tom že, keď vígľašskí páni rozkázali ľuďom stavať domy, nemali byť postavené súvisle vedľa seba, ale roztratene, „de jeden,  de dva,“ to vraj bol  celkom iste dôvod pre pomenovanie dediny Detva.

      Ďalšia príhoda hovorí  o tom, že istá grófka zbadala medzi kopcami dedinu, ktorá podľa všetkého ešte nemala meno. Opýtala sa pastiera, koľko je tam domov. Ten jej odpovedal, „Nie veľa,  len  jeden, dva.“ A tak zatiaľ nepomenovaná  obec dostala od (nemenovanej)  grófky  meno Detva.

     „Dedko, ako to vlastne bolo?“ Vypytovala som sa netrpezlivo. Vtedy sa zamyslel a povedal: „Ako to bolo nikto nevie.“ Zároveň dodal: „Moje dieťa,“ tak ma zvykol volať, keď mi chcel povedať niečo dôležité, niečo, čo som si mala pamätať na celý život. „Povesť či legenda a vari to nie je jedno?  Dôležité je uchovať si ju v pamäti a vo svojom srdci. Nikdy na to nezabudneš, keď budeš svoj kraj milovať a spomínať naň s láskou. Na takúto chvíľu si spomenieš aj, keby si bola na druhom konci sveta. Spomenieš si na to najmä vtedy, keď pochopíš, že vietor, vtáky, šum lesa patria k nášmu kraju, že vytvárajú melódiu, ktorá Ti pripomenie, ako  vyzváňajú zvony nášho  kostolíka.“ Dedko mal pravdu. Rada sa ocitnem uprostred  spomienok, rada spomínam na neho, na ľudí, ktorých som milovala a na svoj rodný kraj.

      To sú moje spomienky, môj pohľad na dobu dávno minulú. Ak sa so mnou nestotožníte nevadí všetci sme,  tak trochu ovplyvnení dobou, v ktorej sme žili, kde sme sa naučili prvé kroky, prvé slová…Myslím si, že všetci môže ovplyvniť a upevniť v deťoch (v svojich, v tých, ktoré učíme alebo sa s nimi stretávame vo voľno-časových chvíľach)  lásku k domovu, k  rodnému kraju tak, ako to robil aj môj čarovný dedko. Námetov je veľa. Veď aj slovenské príslovie hovorí: „KOĽKO KRAJOV,TOĽKO OBYČAJOV.“ Nezabúdajme na naše korene!

Z histórie sa dozvedáme: Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Detva


Detva bola založená v roku 1638, ako poddanská obec vígľašského panstva
Štatút mesta získala v roku 1965 (to ešte zažil aj môj dedko)
Štatút okresného mesta získala v roku 1996

POKRAČOVANIE NABUDÚCE

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

Great White Shark  biely žralok

Žralok neznámeho druhu zabil v Austrálii 16-ročné dievča plávajúce v rieke

04.02.2023 19:55

Posledný smrteľný útok v austrálskej rieke bol zaznamenaný v roku 1960.

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Strom / Padnutý strom /

Silný vietor vyvracia stromy po celej Bratislave

04.02.2023 17:43

Mestská polícia odporúča v sobotu vynechať návštevu mestských lesov v Bratislave a počkať, kým neprestane platiť výstraha druhého stupňa pred vetrom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 181080x
Priemerná čítanosť článkov: 1631x

Autor blogu