Založ si blog

Zlomené krídla anjela… (Príbeh siedmy)

Vždy, keď počujem slovo „šťastie“ v pamäti sa mi vynorí otázka „Čo je šťastie?“  Zároveň mi naskočí odpoveď „Muška jenom zlatá!“  Pred očami sa mi objaví česká klasika ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA z roku 1938. Oveľa neskôr som sa dozvedela, že Adolf Heyduk, od ktorého autori prebrali definíciu šťastia film nevidel, nemohol. Adolf Heyduk (* 6. jún 1835 – † 6. február 1923), bol významný básnik Nerudovej generácie. Jeho definíciu ŠŤASTIA poznáme a používame niekoľko desaťročí. Aj mne sa páči a som za ňu vďačná.

    Šťastie si definujeme a chápeme rôzne. Môžeme povedať koľko ľudí, toľko definícii. Niekto prevteľuje šťastie do ŠŤASTENY, starorímskej bohyne slepej náhody, šťastia i nešťastia.  Sú však takí, čo  šťastie  umiestňujú na KRÍDLA ANJELA.    

     Určite poznáte slogan „Každý si je strojcom vlastného šťastia!“ Nedá sa s tým celkom súhlasiť. MARUŠKA, vie o tom svoje.  Hovorí, že mala dvoch bratov. JANÍK sa narodil s chorým srdiečkom, zomrel krátko po narodení. MATÚŠ sa narodil po ňom. Nadaný, ale veľa citu a lásky k ľuďom nepobral. MARUŠKA sa neraz pristihla pri myšlienke či by nebol lepší brat JANÍK. A prečo je Matúš zlý, závistlivý a neznášanlivý? Je to nešťastie jej bratov alebo je  to jej nešťastie?

      S MARUŠKOU sa zhodneme na tom, že niektorí ľudia, hoci šťastie majú, aspoň ich tak vníma okolie, stále  chcú viac, viac a viac. Na druhej strane sú ľudia, ktorí sa  dokážu tešiť z maličkosti. Byť šťastným a iných urobiť šťastným je, predsa naša úloha.  Prečo sa to niekomu podarí a inému nie?

      Teraz vyslovím vetu, ktorej MARUŠKA, ale ani ja veľmi neveríme „Ak nájdeme šťastie, tak máme šťastie, že sme ho našli.“ Ibaže veľa ľudí tomu verí.  Počujeme, ako o iných hovoria „mal veľké šťastie“ alebo  hovoria, že má „malé šťastie“. Ďalšiemu pripisujú, že „veľmi rýchlo dosiahol šťastie“ alebo, že „dosiahol zaslúžené šťastie“.

      Znova sme s MARUŠKOU pri definícii šťastia. Myslím si, že šťastná som vtedy, keď som spokojná so životom. Čo k tomu potrebujem? Zdravie, lásku, rodinu, pokoj, prácu, ktorý mi poskytne zdroje potrebné pre život, pre sebarealizáciu a vieru v to, že zvládnem všetky nástrahy života. Život veru prinesie nejednu nástrahu, nejednu prekážku, ibaže ich prekonávanie nás môže posúvať za šťastím. Záleží, aké  máme priority aj od nich sa odvíja šťastie.

      MARUŠKA, hovorí, že v deň, keď sa narodil Matúš si jej anjel strážny zrejme zlomil krídlo. Vždy túžila mať viac súrodencov. Túžila  po bratovi i po sestre. Sestru nikdy nemala. A brat Matúš? Nebol bratom ani nedovolil, aby sa MARUŠKA k nemu priblížila. Je to jej nešťastie alebo je to nešťastie brata, osamelého vlka? Mrzí ju to, ibaže s tým nič neurobí.

     MARUŠKA, svoju úvahu o vzťahu so svojim bratom ukončila slovami „Šťastie môže byť ukryté v čomkoľvek, ak sa na život pozeráme nielen očami, ale aj srdcom. Som šťastná, keď sa ráno zobudím zdravá, poteším sa lúčom vychádzajúceho slnka, spevu vtákov a prežívam radosť s každým  nádychom. Možno je to  moje malé šťastie, ktoré má  sídlo vo mne, v mojom srdci.“

Poznámka: autorka blogu je autorkou obrázku

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165502x
Priemerná čítanosť článkov: 1547x

Autor blogu